Program 1 Polskiego Radia
Z okazji Święta Niepodległości Program 1 Polskiego Radia zaprasza wspólnie z radiową Czwórką na "Otwarte Studio Jedynki i Czwórki" poświęcone patriotyzmowi. Spotkanie poprowadzą Kuba Jamrozek i Karol Surówka. Początek o godz. 17.00.
Szanse i nadzieje niepodległej Polski będą tematem "Eureki" (godz. 19.30 – 20.00 ) audycji słowno-muzycznej z wykorzystaniem archiwaliów. Gościem Katarzyny Jankowskiej będzie historyk prof. Janusz Odziemkowski.
Z kolei w godz. 21.00-22.00 w "Spotkaniach w Jedynce - Historii bliskiej" Marek Stremecki opowie, jak było, gdy 11 listopada nie było świętem. Święto Niepodległości jest świętem państwowym od 1989 roku, a w okresie Polski Ludowej zakazane było celebrowanie rocznic odzyskania Niepodległości. Dlaczego tak przeszkadzało ono ówczesnej władzy? Także w II RP 11 listopada był datą problematyczną. Dlaczego? Odpowiedź słuchacze znajdą w audycji. Gościem będzie historyk PAN, dr Piotr Osęka.
Program 2 Polskiego Radia
Program 2 Polskiego Radia zaprasza na specjalną audycję plenerową sprzed siedziby Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednym z gości Aleksandry Faryńskiej i Jakuba Kukli będzie historyk Michał Gniadek-Zieliński, z którym porozmawiają o tym, czym dzisiaj jest polskość. Początek o godz. 12.00.
Z kolei o godz.14.00 w "Koncercie w porze lunchu" retransmisja premierowego koncertu z kompletem pieśni Paderewskiego zarejestrowanych w tym roku w Studiu S-1 Polskiego Radia.
O godz. 16.00 w "100-lecie Andrzeja Łapickiego" o tym, jakim był aktorem, kolegą, pedagogiem i reżyserem. Monika Pilch i Marcin Pesta porozmawiają z aktorką Agnieszką Suchorą, historykami teatru prof. Barbarą Osterloff i dr Tomaszem Mościckim oraz krytykiem filmowym Jackiem Szczerbą.
Tego dnia, o godz. 18.00 w ramach "Jazzowego Klubu Dwójki" nowe wcielenie Studia Jazzowego Polskiego Radia. Legendarny zespół założony przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego w 1968 r. powrócił w zeszłym roku w zupełnie nowej odsłonie, a okazją do tego wydarzenia był setny koncert w serii Jazz.PL. Po przeszło roku od koncertu w Studiu im. Witolda Lutosławskiego ten wyjątkowy skład spotkał się ponownie, by wykonać nowy program.
W "Wieczorze ze słuchowiskiem" o godz. 21.30 emisja "Chryi z Polską. Rzeczy o Wyspiańskim". Słuchowisko Macieja Wojtyszki w reżyserii autora opowiada o ważnych epizodach z ostatnich lat życia twórcy "Wesela".
Program 3 Polskiego Radia
W Programie 3 Polskiego Radia o godz. 20.05 w audycji "Klub Trójki. Audio dokument" zostanie wyemitowany pierwszy odcinek audio serialu Martyny Wojtkowskiej "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua", upamiętniającego 80. rocznicę przybycia polskich sierot do Nowej Zelandii. To poruszająca historia dzieci, które w czasie II wojny światowej znalazły schronienie na końcu świata, po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu w ZSRR.
Gościnią audycji będzie Martyna Wojtkowska. Audio serial wyprodukowany został we współpracy Polskiego Radia i Instytutu Pileckiego. Kolejne odcinki będą dostępne na platformie podcastowej Polskiego Radia oraz na stronie Instytutu Pileckiego. Audycję poprowadzi Anna Dudzińska.
Czwórka
W radiowej Czwórce od godz. 7.00 "Mix polskiej muzyki rockowej" Bartka Koziczyńskiego, a następnie audycja "Numer Raz na galowo".
Po godz. 9.00 o tym, czy język jest ojczyzną? Gośćmi w audycji będą dziewczyny z zespołu Frele i Dawid Miotk, Kaszub. Norbert Borzym zaprasza o godz. 11.00 na "Kulturę editu" poświęconą scenie, która bazuje na przerabianiu starych polskich utworów.
Na antenie także 3 TOP-y: "Top 5 z Polski – edycja: KULTURA" w godz.13.00-15.00 Alicji Michalskiej (o 5 najbardziej gorących nazwiskach, trendach, zjawiskach, filmach, wystawach, wydarzeniach kulturalnych w ostatnim roku pod flagą biało-czerwoną), "Top 5 z Polski – edycja: LUDZIE" w godz. 15.00-17.00 Kamila Jasieńskiego (o Polakach mieszkających poza granicami Polski) oraz "Top 5 z Polski – edycja: MUZYKA" w godz. 19.00-21.00 Uli Kaczyńskiej (wywiady z polskimi artystami promującymi Polskę za granicą, anegdoty z koncertów zagranicznych, spotkań z Polonią).
