Polskie Radio Dzieciom

Skarby głębin – jak powstają perły?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2024 15:23
Czym są perłopławy, w jakich kolorach występują perły, jak się je poławia i jak hoduje? Czy perła może być tak duża jak gołębie jajo? W "Poranku" przyjrzeliśmy się dziś perłom i temu jak powstaje biżuteria z ich użyciem. Opowiedział o tym gość Polskiego Radia Dzieciom Rajmund Nowak - znawca i pasjonat kamieni szlachetnych.
Perły
Perły Foto: Anna Borys/mojefotyjol.blogspot.com

W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom przenieśliśmy się w głębiny mórz i oceanów, gdzie czekały na nas nie tylko niezwykłe stworzenia, ale i prawdziwe skarby. Jednym z nich są perły, które powstają dzięki wyjątkowemu procesowi zachodzącemu w muszlach mięczaków. 

Perły naturalne formują się, gdy do wnętrza muszli mięczaka dostaje się drobina piasku lub innego ciała obcego. Mięczak, broniąc się, otacza intruza kolejnymi warstwami masy perłowej, co w efekcie prowadzi do powstania pięknej perły. Proces ten jednak wymaga nie tylko czasu, ale i wyjątkowych warunków.


Posłuchaj
30:07 [DAB]Dzieciom (PCM) 17 listopad 2024 10_09_49.mp3 Jak powstają perły_Poranek/Polskie Radio Dzieiom_17.11.2024

 

Nie zawsze było proste do odtworzenia. Jak zaznaczono w rozmowie, początki hodowli pereł sięgają roku 1890, kiedy to Mikimoto podjął pierwsze próby ich tworzenia. 


Rajmund Nowak o tym jak powstają perły. Posłuchaj audycji Polskiego Radia Dzieciom Rajmund Nowak o tym jak powstają perły. Posłuchaj audycji Polskiego Radia Dzieciom

Perły pozostają symbolem piękna i luksusu, a ich historia, od naturalnego powstawania po hodowle, fascynuje do dziś.
Więcej w załączonym zapisie rozmowy.

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: Rajmund Nowak - znawca i pasjonat kamieni szlachetnych
Data emisji: 17.11.2024
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Jajko, kura, czy jajecznica, czyli co kryje się w skorupce?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 14:29
- Zanim w jajku zamieszka pisklak to trzeba stworzyć mu odpowiednie warunki. Dobrą wilgotność i temperaturę. Potem odpowiednio długo wysiadywać a w trakcie obracać, mieszać i zmieniać ich położenie. Zatem jest to proces nudny, ale bardzo odpowiedzialny który w niektórych przypadkach może trwać nawet blisko 2 miesiące powiedział Jacek Karczewski - przyrodnik, autor książek o ptakach, ze Stowarzyszenie Jestem na ptak który był gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak brzmi nartofon i inne niesamowite instrumenty? Można je usłyszeć tylko w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 13:11
Czy można zagrać piękną melodię na garnkach, szklankach, krzesłach albo piłkach? Jak to jest grać koncert stojąc na... ścianie i ile osób może zagrać na największym bębnie świata? Dowiecie się tego słuchając "Poranka". O niecodziennych instrumentach opowiedzieli, zaśpiewali i zagrali muzycy: Iza Kowalewska i Ryszard Bazarnik. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ręka, prześcieradło i lampka, czyli przepis na teatr cieni

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 13:13
- Najważniejsze jest światło. To właśnie różni teatr cieni od teatru dramatycznego. Możemy do tego użyć zwykłej lampki, którą mamy na biurku, ale znacznie lepsza będzie taka punktowa, halogenowa - powiedziała Agnieszka Leśniak, teatrolożka i edukatorka, która była gościem Polskiego Radia Dzieciom i zdradziła kilka tajemnic związanych teatrem cieni.
rozwiń zwiń