Polskie Radio Dzieciom

Ukraina. Jak skutecznie pomagać?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 13:21
Ostatnie dni są jak zły sen, który dzieje się na jawie. Trudna, tragiczna wręcz sytuacja pokazała, jak bardzo potrzebna jest pomoc. Wielu Polaków zaangażowało się w akcje mające na celu pomoc uciekającym z pogrążonej wojną Ukrainy – przede wszystkim kobietom i dzieciom. Wielu ludzi dobrej woli dało uchodźcom dach nad  głową. Organizowane są ponadto liczne zbiórki i transporty. Jak powinny wyglądać akcje pomocowe? W jaki sposób zracjonalizować pomoc, by była skuteczna? 
MEiN: w ostatnich dniach do Polski przyjechało ponad 500 tysięcy dzieci w wieku szkolnym
MEiN: w ostatnich dniach do Polski przyjechało ponad 500 tysięcy dzieci w wieku szkolnymFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Mądra i rozważna pomoc to taka, która nie naraża pomagających oraz ich otoczenia na niebezpieczeństwo. Często zamiast działać na własną rękę, lepiej udać się do magazynów, w których organizowane są zbiórki. Z punktów pomocowych rzeczy trafiają bezpośrednio tam, gdzie jest największe zapotrzebowanie. 

Ksiądz Paweł Konieczny stacjonuje na dworcu w Przemyślu. Każdego dnia obserwuje, jak z pociągów wysiadają tysiące ludzi z cierpieniem wypisanym na twarzach. Ciepłe posiłki, koce, materace i wsparcie psychologiczne to najważniejsze, czego potrzebują uchodźcy po przyjeździe do Polski. 

Posłuchaj
60:57 2022_03_02 21_00_18_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Ukraina. W jaki sposób zracjonalizować pomoc by była skuteczna? Cz.1

 

Fundacja Planeta Kultury zbiera fundusze potrzebne obywatelom i  równolegle prowadzi zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla obywateli Ukrainy, przede wszystkim agregatów prądotwórczych, środków medycznych i antyseptycznych, wózków inwalidzkich i wielu innych przedmiotów. 

Posłuchaj
57:10 2022_03_02 22_01_43_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Ukraina. W jaki sposób zracjonalizować pomoc by była skuteczna? Cz.2

 

Przedstawiciele fundacji Kresy w potrzebie - Polacy Polakom pojechali na przejście graniczne Hrebenne, gdzie dostrzegalna jest ogromna opieka zarówno różnego rodzaju służb, jak i wolontariuszy i ludzi dobrej woli. W planach jest świąteczna zbiórka darów dla Ukrainy w ramach pomocy długofalowej.  

Anna Choszcz-Sendrowska z fundacji SOS Wioski Dziecięce opowiedziała o pomocy dzieciom z ewakuowanych z ukraińskich domów dziecka. Dzieci te mają za sobą ogrom trudnych doświadczeń – od rozdzielenia od rodziny przez bombardowanie kraju po ewakuację do innego państwa.  

W podwarszawskim Józefowie zorganizowana została pomoc angażująca wielu mieszkańców miasta - w reakcji na zaistniałą sytuację powstał Przystanek Józefów, czyli miejsce tymczasowego pobytu dla uchodźców z Ukrainy.  

Stanisław to ciężko pracujący mężczyzna, ojciec trójki dzieci, który pojechał na granicę w ramach akcji firmy ubezpieczeniowe, by wydawać uchodźcom darmowe ubezpieczenia graniczne, które umożliwią im jazdę po polskich drogach własnymi autami.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Agata Puścikowska
Gość: ks. Paweł Konieczny - wicedyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej, Jacek Zawada i Anna Sienko z fundacji Planeta Kultury, Cezary Jurkiewicz i Agnieszka Skowrońska z fundacji Kresy w potrzebie - Polacy Polakom, Anna Choszcz-Sendrowska ze stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, Katarzyna Olesińska – rzecznik prasowy burmistrza Józefowa oraz Stanisław.
Data emisji: 02.03.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

"Mały roznosiciel nadziei". Rozmowa z autorką słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 12:00
Kampania BohaterON przygotowała w tym roku akcję "BohaterON w Twojej szkole”, której celem jest edukacja uczniów na temat Powstania Warszawskiego. W zależności od wieku dziecka, program ten oferuje różne materiały do wykorzystania przez placówki i rodziców. Dla uczniów klas 4-6 przygotowane zostało słuchowisko "Mały roznosiciel nadziei”, o którym w "Strefie Rodzica” opowiedziała jego autorka, Magdalena Górska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak polskie lekarki pisały historie medycyny? Rozmowa z autorką książki "Nigdy się nie bałam"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 17:57
Niewątpliwie życiorysy niezwykłych ludzi mogą stanowić dla nas ogromną inspirację, także w przypadku pisania książek. Jedną z grup takich osób są lekarki, które w przeszłości udowodniły, że dla medycyny mogą zdziałać równie wiele, co mężczyźni. Wchodząc odważnie w świat, który był zarezerwowany wyłączenie dla płci męskiej pokazały, że są nie tylko wrażliwe i opiekuńcze, ale też silne i zdolne. Na podstawie dokumentów i rozmów z żyjącymi nestorkami medycyny powstała książka "Nigdy się nie bałam", o której w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej autorka, Katarzyna Droga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie szkoły otwierają się na uchodźców z Ukrainy. Jak zmieni się codzienność uczniów?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 12:33
Pierwszym krokiem w pomocy uciekającym przed  wojną jest pomoc humanitarna. Podstawowym celem jest bezpieczeństwo i swego rodzaju stabilizacja. Następnie przychodzi czas na wdrażanie się w nową codzienność. W przypadku dzieci i młodzieży jest to kontynuacja nauki w polskich szkołach. W sytuacji zgłaszania dziecka do szkoły rodzic musi jedynie zadeklarować, ile klas skończyło dziecko i na jakim jest etapie oraz wyrazić prośbę o przyjęcie dziecka do określonej klasy. Decyzję o przyjęciu dziecka podejmuje dyrektor danej placówki.
rozwiń zwiń