- Osamotnienie może wynikać z pewnych cech, naszych własnych charakterystyk, które mogą być zarzewiem naszego osamotnienia. - mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom psycholog Konrad Piotrowski - ale czasami osamotnienie, które odczuwamy może być skutkiem nie naszych działań, a rzeczywistości, która nas zastała albo innych ludzi, którzy nas otaczają.
58:49 2023_06_02 21_00_13_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Samotność rodzicielska - jak wygląda i czy zawsze tak samo? _Strefa Rodzica 2 czerwca godz. 21:00
Wiele osób idealizuje rodzicielstwo, a zostając rodzicem konfrontuje swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Może się zdarzyć, że rodzic będzie rodzicielstwa żałować, a wówczas samotność stanie się codziennym towarzyszem. - Każda samotność ma swoją historię. Rozwiązanie będzie zależne od przyczyny, tak jak w przypadku wypalenia rodzicielskiego - tłumaczył psycholog.
Stereotypowo kobiety są bardziej odpowiedzialne za wychowywanie dzieci. Z tego względu to właśnie one są bardziej osamotnione w społecznie widzianej odpowiedzialności, ponieważ to względem kobiet większe są oczekiwania dotyczące rodzicielstwa. Mężczyźni zaś mogą czuć się osamotnieni, gdy towarzyszy im świadomość, że nie są w stanie poradzić sobie z pewnymi aspektami opieki nad dzieckiem, mogą też nie być dopuszczani do rzeczywistości rodzicielskiej przez kobietę, która bierze wychowanie na siebie.
Choć samotność rodzicielska może mieć wiele powodów, rodzicowi zawsze będzie towarzyszyć dziecko, a rodzic samotny wciąż może być dobrym rodzicem.
⁃ Na dobrostan dziecka nie wpływają bezpośrednio emocje rodzica, a zachowania. Jeżeli osamotniony rodzic odczuwa stres, niepokój, lęk to prawdopodobnie nie uda mu się na dłuższa metę uchronić przed wpływem na zachowanie. Rodzice, którzy odczuwają wysoki poziom stresu stają się bardziej surowi dla swoich dzieci, częściej brakuje im cierpliwości, są zmęczeni, więc nie chce im się spędzać czasu z dzieckiem - to wpłynie na funkcjonowanie dziecka, a nie samo to, że rodzic czuje się osamotniony - wyjaśnił Konrad Piotrowski.
Więcej o samotności rodzicielskiej, o tym, jak być dobrym rodzicem mimo samotności, a także o tym, co zrobić, by nie czuć się samotnym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.
Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Konrad Piotrowski - psycholog z Wydziału Psychologii i Prawa SWPS w Poznaniu
Data emisji: 02.06.2023
Godzina emisji: 21:00
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!