Nierzadko mali chłopcy są do siebie porównywani pod względem swojego charakteru, podczas gdy dziewczynki w kontekście wyglądu, przez co bardzo wcześnie zaczynają one rozumieć istotę własnego wizerunku. Nie bez znaczenia są również profile społecznościowego błędnie utwierdzające kobiety w tym przekonaniu. W efekcie tego ich celem staje się zadowolenie osób z zewnątrz lub dążenie do tego, by wyglądać jak dana osoba. To natomiast może prowadzić do budowania wobec siebie zbyt dużych oczekiwań lub trenowania ponad własne siły.
W momencie, gdy treningi przestają sprawiać radość, a stają się formą walki ze swoimi słabościami poprzez zwiększanie ich liczby i poziomu trudności ćwiczeń, jest to sygnał do zastanowienia się, czy idziemy w dobrym kierunku. Jednym ze skutków niezdrowego traktowania swojego ciała i umysłu może być np. brak miesiączki. Wpływa na to m.in. dieta, stres czy zbyt duża aktywność fizyczna w stosunku do przyjmowanych kalorii. Niestety temat okresu wciąż stanowi kwestię tabu, tym bardziej, jeśli dotyczy jego braku. To sprawia, że młode dziewczyny czy kobiety mogą chcieć ukryć ten problem, nie informując nikogo o swoim zdrowiu. Niemniej jednak, uświadomienie sobie, że nasze dotychczasowe działania były niekorzystne pozwoli na udanie się do specjalisty, np. trenera personalnego. Osoba ta będzie w stanie przygotować m.in. wartościowy i efektywny trening, który pozwoli ciału także odpocząć.
60:37 2021_09_08 20_59_58_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 8 września godz. 21:00
Z myślą o osobach, które mają trudności z zatroszczeniem się o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne oraz nie czują się ze sobą dobrze powstały karty self-care ze 150 sposobami na to, jak o siebie zadbać. Pomysły dotyczą m.in. pracy nad ciałem, aktywności fizycznej, a także poczucia własnej wartości. Pozwalają one zmienić podejście do pewnych aspektów życia, jak np. treningów oraz zastanowić się nad tym, czego potrzebujemy my i nasze ciało.
Karty, które przyjmują formę zabawy podzielone są na kilka kategorii. Niektóre pomysły dotyczą polepszenia samopoczucia poprzez np. wyłączenie powiadomień w telefonie czy wzięcie kąpieli z bąbelkami. Mogą wydawać się one proste, ale rzadko o nich myślimy. Inne propozycje mówią np. o wyjściu na kawę ze znajomą czy przytuleniu się do kogoś, ponieważ sprawiając komuś przyjemność sami poczujemy się lepiej. Jedna z kart może zachęcić także do zrobienia sobie wolnego lub przynajmniej krótkiej przerwy od pracy czy nauki. – Jest bardzo dużo takich propozycji, które skłaniają nas do refleksji nad tym, dlaczego my jesteśmy fajne, dlaczego warto dbać o siebie, dlaczego my jesteśmy wartościowymi osobami i tutaj ten wygląd zupełnie odchodzi na dalszy plan. Skupiamy się tylko i wyłącznie na swojej osobowości, na swoim charakterze – dodała Natalia Mialik. Dzięki temu będziemy mogli dać także przykład młodszym osobom, że to nie wygląd warunkuje kim są, lecz to, jakimi są ludźmi.
Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Gość: Natalia Mialik i Maja Słowińska
Data emisji: 21.05.2021
Godzina emisji: 21.00.
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.