Polskie Radio Dzieciom

"Te elementy ratują życie". W Polskim Radiu Dzieciom Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2024 23:20
Badania pokazują, że osoba poruszająca się po drodze w ciemnym ubraniu bez odblasków jest widoczna dla kierowcy z odległości około 20-30 metrów. Natomiast osoba z elementami odblaskowymi jest zauważalna już z odległości 150-300 metrów. Taka różnica daje kierowcy znacznie więcej czasu na reakcję, co może zapobiec tragedii. O znaczeniu odblasków mówił w Polskim Radiu Dzieciom gość: Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Po zmroku należy szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. By pozostać widocznym, warto nosić elementy odblaskowe.
Po zmroku należy szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. By pozostać widocznym, warto nosić elementy odblaskowe. Foto: Shutterstock

Od kilku lat polska Policja rozpoczyna 1-go października akcję, która ma przypominać zarówno dorosłym jak i dzieciom, jak ważne jest noszenie odblasków, które poprawiają naszą widoczność na drodze po zadrapnięciu zmroku. Działania informacyjne prowadzone będą do końca roku.

- Dużo osób wbrew obowiązującym przepisów nie stosuje elementów odblaskowych. Tymczasem niestety miesiące jesienno-zimowe, kiedy zmrok zapada szybko, a rano długi czas nie ma słońca, należą do tych z dużą ilością wypadków z udziałem pieszych -  powiedział gość: Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i dodał: - To nie muszą być breloczki, czy opaski, to mogą być nawet duże części naszej garderoby, jak choćby kurtka, która okazuje się odblaskowa dopiero wtedy kiedy robi się ciemno i pada na nią światło reflektorów.

Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków to akcja informacyjno-edukacyjna Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. To inicjatywa, która zachęca uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych, do korzystania z elementów odblaskowych. Akcja ma na celu uświadomić, jak ważne jest noszenie odblasków na odcinkach dróg zupełnie nieoświetlonych lub słabo doświetlonych. 

A więcej o tym można posłuchać w zapisie całej audycji:

Posłuchaj
59:24 [DAB]Dzieciom (PCM) 1 październik 2024 21_01_02.mp3 W "Strefie Rodzica": Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji
 
  

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Goście: Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji
Data emisji: 1.10.2023
Godzina emisji: 22.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Nie ma wakacji od przestrzegania zasad bezpieczeństwa. W "Strefie Rodzica" jak spędzić urlop bez wpadek

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2024 10:00
- Nie ścigajmy się nigdy ze wskazaniami nawigacji. Wykorzystajmy czas na to, żeby w sposób bezpieczny dojechać do celu - ostrzegał w Polskim Radiu Dzieciom gość audycji "Strefa Rodzica" komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i podał wiele praktycznych wskazówek jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem podczas letniego wypoczynku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkrywamy Polskę z dzieckiem. Dokąd jechać i jak się do tej wyprawy przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2024 12:41
- Wszystkie nasz projekty adresowane do dzieci są wielką przygodą, bo nagle okazuje się, że wykładowcy akademiccy, ludzie przyzwyczajeni do pracy z dorosłymi znajdują język, aby dotrzeć do najmłodszych i mówić o sztuce, historii czy odległych kulturach w przystępny sposób - powiedziała Katarzyna Walecka, która wraz z Kingą Wojtas jest autorką książki "Widzimy się w Polsce!" i opowiedziała o tym dlaczego warto zwiedzać nasz kraj z tym przewodnikiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rozwój krótkowzroczności obecnie jest lawinowy". Czy można to zatrzymać?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2024 12:41
Najnowsze badania wykazują, że do roku 2050 aż połowa ludzi na świecie będzie cierpiała na krótkowzroczność. Na czym polega ta wada, jak zdiagnozować u siebie problemy ze wzrokiem i czy rozwój tych chorób można zatrzymać? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała w "Strefie Rodzica" dr hab. n. med. Agnieszka Kamińska – specjalista chorób oczu, retinolog i mikrochirurg z wieloletnim doświadczeniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Siła Marzeń" Miłki Raulin

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 23:20
- Siła marzeń to coś, co mnie napędza, ale stoi za nią także układanie ich w plan, a wtedy stają się projektem. Projekty mają zaś to do siebie, że trzeba je zrealizować i są wykonalne. Wtedy to już nie są marzenia - powiedziała Miłka Roulin, która w "Strefie rodzica" opowiedziała o początkach organizacji Festiwalu "Siła marzeń" oraz o tym co napędza ją do działania i pomagania innym. 
rozwiń zwiń