Matka" jest sztuką wyjątkowo przykrą: Witkacy mówił "niesmaczną" - pisał Jan Błoński we wstępie do Wyboru dramatów Stansiława Ignacego Witkiewicza. "Rzadko trafiają się utwory, w których wszystkie ludzkie uczucia - a zwłaszcza te najświętsze - zostałyby równie radykalnie wydrwione i zohydzone"
Sztuka przedstawia przedziwne relacje matki i syna. Janina Węgorzewska, tytułowa matka, zrujnowana wdowa utrzymuje dwudziestokilkuletniego syna-filozofa, zarabiając na życie robótkami ręcznymi. Matka poświęca się dla niego, jednocześnie czyniąc mu z tego powodu wyrzuty. Idee syna raz wydają się jej bliskie i zrozumiałe, innym razem uważa je za bełkot. Kocha swojego jedynaka, ale potrafi być wobec niego okrutna. Także wobec Zofii Plejtus, dziewczyny, która decyduje się towarzyszyć Leonowi i wspierać go w propagowaniu jego idei. Prostytuuje się, w ten sposób zdobywając pieniądze na utrzymanie, z których Leon chętnie korzysta. Sam wdaje się w ciemne interesy. W odczuciu matki to degrengolada. W finale sztuk matka, już nałogowa alkoholiczka umiera w ekstazie po zażyciu kokainy.
Adaptacja i reżyseria - Jan Warenycia,
realizacja akustyczna - Andrzej Brzoska,
Opracowanie muzyczne - Małgorzata Małaszko.
Występują: Teresa Budzisz-Krzyżanowska (Matka), Mariusz Bonaszewski (Leon), Monika Kwiatkowska (Zosia), Hanna Stankówna (Ciotka), Janusz Bukowski (Cielęciewicz), Gustaw Lutkiewicz (Plejtus), Henryk Talar (Murdelbęski), Wojciech Wysocki (Alfred Węgorzewski), Dorota Landowska (Osoba), Krzysztof Wakulliński (de La Trefouille), Krystyna Tkacz (Lucyna), Marcin Troński (de Pokorya-Pęcherzewicz), Krystyna Królówna (Służąca), Tomasz Zaliwski (Hiperrobociarz)