Polskie Radio Dzieciom

"Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi?". Rozmowa z koordynatorką i uczestnikami projektu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 10:00
Młodzi ludzie mają nie tylko swoje potrzeby, ale też liczne pomysły na zmianę niedomagającego otoczenia i konkretne plany, by je realizować. "Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi?" to pilotażowy program wsparcia przeprowadzony przez fundację Szkoła z Klasą, którego celem jest wsparcie młodych ludzi w działaniu na rzecz swojej codzienności - zarówno tej przyszłej, jak i obecnej. Gośćmi wieczornej audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom byli uczestnicy projektu oraz jego koordynatorka - Karolina Wysocka. 
Młodzi ludzie są poddawani presji ciągłego rozwoju
Młodzi ludzie są poddawani presji ciągłego rozwojuFoto: Shutterstock/YanLev

Edukacja seksualna, mniejszości i zdrowie psychiczne to tylko niektóre z tematów pojawiających się w programie „Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi?”. Realizacja związanych z nimi założeń była możliwa dzięki wsparciu mentoringowemu i współpracy członków poszczególnych grup. W projekcie wzięło udział sześć zespołów, a każdy z nich miał swojego mentora. 

Posłuchaj
59:49 2022_01_31 20_59_58_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 "Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi?" cz.1

Po projekcie powstał raport "Młodzi są zajechani, co z tym robimy?", z którego wynika, że - delikatnie mówiąc - młodzi ludzie nie są w najlepszej kondycji. Młodzież żyje pod ogromną presją i jest przytłoczona nadmiarem obowiązków. W głowach nastolatków nierzadko pojawiają się problemy i lęki związane z codziennością, o których nie zawsze są w stanie mówić. 

Posłuchaj
59:43 2022_01_31 22_00_15_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 "Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi?" cz.2

Młodzi ludzie są poddawani presji ciągłego rozwoju. Obecnie funkcjonujący system nie jest dostosowany do młodych, którym brakuje czasu na realizację swoich pasji, a nawet na odpoczynek. Wszystko to może prowadzić do popularnego ostatnio zjawiska ghostingu.  Jako społeczeństwo nie jesteśmy ewolucyjnie przystosowani do tak wymagającej pracy młodych, która ich "zajeżdża". 

Więcej na temat projektów w ramach programu "Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi?", a także o realnych potrzebach młodzieży w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński
Goście: Karolina Wysocka, koordynatorka projektu Jesteśmy młodzi o co nam chodzi oraz młodzi uczestnicy projektu
Data emisji: 31.01.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Przypominamy, że na platformie podcasty.polskieradio.pl dostępne są również podcasty "Strefa rodzica" przygotowane przez dziennikarzy Polskiego Radia Dzieciom. Podejmowana w nich problematyka dotyczy m.in. wychowania i rozwoju dziecka. Podcasty przygotowane zostały z udziałem znakomitych ekspertów. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Czy każde dziecko powinno być promowane do następnej klasy?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 12:51
Koniec roku szkolnego jest dla większości uczniów równoznaczny z przejściem do następnej klasy. Niektórzy jednak takiej promocji nie otrzymują, przez co powtarzają raz jeszcze ten sam materiał. Są opinie, które mówią że jest to szansa dla dziecka na zdobycie więcej czasu na naukę oraz skupienie się na przedmiotach, które wcześniej sprawiały problem. Pojawia się zatem pytanie, czy każde dziecko powinno być promowane do następnej klasy? W "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom porozmawialiśmy o tym z Marzeną Żylińską z Budzącej się Szkoły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrowy sen dziecka. Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 17:14
Sen to nie tylko odpoczynek, w tym czasie dzieje się wiele procesów związanych zarówno z przetwarzaniem informacji, rozwojem, ale także zdrowiem fizycznym. Zdrowy sen małego dziecka - jak o niego zadbać? Najnowszy podcast dotyczący ciąży i macierzyństwa jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Jego autorką jest Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna, a także młoda mama. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaburzenia odżywiania u dzieci. Rozmowa z terapeutą [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 12:05
Wśród rodzajów zaburzeń odżywiania możemy wymienić anoreksję, bulimię i otyłość. Na ich wystąpienie wpływa wiele czynników, a jednym z objawów jest np. niejedzenie w stresie lub wręcz przeciwnie, zajadanie emocji. Zaburzenia odżywiania nie dotykają tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież, dlatego w "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony z Aleksandrą Dejewską, terapeutką zaburzeń odżywiania.
rozwiń zwiń