Polskie Radio Dzieciom

Pierwsza pomoc u dzieci i niemowląt. "Nie bójmy się działać"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2024 12:00
- To, co odróżnia pierwszą pomoc dorosłym od tej udzielanej dzieciom, to przede wszystkim emocje. To one często powodują, że albo sobie poradzimy, albo spanikujemy i zatrzymamy się w akcji - mówił w Polskim Radiu Dzieciom Łukasz Kierzkowski (Centrum Ratownictwa).
W przypadku stwierdzenia braku oddechu należy rozpocząć resuscytację krążeniowo oddechową
W przypadku stwierdzenia braku oddechu należy rozpocząć resuscytację krążeniowo oddechowąFoto: shutterstock.com / AlpakaVideo

Łukasz Kierzkowski zwracał uwagę, że ratowanie życia zawsze wiąże się z emocjami, ale w przypadku dzieci, są one na tak wysokim poziomie, że może to utrudnić nam podjęcie właściwych działań.

"Nie połamiemy dziecku żeber"

Jak zauważył, rodzice i inne osoby szkolące się w zasadach pierwszej pomocy u dzieci obawiają się, że działając nieodpowiednio "zrobią dziecku krzywdę". - Bardzo często słyszę pytania, czy podczas masażu serca nie połamiemy dziecku żeber. Chcę wszystkich uspokoić, u dziecka jest bardzo duża część chrzęstna, uszkodzenie żeber jest bardzo trudne (…) nie znam sytuacji, aby dziecko po uciskaniu klatki piersiowej odniosło obrażenia. Jeżeli nasze dziecko nie oddycha, nie zrobimy nic gorszego niż to, co się dzieje, cokolwiek zrobimy, ratujemy życie - mówił ratownik.

Oczywiście podczas resuscytacji dziecka należy stosować odpowiednią siłę nacisku podczas masażu klatki piersiowej. - Dziecko to nie jest "mały dorosły", inny jest np. sposób uciskania klatki piersiowej, u dzieci do pierwszego roku życia, używany dwóch palców, u starszych jednej ręki, siła nacisku jest o wiele mniejsza - przypominał.

Ćwiczenia na fantomach kluczowe

Problemem u dzieci, szczególnie tych, które dopiero zaczynają przyjmować pokarmy stałe, mogą być zadławienia. - Kursantów podczas szkoleń z pierwszej pomocy dziwi ten moment, kiedy pokazuję jak fachowo dziecko oddławiać, kiedy pokazuję energię, jaką należy użyć, uderzając dziecko miedzy łopatki. Ta energia jest spora i dobrze potrenować jest to na fantomie, aby mieć przynajmniej wyobrażenie jak mocno trzeba uderzyć, to nie jest zwykłe oklepywanie pleców, jak przy infekcjach płuc - zaznaczył gość audycji.

Posłuchaj
59:01 Radio_Dzieciom 2024_07_29-21-01-01.mp3 29.07.2024 (Polskie Radio Dzieciom / Strefa rodzica)

Czytaj więcej:

Więcej w zapisie audycji 

*** 

Audycja: Strefa rodzica
Audycję przygotowała i prowadziła: Marta Kawalec
Gość: Łukasz Kierzkowski (Centrum Ratownictwa)
Data emisji: 29.07.2024
Godzina emisji: 21:00

Więcej na platformie podcasty.polskierdio.pl. w zakładce "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Nie ma wakacji od przestrzegania zasad bezpieczeństwa. W "Strefie Rodzica" jak spędzić urlop bez wpadek

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2024 10:00
- Nie ścigajmy się nigdy ze wskazaniami nawigacji. Wykorzystajmy czas na to, żeby w sposób bezpieczny dojechać do celu - ostrzegał w Polskim Radiu Dzieciom gość audycji "Strefa Rodzica" komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i podał wiele praktycznych wskazówek jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem podczas letniego wypoczynku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzic samotny czy samodzielny? Jak jest naprawdę?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2024 17:30
Przywykliśmy do tego, by rodziców, którzy w pojedynkę wychowują swoje dzieci, nazywać samotnymi. Tymczasem mówienie tak o każdym z nich może być niesprawiedliwe, a jak przestrzegła Izabela Kucińska-Świgost, ważne aby nie obciążać przy tym bagażem emocjonalnym samego dziecka. Jak radzić sobie z samotnością i uwierzyć we we własne możliwości? O tym warto posłuchać w "Strefie rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mama też człowiek, czyli jak zadbać o siebie wychowując dziecko. "Kontakt ze sobą, ale i otwieranie się na innych"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2024 23:30
Bycie młodą mamą bywa bardzo meczące. To odpowiedzialność, ogrom obowiązków, stawanie wobec nowych doświadczeń, próba sprostania oczekiwaniom. O tym, jak znaleźć się w tej sytuacji Marta Kawalec rozmawiała z Martą Szostak (Mamy moc).
rozwiń zwiń