Polskie Radio Dzieciom

Relacje w świecie osób wysoko wrażliwych. Posłuchaj "Strefy rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 19:33
W audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, w którym Aleksandra Jasińska rozmawia z Magdaleną Kopenhagą, psychoterapeutką poznawczo-behawioralną i psychologiem, podejmuje temat wysokiej wrażliwości w kontekście relacji międzyludzkich. Wysoka wrażliwość zdaniem gościni audycji to cecha, która może być zarówno wyzwaniem, jak i atutem. Choć dla niektórych osób może ona być "kulą u nogi", gdy pojawiają się trudności w regulacji emocji, dla innych staje się cennym narzędziem w budowaniu głębokich relacji, empatii i zrozumienia.
Relacje osób wysoko wrażliwych tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom
Relacje osób wysoko wrażliwych tematem audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: shutterstock.com/Viktor Gladkov

- Wysoką wrażliwość należy rozumieć jako intensywne postrzeganie świata i wrażliwość na emocje oraz bodźce zewnętrzne. Osoby wysoko wrażliwe często są bardzo dobrymi strategami i mają głębsze zrozumienie emocji innych ludzi, co kiedyś mogło pełnić istotną rolę społeczną zauważyła Magdalena Kopenhaga dodając, że kluczem do efektywnego radzenia sobie z tą cechą jest samoświadomość i umiejętność zarządzania własnymi emocjami.


Posłuchaj
39:35 wysoka wrażliwość audycja.mp3 Relacje w świecie osób wysoko wrażliwych. Posłuchaj "Strefy rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom

 

Wysoka wrażliwość, choć stosunkowo nowa w psychologii, jest już dobrze przebadana i uznana jako odrębne zjawisko. W przeciwieństwie do nadwrażliwości, która często wiąże się z problemami z emocjonalnym panowaniem nad sobą, wysoka wrażliwość nie jest chorobą ani zaburzeniem. Choć osoby wysoko wrażliwe mogą mieć cechy charakterystyczne dla osób z ADHD, autyzmem czy zaburzeniami borderline, to nie można ich bezpośrednio zakwalifikować do żadnej z tych kategorii.

W kontekście relacji partnerstwa, kluczowe jest budowanie świadomości swoich potrzeb i komunikowanie ich w sposób jasny i niewymagający. Magdalena Kopenhaga podkreśla, że wysoka wrażliwość nie powinna być wymówką dla nieodpowiednich zachowań, ale narzędziem do lepszego zrozumienia siebie i innych. Więcej w załączonym zapisie audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Goście: Magdaleną Kopenhaga psychoterapeutka poznawczo-behawioralna i psychologiem
Data emisji: 4.09.2023
Godzina emisji: 21.00

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Słowa mają znaczenie. Jak rozmawiać z dzieckiem nie krzywdząc?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 12:00
Znaczenie słów jest ogromne. Słowa to swego rodzaju kody, które uruchamiają przekonania i działania. Za słowem idzie intencja, a więc to, co chcemy za ich pomocą przekazać. Dlaczego tak ważne jest to, co i jak mówimy do dzieci? Dlaczego dorośli nigdy nie powinni zapominać o uważności względem Małych Ludzi? Jak słowa dorosłych, rzucane bez większego zastanowienia, mogą skutkować konsekwencjami na lata u dzieci? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyjaźń: lustro naszej duszy. Zapraszamy do "Strefy rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2024 16:22
Przyjaźń to jedno z najcenniejszych uczuć, które towarzyszy nam przez całe życie. W ostatniej audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Joanna Mokosa-Rykalska, debiutująca prowadząca, podjęła temat przyjaźni. Jej gośćmi byli Piotr Mosak, psycholog i terapeuta oraz Zofia, przyjaciółka Joanny. Wspólnie starali się odpowiedzieć na pytanie, czym jest prawdziwa przyjaźń, jak się rozwija i z czym się wiąże. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci neuroróżnorodne. Jakie mają potrzeby i jakie stawiają wyzwania wychowawcom?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 09:38
Jak zmienia życie rodzica, rodziny i szkoły po otrzymaniu diagnozy spektrum autyzmu u dziecka? Jakie są procedury uzyskania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego i jak wspierać takich uczniów w edukacji, aby pomóc im osiągnąć sukcesy zarówno w nauce, jak i w życiu społecznym? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań udzielały: Magdalena Boćko-Mysiorska i psycholog kliniczny dr n. med. Anna Kaźmierczak-Mytkowska. Zapraszamy!
rozwiń zwiń