Polskie Radio Dzieciom

Uważaj, Mikołaj patrzy! Rozmowa o wychowywaniu w strachu

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 12:39
Mikołajki i Boże Narodzenie to wyczekiwane przez dzieci święta. Każdy malec liczy na spełnienie swoich próśb. Dzieci piszą listy z nadzieją, że święty Mikołaj przyniesie im to, o czym marzą. Jest jednak warunek – muszą być grzeczne. W przeciwnym razie zamiast prezentu dostaną rózgę. Co się kryje za takim komunikatem? Czy to słuszny tok rozumowania? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Dorotą Lubas.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Strach jest pierwotny. Zanim zdecydujemy się użyć go wobec swoich dzieci, zastanówmy się najpierw, czy chcemy bazować na najniższych instynktach. Lepszym rozwiązaniem może okazać się korzystanie z osiągnięć neurodydaktyki. To właśnie tam kryją się pewne sposoby egzekwowania danych zachowań i nawiązywania relacji. Pamiętajmy, że mózg, szczególnie młody, jest plastyczny. To, w jaki sposób zostanie on ukształtowany, w dużej mierze zależy od nas. 

Posłuchaj
58:57 2021_12_06 21_00_46_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 6 grudnia godz. 21:00

"Bądź grzeczny, bo inaczej Mikołaj przyniesie ci rózgę..." – co dzieje się w głowie dziecka, które usłyszało takie słowa? W wielu przypadkach postać Mikołaja jest traktowana bardzo poważnie. Gdy w grę wchodzi strach przed popełnieniem błędu, mamy do czynienia z ograniczeniem działań i zaniechaniem poznawania. Do tego dochodzi niewykształcone w pełni myślenie krytyczne, które rozwija się dopiero w wieku nastoletnim. Dodatkowo definicje bycia grzecznym mogą się różnić w zależności od tego, kto akurat tej grzeczności wymaga. Dziecko jest więc postawione w dosyć niewygodnej sytuacji – jest zdezorientowane, musi się domyślać i właściwie nie wie, czego się od niego oczekuje. 

Posłuchaj
53:44 6.12. Strefa rodzica.mp3 Strefa rodzica cz. 2_6.12.2021

Czy warto wierzyć w świętego Mikołaja? Kiedy najlepiej uświadomić dziecko? Czy są sytuacje, w których można wykorzystać strach, by wychować dziecko w sposób właściwy? Dlaczego właściwie wymagamy od dziecka posłuszeństwa i o co tak naprawdę chodzi w wychowywaniu? Na te i inne pytania odpowiedziała w "Strefie Rodzica" Dorota Lubas – terapeutka, pedagożka i trenerka z Pracowni Rozwoju i Terapii Kreska. Zapraszamy do wysłuchania audycji zamieszczonej poniżej. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński
Gość: Dorota Lubas – terapeutka, pedagożka i trenerka
Data emisji: 6.12.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Czy lenistwo rodziców ma wpływ na samodzielność dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 15:00
Stwierdzenie, że bycie leniwym rodzicem czasami jest z korzyścią dla dziecka może wywołać mieszane emocje u niektórych osób. Niemniej jednak podejście to jest szansą dla dzieci na bycie bardziej niezależnym i samodzielnym. Nie oznacza to natomiast, że pozbywamy je poczucia wsparcia i opieki. O zaletach takiego podejścia do rodzicielstwa opowiedział gość "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Alicja Kost, autorka bloga mataja.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zbudować bezpieczną relację z dzieckiem? Rodzic "Gotowy do użycia"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 11:03
Bycie rodzicem jest nieustannym doświadczeniem budowania wzajemnej relacji z dzieckiem. Co więcej, osoby młodsze potrzebują pomocy dorosłych na wielu płaszczyznach. Świadomość, że rodzic jest obecny w ich życiu, towarzyszy im oraz jest gotowy do kontaktu z nimi jest dla dzieci ogromnym wsparciem. Tak więc pojęcie rodzica obecnego, czyli "gotowego do użycia" i emocjonalnie dostępnego jest najzdrowszą formą rodzicielskiej relacji, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Marta Szperlich Kosmala - Boska Nioska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak oceniać zachowanie dzieci? Rozmowa z autorką książki "Nie ma niegrzecznych dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 20:03
Maluchy w wieku przedszkolnym nierzadko zmagają się z typowymi dla tego okresu trudnościami, np. są zazdrosne o rodzeństwo, unikają mycia rąk, kłamią lub marudzą. Czy to jednak oznacza, że są niegrzeczne? Ocenianie dziecka pod kątem grzeczności bardzo często jest równoznaczne z wyrażaniem opinii na temat jego dobrego lub złego zachowania. Jak się jednak okazuje, nie ma dzieci niegrzecznych. Mogą być natomiast takie, które np. nie mają energii, aby poradzić sobie z różnymi bodźcami. O zachowaniu dzieci i pojęciu grzeczności opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Agnieszka Stążka-Gawrysiak, autorka książki "Self-Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci".
rozwiń zwiń