Polskie Radio

Mózg zaciera granice

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 18:00
W "Poranku Dwójki" porozmawiamy o 9. Międzynarodowym Festiwalu Mózg, wydarzeniu, które od lat wspiera ten naturalny proces przenikania się muzyki i sztuk wizualnych.
Fragment plakatu 9th MOZG FESTIVAL
Fragment plakatu 9th MOZG FESTIVALFoto: mat. prasowe

Po godz. 8.35 porozmawiamy z dyrektorem festiwalu - Sławomirem Janickim, który tak pisze o tej imprezie:

"W kręgu naszych zainteresowań znajdują się wszystkie formy muzyki współczesnej, sztuk wizualnych oraz performance.
Mówiąc o muzyce współczesnej w odniesieniu do naszego festiwalu mamy na myśli formy muzyczne, które wywodzą się zarówno z muzyki klasycznej, jak i te, które mają odniesienie do takich gatunków muzycznych jak jazz, muzyka etniczna, czy muzyka rockowa. Interesują nas więc muzyczne formy otwarte, zawierające w sobie elementy eksperymentu, improwizacji (jako najwyższej formy kompozycji), również formy współtworzone z wizualnymi dyscyplinami sztuki.
Mówiąc o sztukach wizualnych obecnych na festiwalu, mamy na myśli zarówno performance art, video art, instalacje wizualne i audiowizualne, jak również malarstwo, fotografię czy film. Także w tym wypadku możnaby użyć określenia 'współczesne sztuki wizualne', czyli pozostające w związku z tradycją, ale tworzone teraz, w odniesieniu do obecnej rzeczywistości zarówno w świecie sztuki (współczesne techniki czy środki wyrazu), jak i współczesnych zagadnień społecznych".

O godz. 7.45 zaprezentujemy Państwu jedną z dziesięciu książek nominowanych w szóstej edycji Konkursu na Historyczną Książkę Roku w kategorii "Książka popularno-naukowa". Będzie to "Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013" ("Akt I" i "Akt II") autorstwa Marka A. Koprowskiego. Z prof. Adamem Dobrońskim, jednym z jurorów Konkursu, porozmawia Hanna Maria Giza.

W cyklu "Piosenka z rekomendacją" usłyszą Państwo propozycje Jerzego Illga. W ramach konkursu "Płyta Tygodnia" do wygrania będą Koncerty Jana Sebastiana Bacha, które na elektrycznych instrumentach klawiszowych grają Marcin Masecki i Piotr Orzechowski z towarzyszeniem Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasz Adamusa. To nowy album firmy Decca, którego współproducentem jest radiowa Dwójka. Codziennie do wygrania trzy egzemplarze płyty!

Na audycję zaprasza Piotr Matwieczuk.

6 listopada (środa), godz. 6.00-9.00

Czytaj także

Banksy maluje po Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 10:00
W "Pop-południu" rozmawialiśmy o twórczości Banksy'ego, który obecnie przebywa w Nowym Jorku, o filmowej fantastyce w związku z kinową premierą "Grawitacji" oraz o wystawie portretów Velasqueza w Muzeum Prado w Madrycie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe uderzenie "Ruchu Muzycznego"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 11:00
- Do tej pory wszystkich czytelników "Ruchu Muzycznego" można było pomieścić w sali Filharmonii Narodowej. Chcę to zmienić - mówił w Dwójce Tomasz Cyz, nowy redaktor naczelny pisma, które od teraz będzie miesięcznikiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pan Cogito w oku kamery

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 09:00
– Każdy wybitny twórca jest osobą trudną do zrozumienia. Mamy tendencje, żeby pisarzy wkładać w jakieś ramy, które nam są wygodne. Warto do Herberta wracać, czytać go bez stereotypów i osądów – mówił w "Poranku Dwójki" Andrzej Franaszek sekretarz jury Nagrody Herberta.
rozwiń zwiń