Polskie Radio Dzieciom

Śniadania świata. Jaka pora jest najlepsza na pierwszy posiłek?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 15:20
Kto śniadanie zjada, temu wszystko się układa" tak mówi stare porzekadło. W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom, przyglądaliśmy się śniadaniom w różnych zakątków świata. Zapraszamy!
Śniadanie uważane jest za najważniejszy posiłek dnia
Śniadanie uważane jest za najważniejszy posiłek dniaFoto: shutterstock/K2 PhotoStudio

Na dobry początek dnia - pyszne i odżywcze śniadanie! Omlet, naleśnik, jajecznica ze szczypiorkiem, a może maślany rogalik i kakao? Każdy z nas ma swoje ulubione smaki, którymi lubi rozpoczynać każdy nowy dzień. W audycji Polskiego Radia Dzieciom poznaliśmy zwyczaje śniadaniowe z różnych zakątków świata. Poznaliśmy śniadanie angielskie, amerykańskie, kontynentalne czy wiedeńskie.

Gdzie na śniadanie je się croissanty i jaka jest najlepsza pora na śniadanie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieliśmy w audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom.

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 24.04.2024
Godzina audycji: 8.00

Posłuchaj
58:33 2024_04_24 08_00_01_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom 24 kwietnia godz. 08:00

58:44 2024_04_24 07_00_10_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom 24 kwietnia godz. 07:00

  

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Co się dzieje z naszym organizmem, gdy zjemy muchomora sromotnikowego?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2024 10:16
Zarówno kalendarz grzybiarza, jak i dowody w lesie podpowiadają, że sezon na grzyby już się rozpoczął. Chociaż dostępność do grzybów hodowlanych, jak i akcje medialne zwiększające świadomość na ich temat przynoszą efekty, wciąż pojawiają się przypadki zatruć po ich spożyciu. Co ciekawe, nawet grzyby jadalne, jeśli są nieodpowiednio przechowywane, mogą doprowadzić do nieprzyjemnych objawów żołądkowo-jelitowych, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła dr n. med. Diana Kamińska z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii, Pediatrii i Zaburzeń Żywienia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak uniknąć chemii w żywności? Czy to dziś możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 08:00
Chociaż zdrowe odżywianie jest ważne, nie zawsze wiemy, co ono dokładnie oznacza. Okazuje się bowiem, że sprawdzanie składu produktów nie wystarczy. Co więcej, żywność przetworzona negatywnie wpływa na nasz organizm i chociaż dorośli odczuwają jej skutki po dłuższym czasie, u dzieci mogą występować one szybciej. O jedzeniu bez chemii opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Julita Bator, autorka książek o zdrowym stylu życia, w tym książki "Zamień chemię na jedzenie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

W "Strefie rodzica" cała prawda o suplementach diety

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 08:00
Polacy bardzo cenią sobie zdrowie swoje i swojej rodziny, a producenci suplementów diety wychodzą im naprzeciw. W aptece mamy do wyboru całe spektrum specyfików na niemal każdą dolegliwość. Nie brakuje także reklam, które nie tylko zachęcają do zakupu suplementów diety, ale też wskazują konsumentom coraz to nowsze przypadłości. Opakowania suplementów diety do złudzenia przypominają opakowania leków. Różnią się jednak tym, że leki to substancje przebadane, a zadaniem suplementów jest jedynie uzupełnienie niedoborów w naszej diecie.
rozwiń zwiń