Polskie Radio Dzieciom

Ile godzin powinniśmy spać by dobrze się wyspać? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 12:44
Odpowiednia ilość snu jest dla naszego organizmu niezwykle ważna, ponieważ to właśnie wtedy nasze ciało i umysł się regenerują, a pokłady energii zużytej w ciągu dnia mogą zostać odbudowane. Sen umożliwia także logiczne myślenie oraz rozwiązywanie problemów w skuteczny sposób. Jak się jednak okazuje, jego nadmierna ilość może być równie niekorzystna, co niedobór senny. Co możemy zatem zrobić, aby dobrze się wysypiać? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom zapytaliśmy o to Kaję Romanowicz, psychologa klinicznego i psychoterapeutę.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/fizkes

- Podczas snu, mamy różne jego składniki. Mamy ten sen tzw. głęboki, którego wbrew pozorom tak dużo w naszej nocy nie jest. Dlatego, że tego snu głębokiego jest mniej więcej wciągu 8-godzinnej nocy sennej około godziny do dwóch godzin – powiedziała Kaja Romanowicz. Na tym poziomie nasz mózg odpoczywa najbardziej, natomiast w fazie REM jego aktywność zaczyna wzrastać. W tym czasie pojawiają się także sny, nazywane również marzeniami sennymi. 

Posłuchaj
51:39 25.05. Strefa rodzica - sen.mp3 Sen to zdrowie. Podpowiadamy co zrobić by dobrze się wyspać (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_25.05.2021

Aby sen mógł w pełni spełnić swoją rolę, warto zmniejszyć w sypialni liczbę elementów, które mogą negatywnie wpływać na aktywność mózgu, takie jak niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne. Jednakże oprócz ograniczenia korzystania z telefonu, można także zminimalizować bodźce mechaniczne m.in. poprzez wyniesienie z pokoju tykających zegarów. W przypadku dzieci, ich aktywność się różni. W procesie wyciszania może pomóc rytmiczność oraz np. czytanie książek przed snem. Istotne jest, aby dzieci kojarzyły łóżko z odpoczynkiem, dlatego korzystne jest pozbycie się z niego świecących karuzeli i innych ozdób, które mogą rozpraszać.

Zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem. Noworodki potrzebują go znacznie więcej, niż nastolatki i osoby dorosłe, u których zaleca się 7-8 godzin snu. Czas ten się nieco zmniejsza po 60 roku życia. Jeśli 8-godzinny sen jest dla kogoś niewystarczający, może to być jeden z objawów zaburzeń depresyjnych. Niemniej jednak, zarówno spanie poniżej 6,5 godzin, jak i powyżej 10 godzin jest dla nas tak samo szkodliwe, zwłaszcza dla układu sercowo-naczyniowego. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Kaja Romanowicz, psycholog kliniczny i psychoterapeuta.
Data emisji: 25.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Gdy zmienia się ciało... Jak rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 20:05
Dojrzewanie to czas, kiedy w ciele każdego człowieka zachodzi wiele zmian, których dzieci i nastolatkowie mogą się nie spodziewać lub nie rozumieć. Duża odpowiedzialność w ich uświadamianiu leży po stronie rodziców, którzy jednak często nie podejmują rozmów na ten temat. Może to wynikać z ich krępacji lub tego, że w przeszłości zagadnienia te traktowane były jako tabu.  W szerzeniu wiedzy o dojrzewaniu mogą pomóc książki i gry, o których w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieli Barbara Pietruszczak, dziennikarka specjalizująca się w tematyce obrazu ciała i autorka książki "Twoje ciałopozytywne dojrzewanie" oraz Igor Widawki, projektant gier symulacyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy bycie mamą jest trudne? Rozmowa Idy Nowakowskiej z mamą [PODCAST]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 21:00
Z okazji Dnia Mamy Polskie Radio Dzieciom przygotowało wyjątkowy podcast, w którym Ida Nowakowska rozmawia ze swoją mamą o tym, jak to jest kiedy mama młodej kobiety dowiaduje się o tym, że zostanie babcią oraz o tym, czy Ida była w dzieciństwie grzeczną dziewczynką. Nie zabraknie też wspomnień o ulubionych zabawach małej Idy oraz rozważań o tym, co jest najważniejsze we właściwym wychowaniu małego człowieka. Zapraszamy na bardzo osobistą rozmowę. [POSŁUCHAJ JUŻ TERAZ]
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co nowego dał uczniom ten kończący się szkolny?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 10:19
Już niedługo rozpoczną się wakacje, kończąc tym samym rok szkolny, który w znaczny stopniu był spędzony na nauce zdalnej i społecznej izolacji. Podczas tego trudnego okresu jedni uczniowie i nauczyciele znaleźli w sobie motywację do działania i nie poddawania się, podczas gdy inni mieli z tym trudności. Jak zatem ocenić ostatnie kilkanaście miesięcy? Czy był to czas stracony, a może wręcz przeciwnie? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom zapytaliśmy o to nauczycielkę i wychowawczynię, Magdalenę Niemczuk-Kobosko.  
rozwiń zwiń