W naszym kraju znajduje się ponad 400 zamków, a do najsłynniejszych należą m. in. Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Zamek krzyżacki w Malborku, Zamek Krzyżtopór, Zamek Ogrodzieniec, Zamek w Łańcucie czy Zamek Królewski w Chęcinach. Pierwsze polskie zamki były drewniane i powstały w końcu dwunastego wieku, a w wieku następnym przyszedł czas na zamki kamienne i ceglane. W czternastym wieku budowano zamki murowane.
179:18 2023_06_19 06_59_59_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom 19 czerwca godz. 07:00
Zamki pełniły funkcje obronne i lokowano je w konkretnych częściach kraju, niekiedy na trudno dostępnych wzgórzach, ale też nizinach i w okolicach rzek. Takie zamki otaczały mury obronne i fosy, przez które często przerzucano zwodzone mosty. W zamkach znajdowały się sale reprezentacyjne, w których odbywały się liczne uroczystości. Były siedzibami władców, książąt, a także rycerzy.
Odwiedzanie zamków pozwala nam zobaczyć, jak żyli ich mieszkańcy, poznać związane z danym miejscem historie i legendy i przyjrzeć się budowlom z bliska – zarówno w środku, jak i na zewnątrz, a przy tym przenieść się do czasów, w których zamki pełniły istotne role.
Jeśli jesteście ciekawi, do jakich zamków smok Adaś wybierze się wraz z Leszkiem w ramach wakacyjnego wyjazdu, posłuchajcie załączonego zapisu audycji Poranek.
Zapraszamy do słuchania i rozmów telefonicznych na antenie.
Telefon do studia Polskiego Radia Dzieciom: 22 645 20 55.
Audycja: Poranek
Data emisji: 19.06.2023
Godzina emisji: 7.00-10.00
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.