Polskie Radio Dzieciom

"Muzyczne podróże". Jak grać na Kalimbie?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 13:24
Niektóre instrumenty, które używamy obecnie powstały setki, a nawet tysiące lat temu. Zdarza się jednak, że pomimo tego wciąż odkrywamy ich istotę i znaczenie. Jednym z takich instrumentów jest kalimba, której wyjątkowe brzmienie można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Karina Bostanika

Instrument ten powstał w Afryce Środkowej, 3000 lat temu i w zależności od regionu z którego pochodzi może mieć różne nazwy, np. mbira, canca czy insimbi. Budowa kalimby jest bardzo prosta. Składa się ona z drewnianej deseczki będącej rezonatorem skrzynkowym, co oznacza, że tam kumuluje się dźwięk, który potem słyszymy. Na niej natomiast znajduje się kilka lub kilkanaście blaszek, które trzeba nacisnąć, by zacząć tworzyć muzykę. Chociaż granie na tym instrumencie nie jest proste, dźwięki przez niego wydawane są bardzo wyjątkowe, co można usłyszeć m.in. w utworze polskiej wokalistki, Anny Marii Jopek, o tytule "Hej Przeleciał Ptaszek". Ponadto, kalimbę wykorzystuje się w muzyce rozrywkowej, jazzowej oraz popularnej, a także w coverach popularnych piosenek. 

Posłuchaj
59:05 29.07. Muzyczne podróże.mp3 Jak grać na Kalimbie? (Muzyczne podróże/PR Dzieciom)_29.08.2021.

 

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Martyna Sojka
Data emisji: 27.08.2021
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Wielcy kompozytorzy: pory dnia według symfonii Josepha Haydna

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 14:05
Natura to stały element natchnienia dla wielu artystów, którzy inspirują się nią podczas tworzenia swoich dzieł. Przykładem mogą być koncerty Vivaldiego stworzone z myślą o czterech porach roku. Z kolei Joseph Haydn w swoich symfoniach opisał muzycznie trzy pory dnia: poranek, południe i wieczór, o których można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak oglądać dzieła sztuki z dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 15:01
Latem mamy więcej czasu na odpoczynek i podróżowanie. To oznacza, że możem udać się np. do muzeów i galerii sztuki zarówno własnym mieście, jak i poza nim. Jednakże taka wycieczka nie musi przybrać jedynie formę edukacyjną. Może być ona interesująca dla każdego członka rodziny, bez względu na wiek, m.in. dzięki kreatywnym warsztatom muzealnym przeznaczonym dla osób młodszych. Co jeszcze możemy zrobić, aby wystawy dzieł sztuki były ciekawe i przyjemne dla każdego? W "Strefie Rodzica" porozmawialiśmy o tym z Grzegorzem Wojturskim i Sławomirem Ortylem z Działu Edukacji Muzealnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Agnieszką Basak-Wysotą z Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu oraz Aleksandrą Anzel - edukatorką artystyczną z Galerii Sztuki Współczesnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacyjna lekcja rysunku. Jak narysować werbel? [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 13:23
Ile instrumentów, tyle wyjątkowych dźwięków oraz melodii. Wszystkich wielbicieli muzyki, a zwłaszcza perkusji Stworek Potworek zaprasza do posłuchania swojej audycji, podczas której wytłumaczył jak narysować werbel.
rozwiń zwiń