Olimpiady są skierowane do uczniów, którzy pragną zdobyć szersze umiejętności, wiadomości lub sprawdzić swoją wiedzę. Co więcej, osoby, które lubią rywalizować mogą wziąć udział w olimpiadach ogólnopolskich. Jedną z nich jest olimpiada historyczna, którą od wielu lat organizuje Polskie Towarzystwo Historyczne, przy wsparciu MEiN. – Nam bardzo zależy na tym, żeby rozwijać u naszych uczestników przede wszystkim właśnie ich zainteresowania historyczne – podkreśliła Małgorzata Machałek.
Pierwszy etap konkursu odbywa się w szkole, najczęściej na początku roku szkolnego. Następnie, etap okręgowy organizowany jest przy współpracy uczelnianych instytutów historycznych, a ostatni etap, centralny, odbywa się w Poznaniu, dla uczniów ze szkół podstawowych lub w Gdański, dla licealistów. Istnieje także etap ustny, kiedy prowadzona jest rozmowa na temat określonych zagadnień i książki wybranej przez ucznia, a licealiści dodatkowo wybierają na etapie okręgowym i centralnym tzw. specjalizację, np. starożytność lub historię współczesną.
60:02 2021_11_25 21_00_15_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 25 listopada godz. 21:00
Co więcej, licealiści piszą pracę, a młodsi uczniowie rozwiązują testy, w których muszą m.in. przeanalizować podane źródło lub udzielić szerszej odpowiedzi. Ostatnią różnicą między uczestnikami w różnym wieku jest nagroda. Uczniowie liceum, którzy zostali laureatami olimpiady są zwolnieni z egzaminu maturalnego, dostając tym samym maksymalną ilość punktów z tego przedmiotu na maturze oraz automatycznie mają prawo wejścia na wybrane uczelnie. Z kolei laureaci ze szkół podstawowych mają pierwszeństwo w przyjęciu do szkoły ponadpodstawowej.
59:02 2021_11_25 22_00_40_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 25 listopada godz. 22:00
Kolejnym rodzajem konkursów są konkursy wieloprzedmiotowe Olimpus, kierowane także do uczniów nieco słabszych. – Co prawda konkursy kuratoryjne mają takie dodatki, jak np. zwolnienie z egzaminu, natomiast jeżeli mówimy o konkursach dodatkowych, to one nie są skierowane tylko do najlepszych uczniów. One są skierowane do wszystkich, ponieważ pozwalają przede wszystkim na ciekawą formę powtórzenia materiału przed ważną klasówką czy sprawdzianem – skomentował Igor Hebda.
Zadania konkursowe dotyczące np. języka polskiego lub matematyki mają różne poziomy trudności i są przygotowywane przez doświadczonych nauczycieli. Następnie wszystkie pytania są sprawdzane oraz poddawane redakcji, co sprawia, że proces ich tworzenia jest długi. Niemniej jednak, konkursy odbywają się 3 razy do roku: wiosną, jesienią i zimą. Po każdej edycji przygotowywane są specjalne zestawienia dla każdego nauczyciela, które uwzględniają odpowiedzi ucznia, ocenę oraz zestawienie wyniku na tle województwa i kraju.
Olimpus organizuje również rozwijające olimpiady tematyczne, np. z zakresu mitologii, zadań logicznych czy sportu i kultury fizycznej. Z kolei najmłodsi mogą wziąć udział w specjalnych konkursach dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Jeśli chodzi o zakres wiedzy, wśród zadań dla uczniów klas 1 możemy wyróżnić m.in. znajomość alfabetu czy podział na zdanie i wyraz.
Oprócz konkursów przedmiotowych i olimpiad, istnieją także konkursy literackie adresowane do dzieci w różnym wieku. – Konkurs "Popisz się talentem", jest największym konkursem literackim, który umożliwia dzieciom ze wszystkich klas szkoły podstawowej debiut pod okiem fachowców – wyjaśniła Małgorzata Jankowska. Pozwala on odkryć w dzieciach pasję do pisania oraz zaprasza ich do świata literatury. Wszystkie prace pisemne są oceniane przez jurorów w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie z klas 1-4 oraz 5-8.
Zadania konkursowe są publikowane co roku, a temat tegorocznej edycji dotyczył podróży w czasie. Podczas wyboru najciekawszych prac jurorzy kierują się pomysłem, poczuciem humoru oraz wyobraźnią dziecka. Spośród kilku tysięcy zgłoszeń, wybieranych jest 30 prac, z których powstaje prawdziwa ilustrowana książka, a cały dochód z jej sprzedaży przekazywany jest na cele charytatywne.
Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Goście: Małgorzata Machałek z Uniwersytetu Szczecińskiego i Polskiego Towarzystwa Historycznego, dr Igor Hebda z Centrum Edukacji Szkolnej oraz Małgorzata Jankowska, współorganizatorka i jurorka konkursu "Popisz się talentem".
Data emisji: 25.11.2021
Godzina emisji: 21.00.
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.