- Do świata cyfrowego młodzi ludzie przenoszą część realizacji swoich potrzeb, a w rzeczywistości cyfrowej starają się działać również w obszarze swoich stanów emocjonalnych – zauważył Jakub Andrzejczak. W konsekwencji pewne znane nam z życia codziennego problemy mają swoje odzwierciedlenie w świecie cyfrowym poprzez wykorzystanie nowych form, jakie rzeczywistość cyfrowa umożliwia, a do wirtualnego świata przenoszone są także zachowania autodestrukcyjne.
Do takich zachowań należy celowe krzywdzenie się poprzez pisanie negatywnych treści na swój temat albo umyślne docieranie do treści, które wyraźnie obniżają dobrostan psychospołeczny jednostki, a mimo to te jednostka ma nadal potrzebę docierania do nich, deklarując, że jedną z towarzyszących wówczas emocji jest uczucie ulgi, tak jak w klasycznych przypadkach zachowań autodestrukcyjnych.
– Pierwszą kategorią są treści dotyczące negatywnych stanów psychicznych, czyli treści mówiące o depresji, atakach paniki, samookaleczaniu czy samobójstwie – rozpoczął profesor Wielkopolskiej Akademii Społeczno-Ekonomicznej – Drugą kategorią, która była wskazywana najczęściej przez nastoletnie dziewczęta, są wszystkie kwestie związane z cielesnością, sylwetką, a więc zaburzenia odżywiania i docieranie do materiałów, w których mamy do czynienia z „idealną” figurą. Kolejna kategoria jest związana z przemocą wobec ludzi, a nawet zwierząt. Są to często materiały epatujące krwią.
59:41 2023_02_10 21_00_11_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Cyfrowa autoagresja tematem audycji_Strefa Rodzica 10 lutego 2023
Autoagresja cyfrowa jest nierzadkim wśród młodych osób zjawiskiem, o którym należy rozmawiać.
Takie zachowania często są maskowane, ale każdy jej przejaw wymaga reakcji i udzielenia pomocy. Więcej o tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.
Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Jakub Andrzejczak – profesor WASE, kierownik Zakładu Socjologii Wychowania, doktor nauk humanistycznych UAM, członek Pracowni Profilaktyki, Resocjalizacji i Readaptacji Społecznej, autor badań naukowych I programów profilaktycznych, opiniodawca
Data emisji: 10.02.2023
Godzina emisji: 21:00
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.
Czytaj dalej:
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!