Polskie Radio Dzieciom

Kiedy dziecko nas nie słucha. "Warto najpierw sprawdzić, o co nam chodzi"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2024 23:35
 - To, że dziecko nas słyszy, to nie znaczy, że będzie od razu wykonywało nasze polecenia, i całe szczęście. Jako dorośli, jako rodzice nie mamy takiego pilota, którym moglibyśmy sterować dziecięcym zachowaniem. Mamy za to wiele możliwości, by o tę komunikację zadbać, zaczynając od siebie, albo od tego, żeby obserwować uważnie, o co naprawdę chodzi i co się po drugiej stronie dzieje - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom psycholog, Małgorzata Stańczyk.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock / fizkes

Jak zrozumieć i znaleźć punkt ciężkości w sytuacji, kiedy nasze dziecko nas nie słucha. Czy na pewno na nie słucha, a może nie słyszy? Jak porozumiewać się i komunikować z maluchem, a jak z nastolatkiem? A może "problemem" nie zawsze jest dziecko i warto w pierwszej kolejności sprawdzić, czy my, jako rodzice komunikujemy się we właściwy sposób?

"Nie wiem, jak do niego mówić", "Powtarzam tyle razy i nic", "Nie dociera" - podobne zdania często padają z ust rodziców. Towarzyszy im czasem bezsilność, czasem frustracja lub wręcz obawa, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Warto jednak najpierw ustalić, co faktycznie za taką postawą dziecka się kryje.

Nie chce słyszeć, czy jest nieposłuszne?

- Warto zacząć od pochylenia się nad tym, co mamy na myśli, mówiąc, że dziecko nas nie słucha. To mogą być bardzo różne rzeczy. Czasami dziecko zachowuje się, jakby nasz komunikat do niego nie dotarł, jakby dziecko go nie słyszało. Czasami jesteśmy przekonani, że dziecko słyszało, ale robi to, co robiło i zdaje się nie uwzględniać w swoich decyzjach tego, co mówiliśmy. Czasem natomiast dorośli mówią, że dziecko nie słucha, kiedy jest ono nieposłuszne, czyli nie robi tego, czego oczekujemy - mówiła Małgorzata Stańczyk.

Posłuchaj
113:53 Dzieci_AAC 2024_09_12-21-00-48.mp3 Małgorzata Stańczyk o skutecznym porozumiewaniu się z dziećmi (Strefa rodzica)

Psycholożka zwracała uwagę, że warto skupić się na tym, czego, jako rodzice oczekujemy od dziecka, kiedy przekazujemy mu jakiś komunikat. - Warto sprawdzić, o co nam chodzi, czego ja potrzebuję, po co tam idę - to dobre pytania w drodze do dziecięcego pokoju. Kiedy jakoś sobie to ponazywamy, łatwiej nam będzie oddzielić siebie, swoje potrzeby i pomysły od sytuacji związanej z dzieckiem (…). Wzięcie odpowiedzialności za to, że są to moje pomysły, moje potrzeby, czyni bardzo dobry grunt pod komunikację z dzieckiem i zwiększa szanse, że ona się uda. Kiedy najpierw sprawdzimy, "co u nas", dajemy sobie chwilę uwagi i kiedy wejdziemy z dzieckiem w kontakt, będzie nam łatwej zobaczyć, w czym ono jest, zainteresować się nim i wyjść naprzeciw jemu - podkreślała.

Czytaj więcej:

Więcej w zapisie audycji 

*** 

Audycja: Strefa rodzica
Audycję przygotowała i prowadziła: Martyna Chuderska
Gość: Małgorzata Stańczyk - psycholog związana z "Bliskim Miejscem". Wspiera rodziców i edukatorów w budowaniu relacji z dziećmi, opartej na wzajemnym szacunku i zaufaniu do ich naturalnego rozwoju.
Data emisji: 12.09.2024
Godzina emisji: 22:00

Więcej na platformie podcasty.polskierdio.pl. w zakładce "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także