Na to, jak wygląda edukacja naszych dzieci, znaczący wpływ mają oddolne zmiany. Jako rodzice również jesteśmy opiekunami i wychowawcami i powinniśmy współpracować z nauczycielem dla dobra dziecka, które definiujemy niekiedy przez inne kryteria niż nauczyciel. Z jednej strony mogą martwić gorsze oceny, z drugiej zaś to, w jaki sposób dana sytuacja wpływa na emocje dziecka. Wspólnym celem jest więc dbanie o motywację ucznia i postawę wzmacniającą.
59:30 2022_03_23 21_00_23_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak budować u dziecka nastawienie na rozwój? Cz. 1
Nastawienie się na rozwój to przede wszystkim pozwolenie sobie na popełnianie błędów i traktowanie ich jako najlepszą lekcję na przyszłość. Umiejętność wyciągania wniosków i patrzenie na siebie z czułością pozwala doskonalić samych siebie. Stosowanie kar i nagród nie jest sposobem na osiąganie właściwych efektów w rozwoju. Jako rodzice powinniśmy zwrócić uwagę na to, w czym nasze dzieci odnajdują się lepiej i zauważyć to, co powoduje trudności.
58:44 2022_03_23 22_00_32_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak budować u dziecka nastawienie na rozwój? Cz. 2
Kluczem do dobrego wychowania jest odejście od schematów, które towarzyszyły nam w dzieciństwie. Warto zastanowić się nad tym, jak za sprawą małych kroków zachęcić dziecko do nauczenia się tego, z czym ma kłopot. Zamiast zwracać uwagę na efekt końcowy, chwalmy pociechę za zaangażowanie i nawet niewielkie postępy. „Warto szukać takich słów, które będą mówiły dziecku o tym, że my naprawdę doceniamy jego sukces, czyli nazywać to, co zrobiło dziecko” – tłumaczy Joanna Goc-Matyskiel.
Więcej o tym, jak pomóc dziecku nastawić się na rozwój w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Joanna Goc-Matyskiel - edukatorka pozytywnej dyscypliny
Data emisji: 23.03.2022
Godzina emisji: 21.00.
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Czytaj dalej:
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską.
W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!