Polskie Radio Dzieciom

Koniec kropka idziemy do żłobka. Nowy odcinek podcastu "Strefa rodzica - rozmowy z ekspertami"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 12:46
Na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia jest już dostępny najnowszy odcinek "Strefa rodzica - rozmowy z ekspertami". Przekazujemy w nim najważniejsze informacje dla rodziców przyszłych żłobkowiczów, którzy już teraz będą mogli zacząć przygotowania do nowego etapu w życiu wielu maluchów. Jakie ubranka przydadzą się dziecku w żłobku, dlaczego warto kupić dwie maskotki i czego możemy nauczyć dziecko przez najbliższe tygodnie? O tym opowiedziała Marcie Kawalec Adriana Boniecka, wieloletnia opiekunka ze Żłobka nr 7 w Warszawie.
Czy przez wakacje możemy przygotować siebie i dziecko do tego aby spokojnie przekroczyć progi żłobka we wrześniu?
Czy przez wakacje możemy przygotować siebie i dziecko do tego aby spokojnie przekroczyć progi żłobka we wrześniu? Foto: shutterstock/Krakenimages.com

Przekroczenie żłobkowego progu to stres zarówno dla dzieci i jak i dla rodziców. Nie da się go wyeliminować, ale można ograniczyć błędy i nieprzewidziane sytuacje, jakie mogą się przytrafić na początku września. Jak ostrzega Adriana Boniecka, płacz u dzieci to element prawie każdego rozstania, jedne dzieci płaczą krótko inne potrafią nawet kilka tygodni, ale są i takie które z radością biegną się bawić z nowymi kolegami. - Ale dzieciaczki te bardzo dużo się uczą. To jest przepaść. Dwuletnie dziecko chodzące do żłobka będzie dużo bardziej samodzielne, niż te które spędza czas z mamą lub babcią - powiedziała pedagog.

Przez najbliższe dwa tygodnie rodzice mogą zrobić jednak wiele, aby ułatwić dziecku start w żłobku. - Można powoli odzwyczajać dziecko od spędzania przez nie czasu wyłącznie z mamą lub tatą. Może zostawić je na kilka godzin u babci, cioci, albo klubiku, żeby ono wiedziało że rodzic wychodzi, ale zaraz wróci i nic się nie dzieje - doradziła Adriana Boniecka.

Ponadto gość podcastu "Strefa Rodzica" podała też wiele cennych rad dotyczących przedmiotów, w które warto się zaopatrzyć, a także jakich rzeczy nie warto kupować, ponieważ nie przydadzą się one dzieciom.  



Tyle ile problemów wychowawczych, tyle rad na ich rozwiązanie. Jak w gąszczu trudnych pytań znaleźć właściwą odpowiedź? Eksperci Polskiego Radia Dzieciom, w krótkich ale merytorycznych podcastach odpowiadają na pytania i radzą z własnego doświadczenia zawodowego. Pytania dotyczą zaś wszystkich skomplikowanych dziedzin dla wielu rodziców: prawa, diety, zdrowia, wychowania, relacji, a także tego co czeka przyszłych rodziców.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na bezpłatnej platformie podcasty.polskierdio.pl. 


Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.

Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Słomiany zapał u dzieci, gasić czy wzniecać. Nowy odcinek podcastu Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 15:31
Na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia dostępny jest najnowszy odcinek "Strefa rodzica - rozmowy z ekspertami". Tematem jest słomiany zapał u dzieci. W rozmowie między innym o tym, że słomiany zapał u dzieci nie wynika z niedojrzałości mózgu, bo przecież z problemem tym zmaga się także wielu dorosłych. - Wielu z nas traktuje słomiany zapał u dziecka pejoratywnie. Tymczasem to jest cudowne, bo to naturalna potrzeba dziecka aby doświadczać. Jeśli dziecko czegoś nie spróbuje, to skąd będzie wiedziało, czy dane zajęcie jest ciekawe i akurat dla niego? - powiedziała w podcaście Marty Kawalec, Mariola Petroń-Ratyńska psycholog z fundacji A.R.T.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim jest współczesny ojciec i jak bardzo zmienił się na przestrzeni pokoleń?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 12:36
W ostatnich latach można zaobserwować, że ciężar wychowania dzieci coraz częściej biorą na siebie tatusiowie. Stąd nie powinien dziwić najnowszy raport Think Tanku Tato.Net, według którego już nie 7 min, a 120 dziennie poświęca przeciętny ojciec swojemu dziecku. Tuż po Dnu Ojca porozmawiamy o tym jak zmieniła się rola współczesnego mężczyzny - ojca dzieci. Opowie o tym Łukasz Wachowski trener tato.net, założyciel i lider Ojcowskiego Klubu w Wyszkowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Strefie Rodzica: wakacje w stylu Dzieci z Bullerbyn

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2024 19:01
Podobnie jak w książce Astrid Lindgren zaczynają się właśnie wakacje, a "Dzieci z Bullerbyn" to uniwersalna opowieść o tym jak przeżyć je najlepiej i wykorzystać każdą chwilę, każdy patyk i każde drzewo do dobrej zabawy. Czy współczesne dzieci też potrafią się tak bawić? Czy warto pozwolić dziecku na to, aby się zmęczyło, spociło i ubłociło?
rozwiń zwiń