Polskie Radio Dzieciom

Medycyna funkcjonalna i stylu życia w trosce o zdrowe i długie życie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2023 13:29
Zbilansowana dieta jest jednym z fundamentów naszego zdrowia. Ma wpływ nie tylko na fizyczność, ale też na to, jak się czujemy. Nie powinno w niej zabraknąć żadnego z niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych, w tym witamin oraz makro- i mikroelementów. Nie ma czegoś takiego jak dieta krótkoterminowa. Zamiast stosować kolejną dietę na chwilę, po której wrócimy do starych nawyków żywieniowych, wprowadźmy trwałe zmiany do swojego stylu życia. Z pomocą przychodzi też medycyna funkcjonalna.
Warzywa i owoce. Dlaczego są tak ważne w diecie?
Warzywa i owoce. Dlaczego są tak ważne w diecie?Foto: Shutterstock/Yuganov Konstantin

Nie bez znaczenia dla naszego zdrowia psychicznego jest oś mózgowo-jelitowa. – Jelito grube jest niezwykle istotne, ponieważ przy nim jest najwięcej węzłów chłonnych, które odpowiadają później za wchłanianie składników odżywczych i rozdysponowanie tego, co jest ważne dla naszego organizmu – wyjaśniła Julia Trawińska – Poprzez krew, naczynia krwionośne i naczynia włosowate różne substancje i wartości odżywcze muszą dotrzeć m.in. do naszego mózgu. Są już badania potwierdzające, że 20% pełnej naszej energii zużywa właśnie nasz mózg.  

Posłuchaj
59:15 2023_04_06 21_00_08_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wpływ diety na nasze życie - czas na dobre zmiany_Strefa Rodzica 6 kwietnia godz. 21:00

Wysoko przetworzone produkty, popularność fast foodów i dodawany do wszystkiego cukier sprawiły, że mózg rzeczywiście funkcjonuje dzięki cukrom, a tak naprawdę powinien pracować dzięki różnego rodzaju antyoksydantom, witaminom i tłuszczom.  

Czym jest medycyna funkcjonalna?

Medycyna funkcjonalna to nowa gałąź medycyny, która polega na szukaniu przyczyny problemu. Nie zajmuje się więc leczeniem objawowym, a właśnie znalezieniem ukrytego źródła problemu, z którym mierzy się pacjent, aby zwalczyć chorobę, aby powstrzymać procesy również starzenia się, zabezpieczyć pacjenta przed różnymi chorobami cywilizacyjnymi. Mówimy tu o całej gamie chorób.

– Zależy nam na tym, żeby znaleźć przyczynę, pozbyć się stanu zapalnego i dzięki temu pomóc pacjentowi żyć lepiej, dłużej i cieszyć się tym życiem – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Julia Trawińska. Więcej o tym w audycji Strefa Rodzica. Zapraszamy do wysłuchania!

Audycja: Strefa rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: Julia Trawińska - prezes Fundacji Medycyny Stylu Życia, założycielka portalu www.leczenie.org

Data emisji: 06.04.2023

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Dieta związana z grupą krwi. Czy warto ją stosować?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 17:34
Historia związana z grupami krwi nie jest długa, ponieważ sięga XX wieku. My sami nie wiemy o nich zbyt wiele, a niekiedy nawet nie mamy świadomości, jaką my sami mamy grupę krwi. Jest to jednak wiedza, którą warto posiąść, ponieważ może nam się przydać w wielu sytuacjach. – W niektórych sytuacjach człowiek może wymagać szybkiego przetoczenia krwi – zauważyła prof. Ewa Bartnik. Jest to zdecydowanie łatwiejsze, kiedy grupa krwi jest znana. – W przypadku ciąży bardzo ważne jest, czy nie ma konfliktu pomiędzy matką, która ma RH- a dzieckiem, które jest RH+.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Rozmowa z dietetyczką

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 13:20
Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Z pewnością niejeden rodzic chociaż raz zadał sobie to pytanie. Na pewnym etapie rozwojowym jego dziecko, które dotychczas jadło wszystko, co mu rodzic podsunął, zaczyna być coraz bardziej wybredne. Relację z jedzeniem człowiek ma od zawsze. Na przestrzeni wieków jedzenie spełniało różne funkcje. Gdy ludzie zaczęli łączyć się w grupy, wspólnie polowali, przechowywali jedzenie i dzielili się nim. Pojawiła się obróbka pożywienia i poszerzanie wiedzy na temat tego, co można jeść, a czego nie. A później i czym jest jedzenie z perspektywy dziecka? O tym poniżej. Zapraszamy!
rozwiń zwiń