Polskie Radio Dzieciom

Jajko, kura, czy jajecznica, czyli co kryje się w skorupce?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 14:29
- Zanim w jajku zamieszka pisklak to trzeba stworzyć mu odpowiednie warunki. Dobrą wilgotność i temperaturę. Potem odpowiednio długo wysiadywać a w trakcie obracać, mieszać i zmieniać ich położenie. Zatem jest to proces nudny, ale bardzo odpowiedzialny który w niektórych przypadkach może trwać nawet blisko 2 miesiące powiedział Jacek Karczewski - przyrodnik, autor książek o ptakach, ze Stowarzyszenie Jestem na ptak który był gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
W audycji sprawdzimy różne przepisy z z jajkami w roli głównej.
W audycji sprawdzimy różne przepisy z z jajkami w roli głównej.Foto: shutterstock/CatMicroStock

Czym jest kogel-mogel, co to znaczy robić sobie jaja i co było pierwsze: jajko czy kura? Jakie jajka znosi koliber hawański a jakie struś? Na twardo, na miękko a może po wiedeńsku? W "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom jajka obierane były z wszelkich tajemnic, a pomagał w tym Jacek Karczewski - przyrodnik, autor książek o ptakach, ze Stowarzyszenie Jestem na ptak.

Pierwsze pytanie z jakim musiał się zmierzyć gość "Poranka", to: co było pierwsze jajko czy kura? I jak podkreślił Jacek Karczewski: zdecydowanie była to kura. - Muszę przyznać że też długi czas zastanawiałem się co było pierwsze ale zdecydowanie kura. A jeśli nie kura to jacyś przodkowie kury, bo ci przodkowie na pewno znosili jaja, a jaja w przyrodzie to jest bardzo popularny sposób na rozmnażanie się. Metodę tę stosuje wiele owadów, ryb, jaja znoszą gady i w pewnym sensie nawet płazy. Jaja występują w przeróżnych barwach, wzorach i wielkościach no i pamiętajmy też że nawet kilka gatunków ssaków znosi jaja - powiedział Jacek Karczewski.

Następnie gość "Poranka" opowiedział o tym jak powstaje jajo, jak to się dzieje że ma ono twardą skorupkę i że może w nim zamieszkać jakiś pisklak albo inne małe zwierzę.

Więcej na ten temat w zapisie audycji:


Posłuchaj
08:57 [DAB]Dzieciom (PCM) 11 październik 2024 08_45_37.mp3 W „Poranku” w Polskim Radiu Dzieciom jajka obierane były z wszelkich tajemnic, a pomagał w tym Jacek Karczewski - przyrodnik, autor książek o ptakach, ze Stowarzyszenie Jestem na ptak

 

 

* * * 

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Marta Powałowska
Gość: Jacek Karczewski - przyrodnik, autor książek o ptakach, ze Stowarzyszenie Jestem na ptak.

Data emisji: 11.10.2024
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

W Polskim Radiu Dzieciom rady: jak "złapać" wodę i ją oszczędzać?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2024 13:35
- Woda, jest bardzo cennym zasobem i chociaż może się wydawać, że jest jej bardzo dużo, jednak ta, która nadaje się do picia to zaledwie 2,6 proc. Reszta nie nadaje się do spożycia, dlatego warto uczyć się jej dobrego wykorzystania, dla następnych pokoleń - powiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Paulina Pierzchała – rzecznik prasowy PGW Wody Polskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młode Horyzonty. Najlepsze produkcje, także dla starszych widzów. Co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2024 14:50
- Nigdy nie jest się za dużym do bajki i za starym na kino - przekonywała w Polskim Radiu Dzieciom Hanna Wereszczyńska i wraz młodymi jurorkami Julia Kurowska i Natalia Pilatowska zapraszała na Festiwal Młode Horyzonty, który już wkrótce będzie dostępny online. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co wspólnego ma miłorząb z dinozaurami? Sekrety drzew w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 12:18
- Ogród Botaniczny jest wspaniałym miejscem do odkrywania, poznawania z bliska, dotykania, wąchania i słuchania tego co mówią do nas drzewa. Zawsze zachęcamy wszystkich, którzy przychodzą do nas, do ogrodu żeby zamknąć oczy i wsłuchać się w przyrodę - powiedziała Natalia Wielechowska, edukatorka i koordynatorka zajęć edukacyjnych, która wraz Marianną Darżynkiewicz-Wojcieską były gościnami "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom i opowiedziały o tajemnicach drzew w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń