Polskie Radio Dzieciom

W "Poranku" zdradzamy: komu bije Dzwon Zygmunta

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 14:00
Dzwon Zygmunta to wizytówka Krakowa i śpiewa on do dziś w największe święta kościelne i państwowe. Jak dodała Monika Hyla, przewodnik po Krakowie, Zygmunt dzwoni też kiedy coś ważnego się dzieje dla Polski, lub też honorowo, kiedy proboszcz katedry odchodzi i żeby go pożegnać. A o najważniejszych legendach związanych z tym nieodłącznym elementem krakowskiej wieży można posłuchać w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
W polskim Radiu Dzieciom: dzwony, dzwonki i legendy o krakowskich dzwonach
W polskim Radiu Dzieciom: dzwony, dzwonki i legendy o krakowskich dzwonachFoto: Shutterstock/thanasus

Dzwonki do drzwi, rowerowe, szkolne, telefoniczne, tramwajowe, okrętowe i nurkowe były tematem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom. Martyna Chuderska opowiedziała też słuchaczom o tym kim byli: Dzwoneczek, Dzwonnik z Notre Dame oraz skąd wzięły się spodnie dzwony, dzwoniec, chińskie dzwonki wietrzne i dzwonek dalmatyński.

W audycji nie zabrakło również opowieści o najsłynniejszym dzwonie Zygmuncie, znajdującym się w Krakowie. Jak zauważył gość Polskiego Radia Dzieciom, Zygmunt nie jest zwyczajnym dzwonem, ale takim który spełnia marzenia. - Trzeba tylko spełnić trzy warunki: przyjechać do Krakowa, pomyśleć swoje największe marzenie, wyjść po 77 schodach na górę i lewą ręką od serca, dotknąć tego bimbadła w środku dzwonu. Gwarantuje, że te marzenia spełniają się u nas – powiedziała Monika Hyla, przewodnik po Krakowie.

Z dzwonem Zygmunta związanych jest dużo legend bo jak podkreśliła Monika Hyla jest on tak piękny i wydaje tak wspaniałe dźwięki, że mówi się, że on nie dzwoni tylko śpiewa. - Jedną z przyczyn może być to, że do odlewanego dzwonu nadworny ludwisarz wrzucił swoją strunę. Natomiast fałszywe tony związane są z tym, że raz na jakiś czas serce dzwonu Zygmunta, które jest ogromne i waży 365 kilogramów, pęka. Mówimy więc że dzwon Zygmunt może mieć zawał i kiedy tak się stanie to może to być zapowiedź wielkiej klęski.

Dla Polski serce Zygmunta pękło trzykrotnie w dziewiętnastym wieku, kiedy Polski nie było na mapie Europy, kiedy była pod zaborami podzielona pomiędzy trzy kraje. Ale doszło też do tego w dwutysięcznym roku. Na szczęście dzisiaj dzwon ma nowe serce i trzymamy kciuki, żeby biło jak najdłużej - dodał gość audycji. 

Więcej na ten temat w zapisie audycji:


Posłuchaj
13:02 [DAB]Dzieciom (PCM) 21 październik 2024 08_44_23.mp3 Monika Hyla, przewodnik po Krakowie o krakowskich dzwonach, dzwonkach, legendach i opowieściach związanych z krakowskimi dzwonami

 


* * * 

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Monika Hyla, przewodnik po Krakowie
Data emisji: 21.10.2024
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Królestwo ptaków, czyli z wizytą w Narwiańskim Parku Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2024 17:00
Narwiański Park Narodowy zachwyca niezwykle bogatą fauną i florą. Wypatrzono tutaj ponad 200 gatunków ptaków oraz wiele gatunków ssaków, ryb, płazów, gadów. Narwiański Park Narodowy jest stawiany przez ekspertów na równi z najcenniejszymi obszarami przyrodniczymi naszego kraju, takimi jak Tatry czy Puszcza Białowieska. Do Parku wyruszyła ekipa odkrywców Polskiego Radia Dzieciom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ziołowy "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom. Co warto wiedzieć o roślinach w naszym otoczeniu?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2024 11:00
- Zioła to była taka naturalna apteczka, na długo przed tym zanim mogliśmy kupić lekarstwa takie jak syropy czy maści w aptece. Dodatkowo dostęp do specjalistów był przed laty bardzo ograniczony, stąd zielarki były specjalistkami od wielu chorób - powiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Iga Samól, zielarka, doktor biochemii i biologii molekularnej roślin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Duchowy przewodnik po Polsce" czyli gdzie straszy i dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 15:40
Czarny pies strzegący zamku w Ciechanowie, kaszubskie bóstwa i demony, wędrujący głaz znad Hańczy czy Żółta Dama, którą można spotkać na zamku w Liwie, to tylko niektórzy z bohaterów, których historię warto poznać. Najciekawsze legendy i opowieści z dreszczykiem przedstawiła w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom Martyna Skibińska, autorka "Duchowego przewodnika po Polsce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jajko, kura, czy jajecznica, czyli co kryje się w skorupce?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 14:29
- Zanim w jajku zamieszka pisklak to trzeba stworzyć mu odpowiednie warunki. Dobrą wilgotność i temperaturę. Potem odpowiednio długo wysiadywać a w trakcie obracać, mieszać i zmieniać ich położenie. Zatem jest to proces nudny, ale bardzo odpowiedzialny który w niektórych przypadkach może trwać nawet blisko 2 miesiące powiedział Jacek Karczewski - przyrodnik, autor książek o ptakach, ze Stowarzyszenie Jestem na ptak który był gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń