Polskie Radio Dzieciom

Czy można przywrócić dziecięcą radość? Odpowiedź w "Strefie rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 12:36
- Badania pokazały, że dzieci wyrażają radość, ale nie rozumieją, dlaczego ją odczuwają i to jest smutne - powiedziała Marzena Martyniak - inicjatorka akcji "Przywróćmy dzieciom radość". Okazało się, że zaledwie 32 proc. z grupy około 700 dzieci wie i rozumie, dlaczego odczuwa pewne emocje. Opowiedziały o tym Marzena Martyniak - inicjatorka akcji, Marzena Pilarz mama 3 synów i Marta Dąbrowska - aktorka, mama, ambasadorka akcji.
W Strefie Rodzica o radości z bycia dzieckiem
W "Strefie Rodzica" o radości z bycia dzieckiem Foto: shutterstock/Studio Romantic

Czy dzieci które w obecnych czasach mają niemal wszystko, mogą być nieszczęśliwe? Trwa kampania społeczna "Przywróćmy dzieciom radość" organizowana przez Instytutu Rozwoju Emocji, która ma jeden wielki cel – przywrócić dzieciom moc odczuwania radości. W jaki sposób i dlaczego młode pokolenie powinno zmienić swoje nawyki? 

Posłuchaj
119:34 [DAB]Dzieciom (PCM) 20 czerwiec 2024 21_00_05.mp3 W "Strefie Rodzica" o radości z bycia dzieckiem

 

Jak wyjaśniła Marzena Martyniak - inicjatorka akcji, program kampanii podzielony jest podzielony był na 4 bloki. - W pierwszym uczyliśmy aby dostrzec radość u dziecka. Drugi blok miał nam zwrócić uwagę na radość u siebie, czyli u dorosłego, trzeci blok pozwalał nam dostrzec radość w partnerstwie, w związku małżeńskim, a czwarte w społeczności – powiedział gość "Strefy Rodzica".

Organizatorzy akcji zauważyli, że dostrzeganie radości wcale nie przychodzi nam z łatwością. - Ten blok "społeczeństwo" pokazał zaś ile społeczeństwo robi, aby odbierać dziecku radość lub nie przyzwalać na wyrażanie tej emocji – dodała Marzena Martyniak.

Jak zauważyła Marzena Pilarz, trudno powiedzieć, co sprawia radość najmłodszemu synowi, który ma roczek. - Jest tak uśmiechniętym dzieckiem i szczęśliwym, że wydaje mi się, że wszystko począwszy od jedzenia po to, że ktoś się z nim wygłupia sprawia mu radość. Natomiast u starszego syna, po teście, który wykonała mu Marzena zaskoczyło mnie wiele kwestii. - Nie spodziewałam się, że mój pięcioletni syn jest w stanie tak dojrzale mówić o emocjach, że umie je nazwać i odróżnić. Jak zadałam mu pytanie, czym jest według niego radość? To powiedział, że to jest przyjemność - wyjaśniła gość "Strefy Rodzica".

W drugiej części audycji Joanna Ficińska zajęła się tematem cukrzycy i tym, czy musi ona wykluczać dzieci z aktywności sportowych, a może wręcz przeciwnie - sport jest ważny w zdrowieniu i utrzymaniu właściwej formy, aby organizm walczył i właściwie funkcjonował? Gośćmi programu byli: Filip Wołoszyn - Instytut Nauk Medycznych, Zakład Fizjologii Człowieka, Uniwersytet Rzeszowski i Paweł Staniszewski - Fundacja Dla Dzieci z Cukrzycą, pomysłodawca imprezy. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Goście: Marzena Martyniak - inicjatorka akcji. ekspertka inteligencji emocjonalnej, Marzena Pilarz - Mama Prawnik, mama 3 synów i Marta Dąbrowska - aktorka, mama, ambasadorka akcji oraz Filip Wołoszyn - Instytut Nauk Medycznych, Zakład Fizjologii Człowieka, Uniwersytet Rzeszowski i Paweł Staniszewski - Fundacja Dla Dzieci z Cukrzycą, pomysłodawca imprezy

Data emisji: 20.06.2023
Godzina emisji: 21.00

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jak zrozumieć siebie ucząc się komunikacji z dzieckiem? Rozmowa z Agnieszką Stein

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024 14:46
- Komunikacja jest czymś więcej niż tylko językiem - powiedziała Agnieszka Stein w "Strefie Rodzica", gdzie przedstawiła najważniejsze myśli ze swojej najnowszej książki p.t.: "Komunikacja. Droga do zrozumienia siebie i innych", która nie tylko pomaga uporządkować wiedzę o dobrej relacji, ale też przekazuje niezbędne narzędzia w tej dziedzinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje rodziców. Pozwolić sobie na chwilę oddechu od dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2024 16:03
Autor profilu "Blog Ojciec" napisał kiedyś: "Najlepszy rodzaj wychowania dzieci: Przez 50 tygodni rodzicielstwo bliskości, a przez 2 tygodnie rodzicielstwo odległości". Czy w swoim rodzicielstwie warto pozwolić sobie na chwilę oddechu od dzieci? Jak zorganizować takie wakacje i jakie korzyści może nam przynieść odrobina czasu tylko dla siebie? Z własnego doświadczenia i własnych obserwacji opowiedziały o tym dwie mamy: Marysia Górecka i Magdalena Prokop-Duchnowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawie połowa Polaków uważa, że nazwa "urlop macierzyński" jest krzywdząca

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 14:49
- Słowa kreują rzeczywistość i jeśli ona się zmienia, to słowa też powinny się zmienić, a nie udawać że pasują - powiedziała Olga Kozierowska, gość Polskiego Radia Dzieciom, prezeska Sukcesu Pisanego Szminką, która zbiera podpisy pod petycją skierowaną do rządu w sprawie zmiany wspierającego szkodliwe przekonania określenia "urlop macierzyński / rodzicielski / ojcowski" na "przerwa macierzyńska / rodzicielska / ojcowska". Po szczegóły zapraszamy poniżej. 
rozwiń zwiń