Oprócz różnych owoców i warzyw soki różnią się między sobą także konsystencją. Mogą być przecierowe, np. z pomidorów, mętne z pomarańczy lub klarowne z jabłek. Ich wartość zależy od produktów wykorzystanych do ich stworzenia. Tak więc, jeśli chcemy dostarczyć organizmowi witaminę A, możemy wypić np. domowy sok z marchewki. Niemniej jednak, jak powiedziała dr inż. Barbara Groele – Zarówno ten sok wyciśnięty w domu, jak i ten produkowany w zakładach i później dostępny na półce mogą być tak samo wartościowe. Nie uważam, że któryś z nich jest gorszy albo lepszy. Są równoważne.
116:17 1.06. Strefa rodzica soki.mp3 Jaka jest różnica między sokami, nektarami a napojami? (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_1.06.2021.
Istotne jest to, że w momencie rozdrobnienia składników na sok, dalsza produkcja odbywa się w układach zamkniętych, przez co nie dochodzi do ich utleniania. Dodatkowo poza sezonem do ich wytworzenia wykorzystuje się zagęszczone soki owocowe i warzywne, do których dodaje się następnie wodę oraz naturalne aromaty, które zostały odebrane podczas procesu ich produkcji. Dzięki temu wartość soków domowych i wyprodukowanych w zakładach jest taka sama.
Co jeść żeby schudnąć? Obalamy mity żywieniowe
W odróżnieniu od soków, które muszą być naturalne, do nektarów dodaje się wodę oraz dosładza się je. To dlatego, ponieważ produkowane są one z kwaśnych owoców, np. aronii. Z kolei napoje to szeroka grupa produktów, których głównym celem jest ugaszenie pragnienia, a nie zapewnienie wartości odżywczych. Mogą to być napoje słodzone lub gazowane. Jeśli są one owocowe albo warzywne, w swoim składzie muszą mieć min 20% soku lub przecieru. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że nawet jeśli dany produkt to 100% soku, dodany do niego ekstrakt z mięty sprawi, że będzie on nazywany napojem.
Czas alergii. Jak skutecznie ją leczyć?
– Ważne, żeby traktować soki nie jako napój do gaszenia pragnienia, ale jako jedną z porcji warzyw i owoców – skomentował prof. Dariusz Włodarek. Pod względem wartości odżywczych, ich największą ilość dostarczają soki. Następnie nektary, a potem napoje z owoców i warzyw. Jeśli chodzi o ich opakowania, zarówno butelki, jak i kartony są równie bezpiecznie.
Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: dr Joanna Neuhoff-Murawska
Gość: dr inż. Barbara Groele z Krajowej Unii Producentów Soków i prof. Dariusz Włodarek z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka.
Data emisji: 1.06.2021
Godzina emisji: 21.00.
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.