Nasze wybory żywieniowe wpływają na to, jaki mamy nastrój. Są takie wybory, które poprawią nastrój na chwilę, ale i takie, które będą trzymać nasze samopoczucie w ryzach przez dłuższy czas. Do tych na chwilę należy m. in czekolada. Jeśli po nią sięgamy, wybierajmy taką z dużą zawartością kakao i niewielką ilością cukru.
59:28 2023_06_13 21_00_36_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wakacyjna dieta rodziny. Co jeść na co dzień, a co w podróży?_Strefa Rodzica 13 czerwca godz. 21:00
Do produktów, które są w stanie poprawić nasz nastrój na dłużej są m. in. ryby, które zawierają kwasy omega-3, a także oliwa, olej rzepakowy i olej lniany czy orzechy włoskie. Kolejnym elementem powinny być produkty bogate w witaminy z grupy B, czyli np. kasze. Świetnym uzupełnieniem diety na poprawę humoru jest aktywność fizyczna, również na wakacyjnym wyjeździe.
Jedzenie w podróży. Co najlepiej podać dziecku?
Wakacje wiążą się z wyjazdami, a sama jazda może trwać godzinami. Tak jak u każdego człowieka, również u dziecka może pojawić się choroba lokomocyjna. Rolą rodziców jest pomóc dziecku w jak najlepszy sposób, a środki zapobiegawcze należy zacząć wdrażać jeszcze przed podróżą.
Nie jest dobrym pomysłem długa podróż o pustyń żołądku ani po obfitym posiłku. - Warto zadbać o lekki posiłek, może to być nawet kromka chleba lub bułka posmarowana delikatnie masłem, z plasterkiem ulubionej wędliny bądź też pasty. Z pewnością unikamy rzeczy ciężkostrawnych, tłustych, wszelkich opcji z dodatkiem sosów na bazie śmietany czy majonezu, ponieważ to może zwiększyć uczucie mdłości i nasilić ewentualne wymioty, które miałyby się pojawić – tłumaczyła dietetyk.
Kolejnym niezwykle ważnym elementem, szczególnie w upalne dni jest nawodnienie. Zawsze powinnismy mieć przy sobie butelkę wody, w przypadku choroby lokomocyjnej - najlepiej niegazowanej. - Można zadbać o jakąś herbatkę miętową, a u starszych dzieci o herbatkę z dodatkiem imbiru, ponieważ on może zmniejszyć uczucie mdłości, ale to jest kwestią bardziej indywidualną – mówiła Magdalena Czyrynda-Koleda. W przypadku długich podróży warto postawić na lekkie przekąski w formie owoców, musów owocowych, świeżych warzyw, kanapek. Jeśli nie mamy ze sobą lodówki turystycznej, unikajmy kefirów, jogurtów i koktajli na bazie mleka.
Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Magdalena Czyrynda-Koleda - dietetyk
Data emisji: 13.06.2023
Godzina emisji: 21:00
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
KLIKNIJ I SŁUCHAJ CO GRAMY TERAZ