Szkoła w Chmurze to innowacyjne miejsce działające w modelu edukacji domowej. Uczniowie mają do dyspozycji platformę internetową z zadaniami, do rozwiązania których potrzebne są samodzielnie wyszukane informacje oraz te dołączone do zadań. Platforma jest minimalistyczna i zawiera tylko to, czego wymaga podstawa programowa. Uczniowie mają więc możliwość działania we własnym zakresie.
Korzyści płynące z edukacji domowej są bardzo liczne. Zwieńczeniem nauki w domu są coroczne egzaminy, które tylko potwierdzają, jak efektywny jest ten sposób nauczania. Wśród zalet edukacji domowej Anna Gliszczyńska wymieniła elastyczne godziny i krótszy czas nauki, chęć poszerzania wiedzy i rozbudzenie ciekawości uczniów. Po przejściu na zajęcia domowe, jej dzieci były roześmiane i wyspane.
59:26 2022_01_06 22_00_17_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Edukacja domowa - cz. 1
59:27 2022_01_06 21_00_12_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Edukacja domowa - cz. 2
Choć nauczanie domowe zyskuje ostatnio na popularności, wciąż wiele jest osób, które przyzwyczaiły się do klasycznego sposobu nauczania i dostrzegają wady tej nowej formy. Wśród argumentów przeciw wymieniają chociażby brak kontaktu z rówieśnikami czy pozbawienie uczniów stabilnego gruntu. Czy rzeczywiście tak jest? Wszelkie wątpliwości rozwiały w Strefie Rodzica Karolina Cieślik i Anna Gliszczyńska.
Nieco inne spojrzenie na wspieranie rozwoju dzieci zaprezentowała Marianna Kłosińska, założycielka Fundacji Bullerbyn. Na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedziała między innymi o idei unschoolingu. Ta forma edukacji jest trudna do wprowadzenia w Polsce, ale zdecydowanie warta uwagi. W innych krajach unschooling funkcjonuje w formie nieco bardziej radykalnej polega na tym, że dziecko samo sięga po wiedzę, której potrzebuje.
Unschooling wiele czerpie ze szkoły demokratycznej. Edukacja demokratyczna opiera się na dwóch filarach - autonomii każdej osoby w społeczności szkolnej oraz funkcjonowanie w tworzonej wspólnocie. Każdy uczeń ma możliwość wyboru tego, co pomoże mu osiągnąć wyznaczone przez siebie cele. Po więcej informacji odsyłamy do załączonej audycji.
Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Karolina Cieślik - przedstawicielka Szkoły w Chmurze, Anna Gliszczyńska - mama dzieci uczących się w domu i Marianna Kłosińska - prezes Fundecji Bullerbyn.
Data emisji: 06.01.2022
Godzina emisji: 21.00.
Czytaj także:
Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog
Co to znaczy być dobrym nauczycielem?
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!