Polskie Radio Dzieciom

"Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka". Rozmowa z autorką książki

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 12:28
Rola rodzica bywa bardzo stresująca i trudna, zwłaszcza kiedy odnosi się ona do dbania o zdrowie małego dziecka. Możemy być niepewni co zrobić i jak się zachować, aby sprawić, by maluch mógł wyzdrowieć jak najszybciej, zwłaszcza gdy jest to nasze pierwsze dziecko. Mając to na uwadze i chcąc podzielić się swoją wiedzą na ten temat powstała książką "Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka", o której w "Strefie Rodzica" porozmawialiśmy z jej autorką Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, lekarką pediatrą i mamą.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: George Rudy/shutterstock

Okres jesienno-zimowy jest czasem szczególnym z uwagi na nasilone infekcje, bóle gardła i przeziębienia. Dla osoby, która została rodzicem po raz pierwszy takie sytuacje będą nowe, przez co może pojawić się w wiele wątpliwości. W przypadku starszych dzieci, rodzic zapewne wie lepiej, jak postępować na początkowym etapie choroby, dlatego możemy wówczas zadbać o stan zdrowia dziecka w domu. Niemniej jednak, lekarz będzie wiedział najlepiej, kiedy z dzieckiem dzieje się coś niedobrego i konieczna jest dalsza konsultacja. Z czasem współpraca z lekarzem pozwoli rodzicom zbudować wzajemną relację i zaufanie, przez co łatwiej też będzie zwrócić się o pomoc do pediatry. 

Posłuchaj
59:17 2021_12_02 22_00_12_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 2 grudnia godz. 22:00

Czasami trudno jest dokładnie zrozumieć o czym mówi lekarz lub brakuje czasu w gabinecie na zadanie dodatkowych pytań i dokładne omówienie wszystkich kwestii medycznych związanych ze zdrowiem malucha. W związku z tym, książka "Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka" została napisana z perspektywy zarówno mamy, jak i lekarza, do której można wracać na różnych etapach życia dziecka. – Myślę, że nie ma w tej książce takich treści, które nie padałyby w trakcie rozmów z rodzicami, czy to w gabinecie czy też w internecie. Bo w internecie tych pytań jest na pewno zdecydowanie więcej, z tego względu, że mamy zdecydowanie więcej obserwatorów tam, niż trafi do mnie, do gabinetu tak na żywo. Więc to jest absolutnie jedna wielka odpowiedź na te wszystkie pytania rodziców, które gdzieś tam w trakcie mojej drogi zawodowej do mnie trafiają – zaznaczyła Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska.

Książka jest podzielona na rozdziały biorąc pod uwagę wiek dziecka. Jedna z części dotyczy okresu ciąży, porodu i okresu okołoporodowego. Zawarte tam informacje nie są jedynie medyczne, ale odpowiadają też na inne pytania, które może zadać młoda mama. Omawiane są także kwestie, które pediatra chciałby zaznaczyć jeszcze przed przyjściem na świat dziecka. Oprócz tego zapoznać się można z odpowiednią pielęgnacją noworodka i niemowlęcia. Objaśniane są również kwestie dotyczące karmienia, ssania, pierwszych dni w domu czy błędów, które można popełnić bazując na poprzednich pokoleniach. Z kolei rozdział wieku dziecięcego mówi o najczęstszych dolegliwościach, porusza tematykę szczepień, pierwszej pomocy oraz odpowiada na pytanie, kiedy leczyć w domu, a kiedy lepiej udać się do lekarza. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, autorka, lekarka pediatra i mama
Data emisji: 2.12.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Metoda BLW w diecie malucha. Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 16:52
Na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia, jest już dostępny najnowszy odcinek dotyczący macierzyństwa. Jego autorka, Ida Nowakowska rozmawia o sposobie rozszerzania diety BLW z Karoliną Hyjek z Akademii BLW. Podcast przygotowany z Polskim Radiem Dzieciom daje odpowiedź na wiele pytań nurtujących młodych rodziców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaburzenia odżywiania u dzieci. Rozmowa z terapeutą [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 12:05
Wśród rodzajów zaburzeń odżywiania możemy wymienić anoreksję, bulimię i otyłość. Na ich wystąpienie wpływa wiele czynników, a jednym z objawów jest np. niejedzenie w stresie lub wręcz przeciwnie, zajadanie emocji. Zaburzenia odżywiania nie dotykają tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież, dlatego w "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony z Aleksandrą Dejewską, terapeutką zaburzeń odżywiania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dieta wpływa na dzieci z autyzmem?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 10:00
U dzieci z autyzmem nierzadko występują dolegliwości jelitowe, które mogą niekorzystnie wpłynąć na ich zachowanie. W związku z tym, aby poprawić samopoczucie i komfort życia dziecka, rodzice decydują się czasem na zastosowanie specjalnej diety. Jednakże z powodu zaburzeń sensorycznych, nie wszystkie produkty będą równie dobre dla każdego dziecka z autyzmem. O tym, na co zwrócić uwagę opowiedziała w "Strefie Rodzica" Justyna Jessa, dietetyk kliniczny i autorka książki "Autyzm i dieta - co jako rodzic powinieneś wiedzieć".
rozwiń zwiń