Polskie Radio

Program Pierwszy i Program Trzeci Polskiego Radia na 49. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2024 12:00
Radiowa Jedynka oraz radiowa Trójka - jako patroni medialni - są obecni na 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Do 28 września na bieżąco relacjonują poszczególne wydarzenia oraz zapraszają na audycje i wywiady z twórcami. Więcej informacji na stronie Programu Pierwszego i Programu Trzeciego Polskiego Radia. 
49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w GdyniFoto: mat.prasowe

Tradycyjnie we wrześniu Gdynia jest miejscem najważniejszej polskiej imprezy poświęconej rodzimej kinematografii. Dziennikarze Programu 1 i radiowej Trójki zapraszają na obszerne relacje, specjalne audycje plenerowe oraz ciekawe rozmowy z uczestnikami wydarzenia.

Relacji i wywiadów Martyny Podolskiej z radiowej Jedynki można słuchać codziennie od 23 do 28 września m.in. w audycjach: "Sygnały dnia", "Folder ulubione", "Ekspres Jedynki", "Kulturalna Jedynka"

W czwartek, 26 września o godz. 23.05 "Magazyn bardzo filmowy" nadawany będzie wprost z festiwalowego studia. Relacji nie zabraknie także w sobotę w audycji "Wolna sobota z Jedynką" o godz. 8.05. i w "Kulturze na weekend" (godz. 14.45) oraz "Aktualnościach radiowej Jedynki". Podsumowanie Festiwalu w niedzielę, 29 września w audycji "Kulturalna Jedynka" (godz. 23.05). 

Czytaj także: 

"Nagrodę indywidualną - za dźwięk" wręczy Paweł Majcher, redaktor naczelny Polskiego Radia. 


Festiwal jest również obecny na antenie radiowej Trójki, której dziennikarze również są w Gdyni. Od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45 Ryszard Jaźwiński zaprasza na audycję "Fajny Film", emitowaną z Teatru Muzycznego w Gdyni. Z czwartku na piątek wyemitowana zostanie audycja "Trójka pod Księżycem" (godz. 00-2.00). Program poprowadzi Barbara Marcinik.

W piątek o Festiwalu także w audycji "Trójkowo, Filmowo" (godz. 12.00) oraz w popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki". W sobotę, 28 września informacje z wydarzenia pojawią się porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki". Tego samego dnia Katarzyna Borowiecka zaprosi na audycję "Wszystko Wszędzie Teraz" o godz. 13.00. Festiwalowa tematyka obecna będzie również w "Serwisach Trójki". 

Sprawdź także: 

 


Festiwal Filmowy w Gdyni to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do 2011 roku był to Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

Do 1986 roku FPFF organizowany był w Gdańsku, następnie jego siedzibą stała się Gdynia. Na program wydarzenia składają się m.in. Konkurs Główny, Konkurs Perspektywy, Konkurs Filmów Krótkometrażowych oraz liczne sekcje pozakonkursowe, a także wydarzenia towarzyszące. 

W Konkursie Głównym znalazło się w tym roku 16 filmów - połowa z nich to filmy debiutanckie. Nie brak również uznanych twórców, jak Agnieszka Holland, Małgorzata Szumowska, Magnus von Horn, Maciej Ślesicki czy Jan P. Matuszyński, który w Gdyni pokaże swój najnowszy film "Minghun".

Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się w sumie 29 filmów, które wyprodukowały szkoły filmowe oraz niezależni producenci, a także te, które powstały w ramach programu "30 minut" Studia Munka - Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W konkursie Perspektywy znalazło się osiem filmów. Wśród nich są cztery pełnometrażowe debiuty reżyserskie i jeden drugi film.

W tym roku Platynowe Lwy za całokształt twórczości odbierze Wojciech Marczewski. 


Dr Irena Eris - baner Dr Irena Eris - baner


mat. prasowe / id / rk 

Czytaj także

"Simona Kossak" już wkrótce w kinach. Adrian Panek: ona nie mogła odnaleźć się w domu mocno zdefiniowanym przez sztukę

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 10:05
Już jesienią do kin wejdzie film "Simona Kossak". Kim jest tytułowa bohaterka? - Jej dzieciństwo było dość traumatyczne, miała być czwartym malarzem Kossakiem, a urodziła się dziewczyną, która na nieszczęście jeszcze nie miała talentu malarskiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia reżyser Adrian Panek. Jaka jest jej prawdziwa historia?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Idź pod prąd" – sfilmowana historia grupy KSU powalczy o laury w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2024 16:24
Film Wiesława Palucha "Idź pod prąd", opowiadający historię punkrockowej grupy KSU, powalczy o główną nagrodę tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Czterdziesta dziewiąta edycja imprezy rozpoczyna się 23 września.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka filmowa - niewidzialny bohater kina

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 17:59
Muzyka to nieodłączny element kinematografii, który wzbogaca film w wyjątkowy sposób. Kinowa ścieżka dźwiękowa to owoc pracy wielu osób, jednak najważniejszą z nich jest sam kompozytor. W audycji "Poranek Czwórki", o wpływie muzyki na sukces filmu opowiedział Maciej Zieliński, przewodniczący Koła Kompozytorów Muzyki Filmowej Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal w Gdyni. "Minghun" - Jan P. Matuszyński idzie w ślady Davida Lyncha?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2024 12:06
- Bardzo staraliśmy się uniknąć w tym filmie zderzenia wprost z religią katolicką i kwestią wiary bądź niewiary w Boga. Chodzi tu o dużo szersze spojrzenie w ogóle na kwestię wiary, czy może lepiej - duchowości. Tej sfery meta, którą widzę też na pewnym poziomie np. u Davida Lyncha - mówił w Dwójce reżyser Jan P. Matuszyński, którego film "Minghun" bierze udział w Konkursie Głównym 49. Festiwalu w Gdyni.
rozwiń zwiń