Polskie Radio Dzieciom

Postanowienia noworoczne, czy ich realizacja może być kwestią przypadku?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2025 08:32
- Osobiście cały rok stawiam sobie cele i zamierzenia, a potem je realizuję, natomiast uważam, że każdy moment w życiu jest dobry, aby się zmieniać. Wielu ludzi uważa jednak, że są takie symboliczne momenty na podjęcie jakiś decyzji i wydaje się, że wtedy jest łatwiej powiedziała w "Strefie Rodzica" dr Ewa Jarczewska-Gerc - psycholog z Uniwerystetu SWPS.
Czy postanowienia noworoczne mają sens?
Czy postanowienia noworoczne mają sens? Foto: Shutterstock

Styczeń to dobry moment na podsumowanie osiągnięć minionego roku. Bez analizy zeszłorocznych celów, nie powinniśmy tworzyć nowych. W "Strefie rodzica nie mogło zabraknąć tematu noworocznych postanowień i wskazówek, które podpowiedzą, jak wytrwać w realizacji obranych założeń i czuć dumę ze swoich dokonań. Mówiła o tym dr Ewa Jarczewska-Gerc - psycholog z Uniwerystetu SWPS.

- Warto pamiętać, że część postanowień to są marzenia, np wygrana w loterii lub poznanie swojej drugiej połówki. Nie zawsze mamy bezpośredni wpływ na to czy nam się to uda. Możemy jednak pomagać losowi, choć bez gwarancji sukcesu. Większość noworocznych postanowień należy do gatunku sprawnościowych, które znacznie zależą od naszych działań. Ale każdy z nas lubi szukać wymówek i dlatego nie jest to takie proste - powiedziała ekspertka.

A o tym jakie funkcje pełni motywacja w kwestii wypełniania noworocznych postanowień, jak skutecznie realizować zamierzone cele i co może być dobrym pomysłem na podjęcie zmian w swoim życiu? Można o tym posłuchać w nagraniu audycji:

Posłuchaj
57:26 [DAB]Dzieciom (PCM) 1 styczeń 2025 21_00_41.mp3 Czy świąteczne postanowienia mają sens i czy nie tworzą dodatkowej i niepotrzebnej presji?
 

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Martyna Chuderska
Goście: dr Ewa Jarczewska-Gerc - psycholog Uniwerystet SWPS
Data emisji: 1.01.2024
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. 

    Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

    Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


     

     

    Zobacz także
    Czytaj także

    "Dane osobowe są jedną z najcenniejszych rzeczy jakie mamy". Jak nastolatki powinni je chronić?

    Ostatnia aktualizacja: 09.12.2024 14:11
    Czym jest sekret i tajemnica oraz dlaczego powinniśmy o nie dbać, a także czym skutkuje naruszenie prywatności? Opowiedział o tym na antenie Polskiego Radia Dzieciom Mirosław Wróblewski, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który był gościem "Strefy Rodzica".
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    "Moc słabości". Jak czerpać siłę z ponoszonych porażek?

    Ostatnia aktualizacja: 12.12.2024 09:00
    - Kiedy upadamy, to jesteśmy już tak bardzo nisko, że wydaje nam się, że już niżej nie możemy upaść. Może to dobrze, bo stamtąd jest tylko jedna droga. Tylko do góry - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom pisarka Anna Niemczynow, która była gościem "Strefy Rodzica".
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    "Matki pingwinów": ten serial był nam bardzo potrzebny

    Ostatnia aktualizacja: 16.12.2024 14:44
    - Niewidzialne stało się widzialne - powiedziała Magda Glapińska, jedna z osób zaangażowanych w tworzenie serialu "Matki Pingwinów", mówiąc o temacie niepełnosprawności, który stał się ostatnio bardzo popularny. W "Strefie Rodzica" gośćmi były również Marta Będzikowska i Elwira Zając, mamy filmowych dzieci: Toli i Michała, które opowiadały o kulisach tworzenia serialu i tym co zmienił on w ich rodzinach.
    rozwiń zwiń