Polskie Radio Dzieciom

"Gdy dziecko się złości potrzebuje spokoju dorosłych". Co sygnalizuje nam złość dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 16:10
Podobno kiedy dziecko się złości, najbardziej potrzebuje spokoju dorosłych. A o tym dlaczego dzieci się złoszczą i jak je wspierać w radzeniu sobie z trudnymi emocjami opowiedziały w "Strefie Rodzica" psycholog dziecięca: Katarzyna Kalinowska i Małgorzata Stańczyk, psycholog i autorka książki na temat złości. Co sygnalizuje nam złość u niemowlęcia i przedszkolaka, a jakie komunikaty może zawierać już ta u nastolatka? O tym w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Złość to nic innego jak komunikat potrzebuję pomocy lub wysłuchaj mnie w końcu - mówi Małgorzata Stańczyk.
Złość to nic innego jak komunikat "potrzebuję pomocy" lub "wysłuchaj mnie w końcu" - mówi Małgorzata Stańczyk. Foto: Shutterstock / ShU studio

Według wielu ekspertów złość to emocja, która należy do tych najbardziej zaraźliwych. Zdaniem Katarzyny Kalinowskiej złość niesie ze sobą wiele energii i często zdarza się tak, że kiedy złości się nasze dziecko, to nie trzeba dużo czasu, abyśmy i my przejęli jego nastrój. - Takie sytuacje są jednak potrzebne abyśmy mogli zadbać o nasze potrzeby i zaznaczyć granice. W przypadku dziecka, złość jest jednak powodowana brakiem mechanizmów do regulacji swoich własnych emocji. Bardzo często złości się ono całym sobą i bardzo szybko zaraża otoczenie, szczególnie kiedy my jako dorośli nie staramy się zachować spokoju - wyjaśniła psycholog dziecięca.

Jak dodała Małgorzata Stańczyk oprócz tego, że jest psychologiem jest też mamą i sama widzi jak trudno w takich chwilach powstrzymać emocje. - Złość można widzieć jako przywilej, ale kiedy robi się gorąco wielu rodzicom trudno zachować tę perspektywę. Złość to nic innego jak komunikat "potrzebuję pomocy" lub "wysłuchaj mnie w końcu" - radziła gość "Strefy Rodzica".

A o tym co sygnalizuje nam złość u niemowlęcia i przedszkolaka, a jakie komunikaty może zawierać już ta u nastolatka. Czy to ta sama złość? Jak rodzice mogą starać się jej nie ulegać; jak nie tracić relacji i komunikacji z rozłoszczonym dzieckiem o tym można posłuchać w zapisie rozmowy:

Posłuchaj
118:22 [DAB]Dzieciom (PCM) 24 kwiecień 2024 21_00_44.mp3 Co sygnalizuje nam złość dziecka? podpowiadamy w "Strefie rodzica"
 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Goście: Katarzyna Kalinowska i Małgorzata Stańczyk
Data emisji: 24.04.2023
Godzina emisji: 21.00

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 10:00
W codziennym życiu dzieci towarzyszą im dorośli, którzy wspierają ich w trudnych momentach. Rodzice uświadamiają dzieciom pewne tematy i rozmawiają w nim na tematy trudne, ale jednocześnie nieuniknione. Może jednak zdarzyć, że rozmowa przybierze taki obrót, w którym dzieci postawią tak trudne pytania, że znalezienie odpowiedzi może się okazać po prostu niemożliwe. CO w takiej sytuacji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdaleną Górską, autorką książki "Aliaszka" gościem audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka miłość małych ludzi. Jak nauczyć dzieci właściwego rozumienia uczuć?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 13:44
Jak wyglądają "objawy" miłości i przywiązania u dziecka, które rozwija się w zdrowy i właściwy sposób? Na co należy zwrócić uwagę i jak dbać o to, aby dziecko właściwie rozumiało miłość, nie myliło jej z innymi emocjami i wiedziało jak zareagować, kiedy ktoś mógłby chcieć jej nadużyć? Gośćmi Joanny Ficińskiej była psycholog Marta Bąkowska z Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" oraz Lucyna Kicińska, wieloletnia szefowa telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zapraszamy do lektury i do wysłuchania audycji!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Montessori to coś więcej niż drewniane zabawki. Jak wybrać odpowiednią placówkę?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 13:29
- Jeśli spotkamy przedszkole, które w nazwie ma wróżki lub elfy to już wiemy, że nie jest ono oparte na metodach Montessori ponieważ jej założycielka mówiła, żeby nie wprowadzać do świata dziecka poniżej 6. roku życia nierealnych postaci i fantazjowania - podkreśliła Emilia Polnau-Hatala, zwracając uwagę, aby dokładnie sprawdzić wybraną wcześniej placówkę, zanim poślemy tam swoje dziecko. Na czym polega metoda Montessori i dlaczego tak ważny jest tam wykształcony i kompetentny personel, opowiedzieli goście Strefy Rodzica w "Polskim Radiu Dzieciom".
rozwiń zwiń