Polskie Radio Dzieciom

Jak i dlaczego w wakacje szukać guza?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 07:00
Upadki bolą, pokrzywy kłują, a ogień parzy. Wielu rodziców od podobnych doświadczeń z dzieciństwa chciałoby ustrzec siebie i swoje dzieci. To duży błąd, a szczególnie w wakacje – bo to jest czas kiedy trzeba szukać guza!
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay / CC0

Droga rozwoju

Może się nam wydawać, że porażka jest przeciwieństwem sukcesu. Nic bardziej mylnego. Jedno i drugie to dwie strony tego samego medalu. Właściwie bez porażki sukces nie jest możliwy. Czy to w sporcie, biznesie, szkole, czy w domu – wszędzie.

To jak z nauka jazdy na rowerze, która zawsze wiąże się z upadkiem. A przecież opanowanie jej  w najbardziej ekstremalnej formie, oznacza jeszcze więcej miejsc po siniakach. Jeśli za wszelką cenę będziemy chronić nasze dzieci przed wywrotką, to nigdy nie zasmakują one prawdziwej satysfakcji z jazdy.  

Zmysły i mózg

Mózg rozwija się nie tylko dzięki czytaniu książek, czy rozwiązywaniu matematycznych łamigłówek. Wszystko w co zaangażowane jest nasze ciało i co oddziałuje na nasze zmysły ma też wpływ na nasz mózg, bo dostarcza mu różnorodnych bodźców.

Faktura kory na wysokim drzewie. Chłód i wilgoć starej ziemianki, albo jaskini. Zżęta trawa kująca bose stopy. Na drzewie, pod ziemią, czy na łące – takie doświadczenia nie zawsze są przyjemne. Obtarcia, stłuczenia, ukłucia są ich częścią. Ale to one pozwalają nam zrozumieć świat.

Za duże guzy

Doświadczeń nieprzyjemnych nie ma po co dzieciom zabraniać. Jednak nie bać się zadrapania, a wystawiać się na śmiertelne niebezpieczeństwo, to dwie różne sprawy. Nie chodzi przecież by uciekać się do doświadczeń ekstremalnych. Za duże guzy mogą być zbyt duże.

Dlatego w dziecięcej wolności potrzebni są też rodzice. Nie po to by stać nad głową dziecka, ale żeby być na wyciągnięcie ręki. Pomóc lub podpowiedzieć gdy będzie potrzeba, a także zapobiec przed wydarzeniem, które może być w szkodliwe, czy nawet tragiczne.

Sprawdzanie granic

Nie każdy musi być wyczynowym rowerzystą, czy pływakiem. Właśnie dlatego tak ważne są upadki, potknięcia i błędy. To dzięki nim sprawdzamy swoje naturalne możliwości i granice. To dzięki nim szybko weryfikujemy czym już nie chcemy się zajmować, a w jakiej dziedzinie jesteśmy gotowi na testowanie swoich sił bez końca.

Wakacje są świetnym czasem, żeby sprawdzać się w różnych aktywnościach – szczególnie tych fizycznych. Stłuczenia, czy skaleczenia są częścią tego sprawdzania. A bez gotowości nabicia sobie guza nie mamy szans na prawdziwe poznanie otaczającego nas świata. Nie mam też szans na prawdziwe poznanie siebie.   

Autor: Mikołaj Foks

Więcej audycji z cyklu Strefa Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom

-

Data emisji: 20.07.2018

Zobacz więcej na temat: POLSKIE RADIO DZIECIOM wychowanie
Zobacz także
Czytaj także

Kiedy czas na pierwsze samodzielne wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 09:00
Rodzinne wakacje, to wspaniały czas. Nadchodzi jednak moment, w którym trzeba dać dzieciom więcej wolności i samodzielności. Jak nie przegapić tej chwili i kiedy pozwolić dzieciom na pierwsze wakacje bez rodziców?
rozwiń zwiń