Z kolei Del M zaprasza w audycji "Całkiem wolna" od godz. 21.00 na dwie godziny wypełnione polskim jazzem z okazji Dnia Niepodległości.
Polskie Radio 24
11 listopada w Polskim Radiu 24 dominować będzie tematyka związana z obchodami Święta Niepodległości. Zaplanowane zostały transmisje najważniejszych uroczystości państwowych oraz relacje reporterskie.
Polskie Radio Chopin
11 listopada to szczególna data dla Polskiego Radia Chopin, które tego dnia obchodzi 7 urodziny i z tej okazji przygotowało ramówkę specjalną. Pierwszą część dnia wypełnią programy związane z tematyką niepodległościową, natomiast od godz. 14.00 rozpocznie się emisja audycji urodzinowych. Mariusz Gradowski zaprezentuje, jego zdaniem, najciekawsze popowe reinterpretacje muzyki Fryderyka Chopina, a od 15.00 Klaudia Baranowska zaprosi na retransmisję koncertu znakomitego amerykańskiego pianisty Kevina Kennera, finalisty Konkursu Chopinowskiego, który w 2019 roku wystąpił w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na koncercie urodzinowym anteny.
Od godz. 16.00 Róża Światczyńska zaprezentuje swoje ulubione Chopinowskie interpretacji w specjalnej odsłonie audycji "Chopin osobisty".
Od godz. 18.00 antenę wypełnią zwycięskie nagrania laureatów IV Alternatywy Konkursowej (program poprowadzą Marek Bracha i Magdalena Sawicka).
O godz. 20.00 Marcin Majchrowski wróci do nagrań z kilku odsłon "Festiwalu Polskiego Radia Chopin" w Antoninie. Urodzinowy dzień zakończy Jakub Puchalski, który od godz. 22.00 prezentować będzie swoje ulubione nagrania z płyt Polskiego Radia Chopin wydanych w ramach cyklu "From the Polish Radio Archives". Na słuchaczy czekają niespodzianki w mediach społecznościowych stacji.
Polskie Radio Dzieciom
W Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Poranek" (godz. 8.00) Martyna Chuderska porozmawia o tym, czym jest niepodległość, dlaczego 11.11 w Polsce jest dniem wolnym od pracy i szkoły, jakie wydarzenia i jakie postaci z historii naszego kraju warto znać. Jej gośćmi będą osoby z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Zajrzy również do książki pt. "Mamy Niepodległość" z serii "Ale historia" autorstwa pani Grażyny Bąkiewicz, aby przekonać się jak jej bohaterowie poznawali historię Polski, przenosząc się w przeszłość dzięki wehikułom czasu zamontowanym w szkolnych ławkach.
Od godz. 14.00 plenerowa audycja specjalna "Święto Niepodległości w Polskim Radiu Dzieciom" z dziedzińca Akademii Sztuk Pięknych. Gośćmi Marty Powałowskiej będą m.in. pisarka Justyna Bednarek, śpiewaczka Kaja Prusinowska z dziećmi i Natalia Lesz, która opowie o projekcie "Piosenki domowe" (patronat Polskiego Radia Dzieciom).
11 listopada Polskie Radio Dzieciom będzie także uczestniczyło w wydarzeniu "Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu". W ramach tego wydarzenia na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych będzie scena dziecięca, na której (w godz. 13.00-18.00) odbywać się będą przedstawienia, koncerty i warsztaty dla najmłodszych.
Polskie Radio dla Zagranicy
Polskie Radio dla Zagranicy także będzie informowało o obchodach Święta Niepodległości w kraju i za granicą. Redakcja polska zaprasza na rozmowy m.in. z organizatorami akcji "Niepodległa do hymnu" w kraju i za granicą, debatę z udziałem historyków – prof. Janusza Odziemkowskiego z UKSW i dr. Igora Chabrowskiego z UW oraz rozmowy z przedstawicielami różnych środowisk polskich o tym, jak Polacy obchodzą Święto Niepodległości na Litwie.
Redakcja ukraińska zaprasza na rozmowę o Polsce wielu kultur z socjologiem, dr. Grzegorzem Demelem (PAN). W magazynie "W zwierciadle historii" o genezie i tradycji Święta Niepodległości opowie prof. Maciej Górny (UW).
Redakcja niemiecka zaprasza m. in. na rozmowę z historykiem Januszem Tycnerem o tym, kim był Ignacy Jan Paderewski. Materiały o święcie przygotują też redakcja angielska i białoruska.
Polskie Radio Kierowców
Polskie Radio Kierowców w Święto Niepodległości będzie towarzyszyło wszystkim kierowcom, pomagając bezpiecznie dotrzeć do celu podróży. Słuchacze mogą liczyć na komunikaty pogodowe w ścisłej współpracy z IMGW oraz na informacje o zdarzeniach drogowych utrudniających jazdę, wypadkach i objazdach.