Popularny "ear worm" to zjawisko, nad którym nie mamy kontroli, jednak najnowsze badania opublikowane w wydawanym przez ATP czasopiśmie Psychology of Aesthetics, Creativity and the Arts (psychologia estetyki, kreatywności i sztuki) pokazują, że możemy przewidzieć, kiedy piosenka stanie się (często uciążliwym) "robakiem".
Poprzednie badania wskazywały, że różne czynniki, takie jak częste odtwarzanie utworu w radiu czy osobiste przywiązanie do utworu może pobudzić coś, co technicznie nazywa się "mimowolną metaforyką muzyczną". Jednak najnowsze badania zwracają znacznie większą uwagę na aspekty muzyczne. "Robaki uszne" generalnie są dynamiczne, z całkiem podstawowymi i znanymi melodiami, podobnymi np do "Twinkle twinkle little star". Badania stwierdzają, że aby utwór nie mógł wyjść z naszej głowy musi posiadać także zaskakujące interwały, niespodziewany skok lub niezwykłą liczbę powtarzających się nut.
Badania były oparte na ponad trzech tysiącach odpowiedzi w internetowej ankiecie przeprowadzonej w latach 2010-2013. Ankietowani stworzyli też listę największych "robaków"
1. Lady Gaga: “Bad Romance”
2. Kylie Minogue: “Can't Get You Out of My Head”
3. Journey: “Don't Stop Believin’”
4. Gotye: “Somebody That I Used to Know”
5. Maroon 5: “Moves Like Jagger”
6. Katy Perry: “California Gurls”
7. Queen: “Bohemian Rhapsody”
8. Lady Gaga: “Alejandro”
9. Lady Gaga: “Poker Face”