Polskie Radio Dzieciom

Fakty i mity o leworęczności

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2024 15:43
Czy ludzie leworęczni rzeczywiście mają wyższe IQ i są bardziej kreatywni? Wokół leworęczności narosło wiele mitów, tymczasem jak zauważyła Mariola Pietroń-Ratyńska, ekspert "Strefy Rodzica", jest wiele badań, które pokazują, jak ta zdolność wygląda naprawdę. O tym co wyróżnia leworęcznych i czy może to być dar, można posłuchać w Polskim Radiu Dzieciom.
Fakty i mity o leworęczności u dzieci
Fakty i mity o leworęczności u dzieciFoto: shutterstock.com

Jak podkreśliła Mariola Pietroń-Ratyńska liczbę leworęcznych szacuje się obecnie na 8-15 proc. ogólnej populacji. - To są osoby, które mogą poszczycić się tym, że mają dar leworęczności, wśród nich znajduje się dużo osób, które mają IQ powyżej 140 punktów.

Z danych wynika, że wśród osób leworęcznych częściej mówimy u płci męskiej. Tymczasem dopiero w latach 90. ubiegłego wieku zaczęto interesować się tym tematem badać go i sprawdzać. - Wcześniej wiele osób, w tym również ja było przestawianych na siłę na prawą stronę. Przywiązywano nawet lewe ręce do krzesełek aby uaktywnić "tą właściwą" zdaniem wielu stronę. - powiedziała Mariola Pietroń-Ratyńska i dodała, że takie działanie potrafiło przysporzyć dzieciom nie tylko wiele cierpienia, ale także pozostawić pewne skutki do końca życia.

Jak podkreśliła psycholog, za przyczynę leworęczności uważa się silniejszy rozwój prawej półkuli mózgu, objawiający się w większej sprawności całej dominującej połowy ciała, a pierwsze oznaki tendencji do leworęczności pojawiają się już w okresie niemowlęcym.

A o tym jak dzisiaj podchodzi się do dzieci, które mają łatwość pisania lewą ręką? Czy jest to jakakolwiek przeszkoda w kontekście edukacji, czy rozwoju psycho-fizycznego dziecka? Jak zmieniło się podejście do leworęcznych dzieci na przestrzeni ostatnich lat, można posłuchać w zapisie audycji:

Posłuchaj
59:12 [DAB]Dzieciom (PCM) 12 sierpień 2024 22_00_40.mp3 Mariola Pietroń-Ratyńska- malarka, arteterapeuta, psycholog o leworęczności u dzieci

* * * 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Kawalec
Goście: Mariola Pietroń-Ratyńska- malarka, arteterapeutka, psycholożka
Data emisji: 12.08.2023
Godzina emisji: 22.00

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

"Da się zrobić, ale trzeba to dobrze zaplanować" - o wakacjach bez dzieci w "Strefie rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2024 15:43
Spędzenie kilku dni wakacji bez dzieci to jedna z trudniejszych decyzji w karierze rodzica. Jak podkreśliły goście "Strefy rodzica": Marysia Górecka, twórczyni bloga Mamy Gadżety, oraz dziennikarka Magdalena Prokop Duchnowska - warto ją podjąć. A o tym jak zorganizować taki wypoczynek, dokąd się udać i jak powiedzieć o tym dzieciom, ekspertki radziły Słuchaczom w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec kropka idziemy do żłobka. Nowy odcinek podcastu "Strefa rodzica - rozmowy z ekspertami"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 12:46
Na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia jest już dostępny najnowszy odcinek "Strefa rodzica - rozmowy z ekspertami". Przekazujemy w nim najważniejsze informacje dla rodziców przyszłych żłobkowiczów, którzy już teraz będą mogli zacząć przygotowania do nowego etapu w życiu wielu maluchów. Jakie ubranka przydadzą się dziecku w żłobku, dlaczego warto kupić dwie maskotki i czego możemy nauczyć dziecko przez najbliższe tygodnie? O tym opowiedziała Marcie Kawalec Adriana Boniecka, wieloletnia opiekunka ze Żłobka nr 7 w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie jest twoje Bullerbyn, czyli wyprawa do przeszłości w poszukiwaniu idealnego miejsca na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024 13:43
- Nie musimy wyręczać dzieci, szukając im zabawy czy dobierać oferty aby mogły się rozwijać. One zrobią to same, trzeba im tylko dać na to przestrzeń - powiedział pedagog lasu Michał Paluch, który wraz z Edytą Żebrowską opowiadali w "Strefie Rodzica" o tym jak i gdzie można spędzić udane wakacje?
rozwiń zwiń