Polskie Radio

Wyróżniony za tekst reporterski. Bartek Sabela z nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2024 20:26
"Kraina obiecana" przedstawia historię zwykłych ludzi, którzy giną w sporze o kształt polskiej i europejskiej polityki migracyjnej. To za ten tekst Bartek Sabela został wyróżniony nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Zwycięzca w kategorii TEKST Bartek Sabela, nagrodzony za materiał Kraina obiecana. Gala finałowa Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Zwycięzca w kategorii TEKST Bartek Sabela, nagrodzony za materiał "Kraina obiecana". Gala finałowa Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.Foto: Radek Pietruszka/PAP

Adrian Bąk, Beata Zawrzel, Ewa Galica i Bartek Sabela - to zwycięzcy Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wyróżnieni zostali - kolejno - w kategoriach: audio, foto, wideo i tekst. 

Bartek Sabela, reporter, fotograf i aktywista otrzymał nagrodę za artykuł pt. "Kraina obiecana". Jak sam zaznacza, nadal mało wiemy o tym, skąd przychodzą jego bohaterowie, co przeżyli i dlaczego decydują się na tak ryzykowną podróż. Giną w sporze o kształt polityki migracyjnej, a my nadal nie wiemy, co dzieje się z tymi, którym się udało. 

Posłuchaj
18:41 W2 2024_11_27-17-11-41.mp3 Wyróżniony za tekst reporterski. Bartek Sabela z nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego (Wybieram Dwójkę)

 

"Kraina obiecana"

Nagrodzony reporter zaznaczył, że Nagroda PAP jest najważniejszym wyróżnieniem, jakie do tej pory otrzymał za swoją pracę. - Jest to dla mnie bardzo ważne. Dające asumpt do myślenia, że praca reportera w dzisiejszym świecie szybkich mediów i szybkich przekazów jednak nadal ma sens. Warto pojechać w świat, zobaczyć to wszystko na własne oczy i porozmawiać z ludźmi - mówił po odebraniu nagrody. - Warto spróbować zrozumieć odległy świat i przekazać go czytelnikowi - dodał.

Czytaj także:

Zainspirowany Ryszardem Kapuścińskim 

Zapytany, która książka Kapuścińskiego wpłynęła na jego pracę, odpowiedział, że "Heban". - Gdy zaczynałem myśleć o tym, że też chciałbym zostać reporterem, naturalną rzeczą było to, że swoje kroki skierowałem do Afryki. Do tej pory to właśnie tam najczęściej jeżdżę w celach reporterskich. To miejsce, które mnie najbardziej fascynuje pod tym względem. Sporą część tej fascynacji zawdzięczam właśnie "Hebanowi" - wyjaśnił.


Najlepiej udokumentowana praca 

Zasiadający w kapitule Wojciech Jagielski zaznaczył, że spośród wszystkich zgłoszonych prac "Kraina obiecana" była najlepiej udokumentowana. - Sabela rozmawiał z urzędnikami z Warszawy, był w Puszczy Białowieskiej, gdzie spotykał się z ludźmi, którzy starali się przedostać na polską stronę. Pojechał do krajów, z których pochodzą, do irackiego Kurdystanu, Kamerunu, Etiopii. Pojechał do Wielkiej Brytanii, gdzie wyjechał jeden z tych, którym udało się przejść. Stworzył historię pełną, od początku do końca. Ten reportaż, historia bohaterów, ale także jego autora, pokazują, że w dzisiejszych czasach poza talentem reporterskim i literackim do dobrego reportażu potrzebny jest także talent przedsiębiorcy - powiedział. 

Bartek Sabela

Bartek Sabela to podróżnik, fotograf, reporter. Jako autor książek zadebiutował w 2013 roku reportażem "Może (morze) wróci" o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim. Pisał także teksty m.in. o Demokratycznej Republice Konga, Kenii, Algierii, Bhutanie, Mauretanii, Nigrze oraz Polsce.

Kapituła wyróżniła go za artykuł "Kraina obiecana" opublikowany w sierpniu 2024 roku. Laureatami w kategorii tekst zostały także Katarzyna Kojzar ("Zdejmijmy z Odry czarny kir. Instrukcja naprawy rzek dla nowej władzy") oraz Anna Pamuła ("Nie trzeba się drzeć, tylko przeć. Dobry poród to w Polsce ciągle los szczęścia", OKO.press).


Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego została ustanowiona w 2010 roku. Jej celem jest promocja wartości bliskich zarówno agencji, jak i patronowi wydarzenia. Przyznawano ją w latach 2010-15. Po kilkuletniej przerwie w 2024 roku została wręczona po raz szósty.

W gronie nominowanych znaleźli się dziennikarki i dziennikarze Polskiego Radia - Magdalena Skawińska, Urszula Żółtowska-Tomaszewska, Bartosz Panek i Adam Dąbrowski.

Laureatów Nagrody wyłoniła kapituła pod przewodnictwem redaktora naczelnego PAP Wojciecha Tumidalskiego. Funkcję honorowych przewodniczących pełnią Rene Maisner, córka Ryszarda Kapuścińskiego, oraz Mirosław Ikonowicz, przyjaciel legendy polskiego reportażu, związany z PAP od 1953 roku.

Rozmawiała: Małgorzata Nieciecka-Mac

Data emisji: 27.11.2024

Godzina emisji: 17.15

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

PAP/IAR/zch/ans

 

Czytaj także

Krakowski przestępca, ruch syjonistyczny i schorzenie genetyczne. "Czarne wesele" Edwarda Pasewicza

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2024 18:40
Wielokulturowy, międzywojenny Kraków i tytułowe czarne wesele. Wydarzenie stało się jednym z punktów wyjścia opowieści. Wesele rzeczywiście się odbyło - miało zatrzymać epidemię grypy "hiszpanki", która opanowała miasto w 1918 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Humor, reportaże, ikoniczne okładki. W czym tkwi fenomen New Yorkera?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2024 19:24
Ekscentryczni dziennikarze, ikoniczne okładki i przełomowe teksty – tak w dużym uproszczeniu można by opisać The New Yorker, czyli legendarny nowojorski tygodnik. Co składa się na fenomen tego słynnego periodyku? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć Michał Choiński, autor książki "The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jubileusz festiwalu Kwartesencja. Zaprasza Michał Pepol

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2024 13:03
Już niedługo w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się jubileuszowa, dwudziesta odsłona Festiwalu Muzyki Kameralnej "Kwartesencja". Na wydarzenie zapraszał w audycji "Wybieram Dwójkę" Michał Pepol, wiolonczelista, aranżer i współtwórca zespołu Royal String Quartet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Solaris w "Jazz.PL". Czterech świetnych improwizatorów zafascynowanych twórczością Lema

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2024 16:30
- Jak czytałem np. "Niezwyciężonego", to tam na początku opisany jest moment lądowania statku. Słowa, których używa Lem, to w jaki sposób opisuje proces, który następuje na tej maszynie, jak ożywia wszystkie te mechanizmy, to zrobiło na mnie wielkie wrażenie. Od tego zaczęła się u mnie ta fascynacja - mówił gitarzysta Michał Starkiewicz z zespołu Solaris przed koncertem "Jazz.PL".
rozwiń zwiń