Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (SDP) nagrodę główną "Wolności Słowa" (20 tys. zł) przyznało Anicie Gargas za reportaż "Katastrofa smoleńska" wyemitowany w "Misji Specjalnej" w TVP1 - "za odwagę i bezkompromisowość w docieraniu do prawdy o katastrofie smoleńskiej".
"Dziennikarski Laur" SDP otrzymał Lech Jęczmyk - publicysta, były redaktor naczelny "Fantastyki", pisarz i tłumacz m.in. Josepha Hellera i Kurta Vonneguta.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza przyznano ex aequo Kindze Wołoszyn-Świerk - autorce filmu dokumentalnego "Dziewczęta z Auschwitz", wyemitowanego w TVP Wrocławi i Mariuszowi Kamińskiemu - autorowi "Reportaż o zabijaniu", wyemitowanego w Polskim Radiu Lublin (10 tys. zł).
Anna Lisiecka została wyróżniona w tej kategorii za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury. Doceniono ją za cykl audycji, emitowanych w radiowej Jedynce, pod tytułem "Drogi do Soplicowa", odsłaniających kulisy powstawania "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W ubiegłym roku Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich uhonorowało ją swoją najważniejszą nagrodą.
>>>Dziennikarka radiowej Jedynki nagrodzona za "Drogę do Soplicowa"
Regiony "zasypane" nagrodami
Mariusz Kamiński otrzymał też nagrodę im. Stefana Żeromskiego (10 tys. zł) za publikacje o tematyce społecznej. Nagrodzona została audycja radiowa "Lista Zipsera" wyemitowana w Polskim Radiu Lublin - "za brawurowe podjęcie trudnego tematu utrwalenia historii Niemca ratującego w czasie II wojny światowej Polaków i Żydów".
W tej kategorii wyróżniono również Ewę Szkurłat-Adamską - autorkę audycji radiowej "Porzuceni" wyemitowanej w Radiu Kraków - "za mądry, rzetelny, głęboko poruszający reportaż o starości, tęsknocie i śmierci".
Z kolei Tomasza Jeleńskiego z radiowej Trójki wyróżniono za reportaż "Piołun" na temat katastrofy w Czarnobylu w konkursie im. Kazimierza Dziewanowskiego - za publikacje o problemach i wydarzeniach międzynarodowych. Nagrodę w tej kategorii otrzymał Jerzy Haszczyński (10 tys. zł).
Nagrodę im. Józefa Ślisza za publikacje o problemach społecznych i gospodarczych wsi i rolnictwa przyznano Czesławie Borowik - autorce audycji radiowej "Krok po kroku", wyemitowanej w Polskim Radiu Lublin. Borowik została nagrodzona "za udowodnienie, że polska wieś nie jest skazana na porażkę, a sukces wcale nie jest rzadkością".
W tej kategorii wyróżniono również Monikę Hemperek - autorkę audycji radiowej "Rodzina - rodzinie" wyemitowanej w Polskim Radiu Lublin - "za ukazanie drzemiącej w ludziach potrzeby czynienia dobra".
Nagrodę im. prof. Stefana Myczkowskiego za publikacje o problemach ochrony środowiska otrzymała Ewa Szkurłat-Adamska - autorka radiowej audycji pt. "7 dolin czyli polityka w okolicznościach przyrody", wyemitowanej w Radiu Kraków.
W tej kategorii wyróżniono również Halinę Londowską - autorkę audycji radiowej "Efekt łosia" wyemitowanej w Polskim Radiu Białystok - "za wnikliwą analizę trudnego do rozstrzygnięcia wieloaspektowego problemu utrzymania reliktowej populacji biebrzańskich łosi".
Nagrodę Watergate za dziennikarstwo śledcze (15 tys. zł) otrzymał Łukasz Kowalski - autor reportażu "Testament" - "za wytrwałość w poszukiwaniu prawdy i profesjonalizm w jej poszukiwaniu".
Pozostali zwycięzcy
Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne (10 tys. zł) otrzymał Andrzej Tomczak - autor reportażu "Franczyza" i reportażu "List do Anny".
Nagrodę im. Jerzego Zieleńskiego (5 tys. zł) za popularyzację wiedzy w różnych dziedzinach otrzymali Bożena Klimus i Jan Zub - autorzy reportażu "A mogło Cię nie być...", wyemitowanego w TVP Katowice. Nagrodę przyznano "za pokazanie wybitnych osiągnięć polskiej medycyny prenatalnej przez pryzmat indywidualnego losu".
Nagroda im. Bolesława Wierzbiańskiego Fundacji Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono za podejmowanie ważkich tematów społeczności lokalnych dla redakcji niezależnych gazet i czasopism, wydawanych w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców otrzymał tygodnik "Nowy Łowiczanin". Nagrodę przyznano za "pozytywne oddziaływanie na społeczność lokalną poprzez dobrą informację i służenie pomocą, za więź z czytelnikami i stały rozwój".
Drugi rok z rzędu SDP nie przyznało Hieny Roku. - Nie chcemy wśród wielu złych wybierać gorszego - powiedział prezes SDP Krzysztof Skowroński. Zapowiedział, że w przyszłym roku Hieny będą prawdopodobnie przyznawane "nawet w cyklu miesięcznym".
Konkurs Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wzorowany jest na ideach nagrody Pulitzera i w tym roku odbywa się po raz 19.
Pełna lista zwycięzców>>>
sdp.pl,IAR,PAP,kk