Polskie Radio Dzieciom

"Nie spieprz tego! Jak zachować więź z dzieckiem" - rady dla rodziców nastolatków od Anny Olejnik

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2024 23:00
- Ocenianie, wpajanie poczucia winy, krytyka, pretensje - sporo jest tych grzeszków, jakie popełniają rodzice dojrzewających dzieci. Postanowiłam zebrać je wszystkie i opisać - powiedziała Anna Olejnik autorka książki p.t. "Nie spieprz tego! Jak zachować więź z dzieckiem", która była gościem Aleksandry Jasińskiej w Polskim Radiu Dzieciom.
Jak nie zgubić więzi z dzieckiem w okresie dojrzewania - opowiedziała psycholog Anna Olejnik
Jak nie zgubić więzi z dzieckiem w okresie dojrzewania - opowiedziała psycholog Anna OlejnikFoto: Shutterstock/Jacob Lund

"Jeśli macie się za najlepszych rodziców na świecie, to zapnijcie pasy. Zdziwicie się, jak wiele grzeszków, o które posądzacie swoje dorastające pociechy, można przypisać wam samym" - tak zaczyna się książka Anny Olejnik p.t. "Nie spieprz tego! Jak zachować więź z dzieckiem". W "Strefie Rodzica" psycholog opowiedziała jak nie zgubić więzi z dzieckiem w okresie dojrzewania, w jaki sposób dorastające dzieci i nastolatkowie mogą odbierać nasze działania, i na co warto zwracać uwagę podczas komunikacji.

Jak zauważa Anna Olejnik w swojej książce, zakazujemy dzieciom tego, na co sami sobie pozwalamy. Nastolatki nie znoszą podwójnych standardów. Nie są już wpatrzone w swych rodziców – po prostu się na nas poznały. Już potrafią nas właściwie ocenić i zbuntować się przeciw niesprawiedliwości.

A o tym jak zachować dystans do siebie i znaleźć porozumienie z nastolatkiem, Anna Olejnik opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom.

W audycji pojawił się również temat: "Medytacja w łagodzeniu bólu", o którym opowiedziała Anna Molenda z Polskiego Instytutu Mindfulness. Praktykowanie uważności może pomóc w łagodzeniu stresu i pielęgnowaniu dobrostanu. Ale jak wykorzystać tę umiejętność, żeby poradzić sobie z fizycznym bólem – zwłaszcza gdy ten zdaje się przytłaczający i nieustępliwy?

Więcej w zapisie audycji:

Posłuchaj
118:37 [DAB]Dzieciom (PCM) 31 lipiec 2024 21_00_50.mp3 Jak nie zgubić więzi z dzieckiem w okresie dojrzewania. W jaki sposób dorastające dzieci i nastolatkowie mogą odbierać nasze działania, i na co warto zwracać uwagę podczas komunikacji?

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Goście: Anna Olejnik - psycholog, Anna Molenda z Polskiego Instytutu Mindfulness
Data emisji: 31.07.2023
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Rodzic samotny czy samodzielny? Jak jest naprawdę?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2024 17:30
Przywykliśmy do tego, by rodziców, którzy w pojedynkę wychowują swoje dzieci, nazywać samotnymi. Tymczasem mówienie tak o każdym z nich może być niesprawiedliwe, a jak przestrzegła Izabela Kucińska-Świgost, ważne aby nie obciążać przy tym bagażem emocjonalnym samego dziecka. Jak radzić sobie z samotnością i uwierzyć we we własne możliwości? O tym warto posłuchać w "Strefie rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mediacje rodzinne - sposób na rozwiązywanie konfliktów

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 10:00
Kiedy jest konflikt pomiędzy partnerami, każda ze stron dąży do rozwiązania go na własnych zasadach. Zanim zgłoszą się oni do sądu warto aby rozważyli wcześniej mediacje. Dlaczego sprawy rodzinne warto rozwiązywać w ten sposób? W jakich sprawach możliwa jest mediacja i jakiego rodzaju sytuacje mogą być rozwiązywane na tym polu? O tym w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Marta Łubik-Piotrowska - radca prawny, mediator.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografia porodowa, czyli czy warto uwieczniać intymne chwile?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2024 10:00
- W naszych głowach wryte jest, że poród to nie jest piękne wydarzenie, że kobieta nie będzie tam wyglądała ładnie więc po co zdjęcia? - powiedziała Ania Wibig, fotografka porodów. - Tylko później po porodzie większość kobiet mówi, że moment kiedy przytuliła dziecko po raz pierwszy to najpiękniejszy moment w jej życiu. W zdjęciach z porodu chodzi o te wyjątkowe emocje, które nigdy się już nie powtórzą. - dodała gość Marty Kawalec w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziecko już mam, za więcej dziękuję" albo "Nie mam i nigdy nie planuję" – presja bycia rodzicem wg Polaków

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 10:30
- Jeżeli popatrzymy na populację Polaków w wieku reprodukcyjnym, to liczba dzieci przypadających na jedną Polkę, jest większa niż 20 lat temu. Natomiast jeśli popatrzymy na to kto jest obecnie rodzicami, to jest to pokolenie z niżu demograficznego, nic więc dziwnego, że współczynnik dzietności spada - o przekłamaniach i aktualnych wynikach badań socjologicznych opowiedziała w "Strefie Rodzica" Dorota Peretiatkowicz z portalu socjolozki.pl
rozwiń zwiń