Polskie Radio Dzieciom

Polska Akcja Humanitarna na granicy polsko-ukraińskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 16:23
Strach o własne jutro, niepokój o swoich bliskich i niepewność dotycząca przyszłości kraju to emocje, które na granicy polsko-ukraińskiej mieszają się ze złością na zaistniałą sytuację. Masowo napływający do Polski uchodźcy potrzebują wielowymiarowej pomocy. O tym, jak ona wygląda opowiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej.
Uciekający przed wojną zmagają się nie tylko z traumą, ale też z licznymi obawami dotyczącymi zarówno ich dalszego życia.
Uciekający przed wojną zmagają się nie tylko z traumą, ale też z licznymi obawami dotyczącymi zarówno ich dalszego życia.Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Pomoc Polskiej Akcji Humanitarnej jest obecna zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej. Sytuacja jest dynamiczna – granicę wciąż przekraczają ukraińskie kobiety z dziećmi, niekiedy bardzo małymi, a także osoby starsze. Uchodźcy potrzebują nie tylko natychmiastowej pomocy humanitarnej, ale też długofalowego wsparcia psychologicznego. 

Polska Akcja Humanitarna prowadzi rekrutację psychologów, także dla najmłodszych, którzy będą na bieżąco wspierać osoby przebywające w Polsce z powodu konfliktu w Ukrainie. Tacy ludzie narażeni są na zespół stresu pourazowego, który może towarzyszyć w dalszym życiu przez długi czas. 

Posłuchaj
57:44 2022_03_09 22_01_42_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Polska Akcja Humanitarna na granicy polsko-ukraińskiej

 

Uciekający przed wojną zmagają się nie tylko z traumą, ale też z licznymi obawami dotyczącymi zarówno ich dalszego życia, jak i życia członków ich rodzin, którzy pozostali w pogrążonym wojną kraju. Niepokój ten nie omija także dzieci – szczególnie istotne jest wyciąganie ich z tego stanu i zapewnienie im przestrzeni ku temu, by znów mogły poczuć się dziećmi.  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Helena Krajewska, Polska Akcja Humanitarna
Data emisji: 9.03.2022
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Polskie szkoły otwierają się na uchodźców z Ukrainy. Jak zmieni się codzienność uczniów?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 12:33
Pierwszym krokiem w pomocy uciekającym przed  wojną jest pomoc humanitarna. Podstawowym celem jest bezpieczeństwo i swego rodzaju stabilizacja. Następnie przychodzi czas na wdrażanie się w nową codzienność. W przypadku dzieci i młodzieży jest to kontynuacja nauki w polskich szkołach. W sytuacji zgłaszania dziecka do szkoły rodzic musi jedynie zadeklarować, ile klas skończyło dziecko i na jakim jest etapie oraz wyrazić prośbę o przyjęcie dziecka do określonej klasy. Decyzję o przyjęciu dziecka podejmuje dyrektor danej placówki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 15:28
Edukacja w zakresie pierwszej pomocy i unikanie powielanych błędów to niezwykle istotne, choć często pomijane kwestie. Celem profilu Twój Ratownik jest uświadamianie rodziców, jak wiele od nich zależy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. Zadławienia, zachłyśnięcia, oparzenia, silne alergie, urazy i złamania to najczęstsze stany, w których potrzebna jest natychmiastowa pomoc. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina. Jak skutecznie pomagać?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 13:21
Ostatnie dni są jak zły sen, który dzieje się na jawie. Trudna, tragiczna wręcz sytuacja pokazała, jak bardzo potrzebna jest pomoc. Wielu Polaków zaangażowało się w akcje mające na celu pomoc uciekającym z pogrążonej wojną Ukrainy – przede wszystkim kobietom i dzieciom. Wielu ludzi dobrej woli dało uchodźcom dach nad  głową. Organizowane są ponadto liczne zbiórki i transporty. Jak powinny wyglądać akcje pomocowe? W jaki sposób zracjonalizować pomoc, by była skuteczna? 
rozwiń zwiń