– Inaczej będzie wyglądała geografia prowadzona na dworze, inaczej będzie wyglądała biologa, inaczej lekcja wychowania fizycznego, a inaczej takie luźniejsze lekcje, jak lekcja z wychowawcą, gdzie można bardziej postawić na pracę zespołową, komunikację w grupie i kształtowanie kompetencji przekrojowych - powiedział gość Polskiego Radia Dzieciom.
Najprostszą formą edukacji outdoorowej jest po prostu możliwość wyjścia na teren szkoły lub przedszkola bądź tereny zielone, gdzie można przeprowadzić zajęcia. – Zachęcamy do tego, by rozbudowywać je w ten sposób, żeby mogły być wykorzystywane przez nauczycieli i to się dzieje. Wiele samorządów szkolnych, rodziców, uczniów porusza te tematy. Dyrekcja również jest zainteresowana – podkreśliła prezes Fundacji Finnway Polska – Podstawą edukacji w terenie jest edukowanie i stwarzanie możliwości podtrzymywania relacji człowiek-człowiek, człowiek-otoczenie, czyli człowiek-przyroda, a dzięki temu ludzie też bardziej dbają o to własne otoczenie, jeśli w nim przebywają.
59:35 2023_04_13 21_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Edukacja outdoorowa. Jak w Polsce wygląda nauka poza murami szkoły?_Strefa Rodzica 13 kwietnia godz. 21:00
Edukacja outdoorowa to nic innego jak nauka przez doświadczenie. W literaturze światowej jest wiele przykładów na to, że kąpiele leśne czy po prostu przebywanie w środowisku naturalnym pomaga poczuć się sobą i funkcjonować w świecie rzeczywistym. – Wytwarzają się naturalne sytuacje, w których musimy reagować jako osoby, ale też jako grupa. – dodała Katarzyna Jämsä.
Otoczenie w edukacji outdoorowej to nie tylko przyroda, ale też budynki czy oznaczenia wskazujące kierunek. Takie zajęcia w terenie mogą odbywać się zarówno w okolicy szkoły, jak i być wyjazdem, np. do lasu czy na wieś. Bardzo ważne jest tutaj odpowiednie przygotowanie, a przede wszystkim właściwy do zmiennej pogody strój. Gość audycji Strefa Rodzica podkreśla, że zdrowie psychiczne i fizyczne zawsze idzie w parze z naturą, nie ma innej formy normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, jak wychodzenie poza mury.
O tym, jak edukacja w plenerze wygląda w Polsce, jakie jeszcze płyną z niej korzyści i jakie problemy mogą się pojawić w związku z zajęciami w terenie w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji!
Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Katarzyna Jämsä – prezes Fundacji, Finnway Polska, autorka poradnika „OUTDOOR EDUCATION PO POLSKU”
Data emisji: 13.04.2023
Godzina emisji: 21:00
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.
Czytaj dalej:
"Budząca się szkoła" zawitała do przedszkola
Jak stworzyć lepszą edukację wykorzystując naukę o rozwoju?
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na platformie podcasty.polskieradio.pl.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!