Polskie Radio Dzieciom

W "Muzycznych Podróżach" przenosimy się do Chorwacji

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 17:18
Chorwacja to kraj, który znajduje się na południu Europy nad Morzem Adriatyckim. Od południa graniczy z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, od wschodu z Serbią, a od północy z Węgrami i Słowenią, natomiast od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. W skład tego malowniczego kraju wchodzi aż tysiąc dwieście czterdzieści sześć wysp, z czego zamieszkałych jest tylko czterdzieści siedem.
W Muzycznych Podróżach przenosimy się do Chorwacji
W „Muzycznych Podróżach” przenosimy się do Chorwacji Foto: mat. pras.

Najpierw cały obszar dzisiejszej Chorwacji objęty był panowaniem starożytnych Rzymian, później Bizancjum, a od późnego średniowiecza aż do końca osiemnastego wieku pod wpływem Republiki Weneckiej. Wszystkie pozostawiły po sobie wiele zabytków, które można oglądać do dziś.  

Posłuchaj
59:16 2022_09_05 10_00_13_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Muzyczne podróże 5 września godz. 10:00

Turystów do Chorwacji sprowadzają nie tylko piękne zabytki, ale też wybrzeże Adriatyku, gdzie można spodziewać się urokliwych plaż i ciepłej wody. W Chorwacji mnóstwo jest ciekawych i nieoczywistych miejsc, jak na przykład najwęższa ulica świata.  

Najpiękniejszym i jednocześnie najpopularniejszym miastem Chorwacji jest Dubrownik. Miasto to przyciąga nie tylko miłośników historii, ale także fanów serialu „Gra o Tron” – to właśnie w Dubrowniku częściowo nagrywano tę produkcję. Początki miasta sięgają siódmego wieku, a obecnie Dubrownik nazywany jest Perłą Adriatyku. 

Więcej o miejscach, które warto odwiedzić będąc w Chorwacji w audycji Muzyczne Podróże na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania!

Audycja: Muzyczne Podróże
Prowadzi: Iza Żukowska
Data emisji: 05.09.2022
Godzina emisji: 10:00

Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Dalej:
Muzyczna podróż na południe aż do Grecji
"Jak zostać reporterem". Kiedy włączyć nagrywanie?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Kwartety smyczkowe - czym są?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 13:00
W "Muzycznych podróżach" usłyszeć można było dużo muzyki klasycznej, ponieważ tematem przewodnim były kwartety smyczkowe. Są to zespoły 4 muzyków, którzy grają na takich instrumentach jak skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabas. Jako forma muzyczna, utwory te składają się z kilku części, które różnią się stylistyką i tempem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest muzyczna drabina? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 23:31
Muzyczna drabina do, re , mi.... całą pewnością znana jest większości słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom. A może dzieci wiedzą czym gama różni się od tonacji? O tym w "Muzycznych podróżach" opowiedziała Daria Druzgała – autorka audycji, która przybliżyła czym jest gama i zachęcała do zaprzyjaźnienia się z muzyk. Ale to nie wszystko!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Instrumenty perkusyjne - ciekawostki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 08:04
Instrumenty perkusyjne to grupa, która najczęściej kojarzy nam się z rytmem. Źródłem dźwięku w przypadku instrumentów perkusyjnych jest drganie całości lub części instrumentu. Drganie to jest wywoływane uderzaniem lub potrząsaniem. 
rozwiń zwiń