Polskie Radio Dzieciom

Smok Diplodok zawita do kin. "Fajna zabawa i jednocześnie ciężka praca"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2024 11:35
- Bywało tak, że aby znaleźć właściwą emocję czy sposób jej wyrażenia musieliśmy nagrywać to samo zdanie nawet po kilkanaście razy. Często dopiero np. ten piętnasty raz był czymś, co idealnie pasowało do tego, co czuła postać na ekranie - mówił Wojciech Wawszczyk, reżyser filmu, który wraz z Mikołajem Wachowskim, który użyczył głosu Smokowi Diplodokowi, goście w studiu Polskiego Radia Dzieciom.
Wojciech Wawszczyk i Mikołaj Wachowski w radiowym studiu
Wojciech Wawszczyk i Mikołaj Wachowski w radiowym studiuFoto: Polskie Radio Dzieciom

Już niebawem do kin trafi film "Smok Diplodok" do którego inspiracją były kultowe komiksy Tadeusza Branowskiego; "Podróż smokiem Diplodokiem" oraz "Antresolka profesorka Nerwosolka".

- Te komiksy czytałem w dzieciństwie, tak zaczęła się moja przygoda z filmem i z myśleniem, że gdy już kiedyś będę potrafił robić filmy, bardzo bym chciał, aby te komiksy się ożywił. Chyba spełnia się marzenie z dzieciństwa. Cieszę się, że dzieci dzisiaj coś odnajdują w tych komiksach atrakcyjnego - mówił Wojciech Wawszczyk.

Posłuchaj
56:22 Radio_Dzieciom 2024_09_30-07-00-47.mp3 Wojciech Wawszczyk i Mikołaj Wachowski o "Smoku Diplodoku" (Polskie Radio Dzieciom / Poranek)

Mikołaj Wachowski mówił o postaci Smoka Diplodoka. - To postać bardzo podobna do mnie, lubi przygody, ma swoje zadanie, często się wkurza na rodziców, jak mu czegoś nie pozwalają, ale ich kocha - mówił i opowiadał o wyzwaniach związanych z nagrywaniem ścieżki dźwiękowej do filmu.

- Spędziliśmy wiele godzin w studiu, by znaleźć właściwy dźwięk. To jest fajna zabawa i jednocześnie ciężka praca - dodał reżyser filmu.

Żądny przygód Diplodok marzy, by życie nabrało odrobiny koloru. Na rodzinnym bagnie jest szaro i wieje nudą. Kiedy spokojne życie przerywa pojawienie się tajemniczej mgły, Diplodok wyrusza w niezapomnianą podróż, by odnaleźć zaginioną rodzinę i przywrócić utracony porządek. Zwiedza magiczne miejsca, spotyka osobliwe stwory i poznaje niebywałych mieszkańców najdziwniejszych światów. Razem z niezdarnym czarodziejem Hokusem Pokusem, zakręconym Profesorkiem Nerwosolkiem i bystrą pilotką Entomologią odkryją wielki sekret. Wspólnie przekonają się, że ich rzeczywistość to tak naprawdę… strona w komiksie pogrążonego w kryzysie twórczym rysownika Tadka. Spróbują uratować rodziców Diplodoka i rozwikłać zagadkę podstępnej mgły.

Premiera kinowa Smoka Diplodoka będzie miała miejsce w piątek 4 października.

W audycji także relacja Juli Rozbieckiej z otwarcia 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty

172 filmy, 15 sekcji tematycznych i 20 miast w całej Polsce. To jedyne w swoim rodzaju święto młodych widzów i dorastających, szukających własnych filmowych ścieżek, kinomanów. Repertuar wypełnią najświeższe odkrycia, nowości i ulubieni bohaterowie.

Od 28 września do 6 października w kilkudziesięciu kinach, w 20 polskich miastach, trwać będzie 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty. Główna część wydarzenia, podczas której zaprezentujemy pełny repertuar, odbędzie się w Warszawie. W wypełnionym po brzegi jakościowymi propozycjami programie nie zabraknie miejsca na warsztaty, spotkania i dyskusje towarzyszące filmom. W ramach festiwalu, jak co roku, w Warszawie odbędzie się również międzynarodowe forum kooprodukcyjne Młode Horyzonty Industry, czyli branżowa odsłona eventu.

Ogromną większość festiwalowych filmów widzowie będą mogli obejrzeć także we Wrocławiu, a selekcję wybranych tytułów będą grać kina w 18 miastach w całym kraju. Tradycją wydarzenia jest jego hybrydowa formuła, która umożliwia widzom szeroki dostęp do wartościowych filmów przez niemal cały miesiąc. Od 10 do 27 października ponad połowa repertuaru będzie dostępna również online na platformie festiwal.mlodehoryzonty.pl.

* * * 

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Martyna Chuderska
Goście: Wojciech Wawszczyk, reżyser filmu "Smoka Diplodoka" i Mikołaj Wachowski, który użyczył głosu głównemu bohaterowi
Data emisji: 30.09.2024
Godzina audycji: 7.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Małgorzata Strzałkowska i jej najnowsza książka dla dzieci "Las. Fakty, wierszyki i inne wybryki"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2024 17:11
Małgorzata Strzałkowska, autorka i ilustratorka książek dla dzieci, była gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom. Pretekstem do tego spotkania była jej najnowsza książka "Las. Fakty, wierszyki i inne wybryki". To kolejna część po książce o łące. W rozmowie usłyszeć można było wiele fascynujących faktów dotyczących przyrody a które to można także znaleźć w książce i obserwacjach przyrody. Autorka, jak sama zdradziła, przyroda pasjonuje ją od lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"O rety, skarpety!..." Justyna Bednarek w "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2024 13:47
W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom, Justyna Bednarek opowiedziała o swojej książce, "O rety, skarpety! Małe pomieszanie z poplątaniem plus trochę zagadek, dowcipów i jedna zwariowana historia", która jest kontynuacją przygód popularnej serii o skarpetkach. W rozmowie autorka wyjaśniła, że jej najnowsza publikacja różni się od dotychczasowych, ponieważ zawiera elementy aktywnościowe, takie jak rebusy, zagadki czy krzyżówki. Znalazło się w nim też miejsce na psychotest, który pozwala dzieciom odkryć, która skarpetka najlepiej pasuje do ich osobowości. W audycji nie zabrakło także wątku o kolejnej scenicznej adaptacji "Bandy Czarnej Frotte". Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Szymanowicz w studiu PR Dzieciom o wyobraźni, rysowaniu i przygodach najmniejszego słonia świata

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2024 15:29
Maciej Szymanowicz, ilustrator i autor m.in. książki "Najmniejszy słoń świata", był gościem audycji Polskiego Radia Dzieciom, gdzie opowiedział o procesie twórczym oraz inspiracjach, które doprowadziły do powstania jego najnowszej książki. Choć bohater książki, tytułowy słoń, nie ma imienia, jest on postacią niezwykłą i zapadającą w pamięć, co, jak przyznał sam autor, zupełnie nie przeszkadza w śledzeniu jego fascynujących przygód.
rozwiń zwiń