Polskie Radio Dzieciom

Jak polskie lekarki pisały historie medycyny? Rozmowa z autorką książki "Nigdy się nie bałam"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 17:57
Niewątpliwie życiorysy niezwykłych ludzi mogą stanowić dla nas ogromną inspirację, także w przypadku pisania książek. Jedną z grup takich osób są lekarki, które w przeszłości udowodniły, że dla medycyny mogą zdziałać równie wiele, co mężczyźni. Wchodząc odważnie w świat, który był zarezerwowany wyłączenie dla płci męskiej pokazały, że są nie tylko wrażliwe i opiekuńcze, ale też silne i zdolne. Na podstawie dokumentów i rozmów z żyjącymi nestorkami medycyny powstała książka "Nigdy się nie bałam", o której w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej autorka, Katarzyna Droga.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: S_L /shutterstock.com/cc

Książka ta została zainspirowana poprzednim dziełem autorki, kiedy to szukała do niego materiałów. Uznała wówczas, że warto podzielić się z czytelnikami niezwykłymi dokonaniami i wspomnieniami kobiet, które nie poddając się dążyły do tego, by tak jak mężczyźni mogły studiować medycynę, a następnie pracować w zawodzie doktora.

Bohaterki książki spotkały się z medycyną po raz pierwszy w czasie wojny i Powstania Warszawskiego. To właśnie wtedy poczuły, że chcą pomagać innym i jest to droga dla nich. Były wówczas bardzo młode, w wieku nastoletnim, jednak pomimo tego uczestniczyły m.in. w przenoszeniu rannych oraz były świadkami drastycznych scen. – To jest na pewno ten moment, kiedy te straszne wydarzenia wpływają na ukształtowanie postanowień, na dalszy ciąg życia tych bohaterek i tu pada to słowo "Nigdy się nie bałam" – podkreśliła Katarzyna Droga. 

Posłuchaj
59:43 2021_10_27 21_00_47_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 27 października godz. 21:00

 

Swoimi działaniami bohaterki książki udowodniły, że wykorzystały możliwości, które otworzyły przed nimi prekursorki w XIX wieku. Otóż w tamtych czasach w świecie medycyny obecne były przejawy dyskryminacji, przez co kobiety musiały się ogromnie starać, by móc się przebić. Wśród społeczeństwa panowała wówczas myśl, że kobiety mogą wykonywać niewiele zawodów. Nawet jeśli zostały nauczycielkami, mogły pracować tylko do momentu zamążpójścia.

W związku z tym, praca w zawodzie doktora była wręcz niemożliwa. Dopiero, gdy otwarte zostały uniwersytety medyczne w Anglii czy Francji kobiety zaczęły wyjeżdżać za granicę, aby się kształcić, gdyż w Polsce zmiany te nastąpiły później. Trudno im było także praktykować. Z czasem jednak uznano, że kobiety mogą zostać lekarzami, ale zaznaczano, aby pracowały w zawodzie pediatry lub ginekolożki, gdyż praca chirurga czy ortopedy była zbyt trudna. Biorąc to pod uwagę, niektórzy uważają, że największym osiągnięciem kobiet nie było zdobycie dyplomu medycznego, lecz zmiana panującej wówczas mentalności oraz ukształtowanie nowej rzeczywistości, co było niezmiernie trudnym zadaniem. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska
Gość: Katarzyna Droga
Data emisji: 27.10.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

"Strefa rodzica". Jak zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne? POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 14:12
Patrząc na dzisiejsze czasy ktoś mógłby powiedzieć, że światem nie rządzi już tylko pieniądz, ponieważ na równi z nim stoi jeszcze wygląd. Rozkwit mediów społecznościowych pokazujący wyidealizowane, nierzadko przerobione zdjęcia sprawił, że wiele z nas czuje bezustanną presję, by wyglądać jak najlepiej. To natomiast może prowadzić do niezdrowych oczekiwań wobec siebie. Dla osób, które nie czują się ze sobą w pełni dobrze powstały specjalne karty dające wskazówki, jak o siebie zadbać pod kątem fizycznym i psychicznym. O ich dokładniejszym przeznaczeniu opowiedziały w "Strefie Rodzica" autorki kart, Natalia Mialik i Maja Słowińska, trenerka personalna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspólne prowadzenie firmy i życie rodzinne. Jak to pogodzić?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 13:17
W pewnym momencie naszej kariery zawodowej możemy zapragnąć założyć własną firmę. Z jednej strony może wydawać się, że takie rozwiązanie wprowadzi do życia większą swobodę, gdyż możemy wtedy sami o sobie decydować. Z drugiej strony pojawia się jednak większe poczucie odpowiedzialności i obowiązków. W sytuacji, gdy biznes prowadzony jest przez małżonków, połączenie kariery z życiem rodzinnym staje się trudniejsze, między innymi ze względu na to, że rozmowy na tematy firmowe zaczynają pojawiać się nie tylko w pracy, ale też i w domu. O tym, jak pogodzić te dwie sfery życia opowiedziała w "Strefie Rodzica" Agnieszka Pieniążek, ekspertka ds. relacji w rodzinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaburzenia odżywiania u dzieci. Rozmowa z terapeutą [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 12:05
Wśród rodzajów zaburzeń odżywiania możemy wymienić anoreksję, bulimię i otyłość. Na ich wystąpienie wpływa wiele czynników, a jednym z objawów jest np. niejedzenie w stresie lub wręcz przeciwnie, zajadanie emocji. Zaburzenia odżywiania nie dotykają tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież, dlatego w "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony z Aleksandrą Dejewską, terapeutką zaburzeń odżywiania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat przyrody oczami dziecka. Jak mądrze przekazać wiedzę na jej temat?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 15:46
Jednym z rodzajów literatury dziecięcej są książki przyrodnicze, z których dzieci mogą czerpać wiedzę na temat natury i środowiska. Informacje w nich zawarte przekładają się następnie na sposób, w jaki młodsze osoby postrzegają świat, a przez to wpływają na przyszłość fauny i flory. O stosunku dzieci i dorosłych do świata przyrody opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Strefa Rodzica", Urszula Zajączkowska, botaniczka i poetka związana z Instytutem Badań Leśnych SGGW.
rozwiń zwiń