Jeżeli czytamy z dzieckiem od małego, pomagamy mu w rozwoju jego mózgu, czyli dajemy mu szansę na lepsze wyniki w szkole. To, ile zainwestujemy z dzieckiem w czytanie, przekłada się na to, jak poradzi sobie w szkole – podkreśliła Maria Deskur – Książki mają niesamowitą moc odstresowania, są sposobem na rozmowę i nawiązanie relacji, która buduje odporność na choroby psychiczne - tłumaczyła. Po sześciu minutach czytania stres zmniejsza się o 60%! Warto wspomnieć, że czytanie dziecku rozwija także liczne kompetencje osoby czytającej.
59:38 2023_05_29 21_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Książka czytana nastolatkom otwiera trudne tematy_Strefa Rodzica 29 maja godz. 21:00
Po co czytać nastolatkom? Co to zmienia w relacji?
Zwykle relacja z młodszym dzieckiem jest nieco bliższa niż z nastolatkiem, który zaczyna mieć więcej swoich spraw i nie o wszystkich chce mówić rodzicom. Książka pozwala otworzyć pewne przestrzenie, które dorastające dziecko zamknęło przed rodzicem z bardzo różnych powodów.
Czytanie nastolatkom to fantastyczny pretekst do tego, żeby przerobić rożnego rodzaju tematy, które dotyczą naszego codziennego życia, problemów dotyczących samotności, relacji z rówieśnikami, stresów, które przezywają młodzi ludzie, wielkich i małych spraw – tłumaczyła Edyta Plich. Dobrze, żeby młodzi ludzie potrafili kojarzyć książkę z przyjemnością, a nie wyłącznie z obowiązkiem i represją.
Jakie kompetencje w dzieciach rozwija czytanie im książek? Dlaczego tak mało ojców czyta swoim dzieciom? W jaki sposób wspólna lektura buduje lepszą przyszłość dziecka? Jak zachęcać mężczyzn do czytania dzieciom i z dziećmi?
Odpowiedzi na powyższe pytania zawiera towarzysząca akcji #TataTeżCzyta broszura "Supermoc książek" pełna treści opartych na badaniach z dziedziny pediatrii, psychologii, neuronauki i socjologii oraz na wieloletniej praktyce dydaktycznej. Więcej o tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania!
Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Goście: Maria Deskur - prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, współautorka publikacji "Supermoc książek", Edyta Plich - prezeska Fundacja Edico, dyrektorka TIM, współautorka publikacji Supermoc książek", Monika Wróbel-Lutz - prezeska Wydawnictwa Tatarak, inicjatorka projektu #TataTeżCzyta
Data emisji: 29.05.2023
Godzina emisji: 21:00
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!