Polskie Radio Dzieciom

Z wizytą w Muzeum - Dom Rodziny Pileckich

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 12:20
Muzeum Dom Rodziny Pileckich mieści się w domu rodzinnym Marii Pileckiej – żony Witolda Pileckiego. Zostało powołane uchwałą Rady Miasta Ostrów Mazowiecka w kwietniu 2016 roku, a niedawno, 2 listopada miało miejsce wielkie otwarcie. – Projektując to muzeum i wystawę mieliśmy na myśli przede wszystkim starszą młodzież i ich rodziny – mówił dyrektor muzeum – Tak staraliśmy się opowiedzieć tę historię, żeby ona była zrozumiała dla młodych ludzi, bo wyszliśmy z założenia, że jak będzie dla nich zrozumiała, to będzie zrozumiała dla wszystkich. Wystawa jest dwujęzyczna, polsko-angielska. 
Wystawa O Marii i Witoldzie Pileckich z okazji otwarcia Muzeum - Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej
Wystawa "O Marii i Witoldzie Pileckich" z okazji otwarcia Muzeum - Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi MazowieckiejFoto: PAP/Radek Pietruszka

Muzeum podzielone jest na części jasne i ciemne. Wystawę w całości zwiedzają najczęściej uczniowie od klasy siódmej bądź ósmej, natomiast z młodszymi dziećmi wystarczy odwiedzić jedynie jasne sale. – Możemy mówić o Witoldzie Pileckim jako człowieku, możemy mówić o jego dzieciństwie, które jest też niesamowite, nawet pierwszy mundur, który Witold Pilecki nosił, to był mundur harcerski – tłumaczyła kierowniczka Działu Historyczno-Edukacyjnego. 

- O Witoldzie Pileckim mówimy bardziej w tych jasnych barwach, bardziej mówimy o bohaterskim człowieku i żołnierzu, pokazujemy wcześniejsze lata dzieciństwa, miłość z Marią, miłość do zwierząt, to, że miał ulubionego konia, który się nazywał Bajka i to też jest ta opowieść, którą dzieciom można pokazać. Druga część wystawy jest poświęcona Marii i Ostrowi Mazowieckiej – dodała. Ta część wystawy znajduje się w domku i niemal w całości jest w jasnych barwach. 

Posłuchaj
59:54 2022_11_16 21_00_21_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Z wizytą w Muzeum - Dom Rodziny Pileckich

Muzeum nie ogranicza się więc jedynie do historii Witolda Pileckiego i tematach trudnych. Wiele jest tam także o barwnej społeczności ostrowskiej z dwudziestolecia międzywojennego. Obiekty, które można zobaczyć w tej części wystawy cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci. Nieodłącznym elementem muzeum jest także ogród, a wewnątrz budynku można znaleźć nawiązania do ogrodnictwa – rodzice Marii Ostrowskiej prowadzili gospodarstwo ogrodnicze. 

Więcej o historii Muzeum, jego misjach i działalności w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Agata Puścikowska
Gość: Karolina Kolbuszewska - kierownik Działu Historyczno-Edukacyjnego Dom Rodziny Pileckich, Karol Madaj - dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich
Data emisji: 16.11.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają na lata. Co z nimi zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 22:43
Od początku swojego życia funkcjonujemy wśród słów. To one nas stwarzają i kształtują, kiedy jesteśmy małymi i większymi dziećmi - istotami najbardziej wrażliwymi i bezbronnymi wobec przekazu ze strony rodziców, dziadków, opiekunów w przedszkolu i szkole. Słowa nadają nam tożsamość, słowami jesteśmy ubierani albo w siłę i poczucie własnej wartości, albo w oczekiwania społeczne, które wynikają z lęku, unieruchamiają. Słowa tworzą wzorce myślenia i działania, z którymi każdy z nas nieświadomie idzie przez życie. Co z nimi zrobić w dorosłości?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie mów mi jak". Inspirująca akcja społeczna wspierająca rodziców

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 12:56
Czy dobre rady są młodym rodzicom potrzebne? "Nie mów mi jak" to hasło, które w wielu przypadkach przychodzi nam z trudem. To właśnie młodzi rodzice najczęściej słyszą „złote” rady z każdej możliwej strony. W gąszczu przeróżnych informacji łatwo się jednak zagubić, a tym samym trudniej wsłuchać się w samego siebie. O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiła Agnieszka Dąbrowska-Jedynak, autorka jednego z e-booków w akcji "Nie mów mi jak", a także doradczyni rodzicielska i ekspertka Porozumienia bez przemocy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek - nie tylko wystawy

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 12:02
Główny oddział Muzeum Domków Lalek Gier i Zabawek znajduje się przy ulicy Podwale 15, a oddział wystaw czasowych działa pod adresem Krzywe Koło 2/4. Oprócz stałych i czasowych ekspozycji muzealnych, Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek proponuje liczne wydarzenia, między innymi wystawę MAZOWSZE W SPÓDNICY, warsztaty rodzinne DOMEK Z SERCEM, zajęcia w ramach programu edukacyjnego Z KLASĄ W MUZEUM, a także projekt badawczy, którego celem jest utworzenie interaktywnej mapy-wystawy on-line, przybliżającej funkcjonowanie przemysłu zabawkarskiego na Mazowszu w XX wieku. 
rozwiń zwiń