Polskie Radio Dzieciom

Jak mądrze planować czas?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 12:06
Pandemia sprawiła, że nasze życie zostało przeorganizowane. Niektórzy z nas zmienili także swoje cele i wartości. Uwagę, którą w znacznym stopniu poświęcaliśmy pracy zaczęliśmy skupiać na sobie i swojej rodzinie. Uświadomiliśmy sobie również, że aby móc doświadczać radosnych chwil, trzeba mieć czas, by w nich uczestniczyć. Jak zatem dobrze ustalać priorytety? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Bożeną Kowalkowską, autorką książki "Odzyskać czas. Jak zrobić porządki w kalendarzu, pracy, głowie i wreszcie mieć czas na życie".
Jak rozsądnie planować realizację noworocznych postanowień?
Jak rozsądnie planować realizację noworocznych postanowień?Foto: Glow Images/East News

Dobra organizacja czasu daje wiele możliwości oraz sprawia, że mamy poczucie kontroli nad swoim życiem. – Jeżeli człowiek ma czas, to może robić różne rzeczy, a przede wszystkim może robić to, na co ma ochotę i to, co lubi robić. Wydaje mi się, że ten czas jest wpisany trochę w definicję tego, czy ktoś jest szczęśliwy czy nie – skomentowała Bożena Kowalkowska. Ustalanie priorytetów zależy jednak od danej sytuacji życiowej, w tym stanu emocjonalnego czy sytuacji finansowej. 

Posłuchaj
59:10 2021_06_17 21_00_49_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 17 czerwca cz.1

W obecnych czasach, gdzie ilość bodźców jest znacząca, często nie wiemy lub zapominamy skąd biorą się nasze upodobania. W kwestii organizacji czasu duże znaczenie ma natomiast świadomość tego, co lubimy robić. Niektórzy wolą życie intensywne, podczas gdy inni doceniają chwile ciszy i spokoju. Niemniej jednak w obydwu przypadkach korzystne może okazać się planowanie. To dlatego, ponieważ pozwala ono na elastyczność oraz spontaniczność. 

Posłuchaj
59:25 2021_06_17 22_00_22_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 17 czerwca cz.2

Mając plan wiemy, na co możemy sobie pozwolić. To sprawia, że dzięki temu wprowadzanie zmian do życie jest czasem prostsze.  Co prawda, wielu z nas boi się reorganizacji i przemian, ponieważ zmieniają one układ, który już znamy i do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Dlatego też łatwiej nam jest znieść zmiany będące procesem nie wymagającym od nas nagłej i szybkiej adaptacji do nowej sytuacji. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość:  Bożena Kowalkowska, autorka książki "Odzyskać czas. 
Data emisji: 17.06.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 ---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Filmy bodźcem do trudnych rozmów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 18:00
Edukacja filmowa stanowi doskonałe narzędzie wspierające proces edukacji i wychowania dzieci. Słowa i dźwięki przekazywane w produkcjach audiowizualnych mogą być dla dorosłych inspiracją do poruszenia pewnych zagadnień z dziećmi i młodzieżą, którym z kolei film pomaga lepiej zrozumieć rzeczywistość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecko w świecie cyfryzacji. Jak być dobrym doradcą dla młodego człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 23:00
Edukacja online sprawiła, że dzieci spędzają więcej czasu przed komputerem, a to powoduje niepokój u dorosłych zastanawiających się nad skutkami takiego zachowania. Z racji tego, że nowe technologie będą się stale rozwijać, pomocne może okazać się posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które umożliwią dzieciom i rodzicom odpowiedzialne korzystanie z internetu. Jak zatem odnaleźć się w świecie cyfryzacji? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, porozmawialiśmy o tym z nauczycielką Zytą Czechowską oraz pisarzem Mikołajem Marcelą, którzy razem stworzyli książkę "Jak nie zgubić dziecka w sieci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak kobiety mogą zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 17:18
Niewątpliwie równowaga mentalna jest równie ważna jak zdrowie fizyczne. Jak się jednak okazuje, grupą społeczną szczególnie narażoną na zaburzenia psychiczne są kobiety. Co więcej, ponad 40% z nich stara się nie okazywać słabości przed młodymi osobami, podczas gdy około 1/3 matek nie pozwala sobie na płacz przy dziecku. Aby zwrócić uwagę na zdrowie kobiet powstała Kampania #wKobiecejGłowie, o której w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Weronika Trawczyńska.
rozwiń zwiń