Polskie Radio Dzieciom

Cirzpisława czy Zofia? Imię może mieć znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2025 11:36
Maja, Hania, a może Zuzanna jakie żeńskie imię jest obecnie najbardziej popularne? Skąd w rankingu imion wśród Jasiów i Stasiów wziął się nagle Nikodem? Czy łatwo jest zmienić własne imię i co sprawia, że wybieramy to, a nie inne imię dla naszego dziecka?
Ranking imion 2024 - skąd bierze się popularność imion, jak ona ewoluuje i w jakie są ograniczenia dotyczące nadawania imion w Polsce?
Ranking imion 2024 - skąd bierze się popularność imion, jak ona ewoluuje i w jakie są ograniczenia dotyczące nadawania imion w Polsce?Foto: Shutterstock.com/Creativa Images

"Czymże jest imię? To co zwiemy różą, słodko pachniałoby pod każdym innym imieniem" - pisał Shakespeare. A jednak wybór tego wyjątkowego staje się czasem dużym wyzwaniem dla wielu rodziców. Czasem nie trzeba silić się na zbytnią kreatywność, jeśli ładne imię nosiła babcia lub kolega z dzieciństwa. Warto jednak sprawdzić jego znaczenie i czy to które mu się przypisuje będzie dobrym znakiem dla naszego potomka. 

- Sławomir to osoba "sławiący mir", czyli zdobywająca sławę przez szerzenie pokoju czy dobra, zaś Wojciech to wojownik, któremu walka przynosi radość. Można więc spodziewać się, że Sławek będzie spokojnym i łagodnych człowiekiem, Wojtek zaś zapewne będzie walczył o swoje. Trzeba jednak uważać bo choćby imię Balbina ma swoje korzenie w łacińskiej kulturze i wywodzi się od słowa "balbus", co oznacza "jąkający się". Nie przyniesie to może trudności z mówieniem posiadaczce tego imienia, ale kiedy odkryje jego znacznie prawdopodobnie nie będzie zachwycona - twierdzi Anna Galus, zajmująca się badaniem imion.

Imię to również symbol. Przez wieki ludzie wierzyli, że imię ma moc. Starożytni Grecy uważali, że jest "kluczem" do duszy człowieka, a w niektórych kulturach tradycja nadawania imion obdarzała je niemal magiczną mocą. Współcześnie imię może być naszą kartą przetargową w społeczeństwie. Często staje się też naszą wizytówką, pierwszym elementem, który decyduje o tym, jak zostaniemy postrzegani przez innych. 

Ciekawym przykładem może być sytuacja jaka wydarzyła się w 1958 roku. Małżeństwo Lane z Harlemu nazwało synka Winner (Zwycięzca), żeby imię przyniosło mu powodzenie. Po paru latach urodził się jego brat i dla kontrastu dostał imię Loser (Przegrany albo Frajer). O tym jak potoczyły się losy braci, napisał w książce "Freakonomia" ekonomista Steven Levitt. Okazało się, że to właśnie Loser odniósł sukces, a Winner ma na koncie jedynie listę wykroczeń w policyjnej kartotece.

Z kolei ekonomiści David Kalist i Daniel Lee z Shippensburg University w Pensylwanii dowiedli, że chłopcy, którzy otrzymali rzadkie i dziwne imiona, są znacznie częściej notowani przez policję niż ich rówieśnicy o popularnych i dobrze znanych imionach. Kiedy człowiek szuka pracy, to z mało znanym imieniem trudniej mu ją znaleźć, niż Mike'owi czy Johnowi.

Tymczasem Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że co roku na ich stronie publikowany jest wykaz imion, nadawanych przez rodziców swoim nowo urodzonym pociechom. Najczęściej nadawanymi imionami w Polsce w 2023 roku były Zofia (4968 nadanych imion) i Nikodem (6532). Patrząc jednak na ranking nieco szerzej, sytuacja wygląda trochę inaczej. Według danych z rejestru PESEL (bez osób zmarłych) w 2024 roku najpopularniejszym imieniem w Polsce jest Anna, noszone przez 1 072 616 kobiet. Na drugim miejscu znajduje się Piotr (689 313), a na trzecim Krzysztof (641 406).

A co z imionami, które są wciąż w naszych kalendarzach, ale wymawiają je jedynie dziennikarze po przywitaniu swoich odbiorców? Co z imieniem Cirzpisława, która obchodzi imieniny 29 lipca, albo Mściwujem świętującym 14 stycznia?

- Imię to coś więcej niż tylko etykieta – to nasza pierwsza wizytówka, symbol naszej tożsamości, ale także klucz do świata. To, jakie imię nosimy, ma głęboki wpływ na naszą percepcję siebie i na to, jak postrzegają nas inni. Imię to wyraz naszego miejsca w społeczeństwie, a zarazem część naszej indywidualnej historii. To nie tylko kwestia dźwięków, ale również znaczeń, które kształtują naszą osobowość, wartości, a także nasze marzenia i pragnienia - wyjaśnia Anna Galus.

O imionach, ich znaczeniu i historii opowiadali w "Strefie Rodzica" goście Marty Kawalec: dr hab. Alina Kępińska z Zakładu Historii Języka Polskiego i Dialektologii UW oraz Paulina Szymczak z Urzędu Stanu Cywilnego z Łodzi. Karina Terzoni przytoczyła zaś historię swojego imienia oraz dlaczego nadała swoim córkom - bliźniaczkom imiona: Laura i Gloria. A więcej na ten temat można posłuchać w audycji:
Posłuchaj
59:34 2025_01_17 21_00_45_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 W "Strefie Rodzica" rozmawiamy o historii imion, ich znaczeniu oraz czym kierują się rodzice wybierając imiona dla swoich dzieci? cz.1
 
Posłuchaj
58:51 2025_01_17 22_01_03_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 W "Strefie Rodzica" rozmawiamy o historii imion, ich znaczeniu oraz czym kierują się rodzice wybierając imiona dla swoich dzieci? cz.2
  

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Kawalec
Goście: dr hab. Alina Kępińska z Zakładu Historii Języka Polskiego i Dialektologii UW, Paulina Szymczak z Urzędu Stanu Cywilnego z Łodzi oraz Karina Terzoni
Data emisji: 17.01.2025
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. 

    Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

    Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


    Zobacz także
    Czytaj także

    Ekspertka: trening uważności wymyśliła macocha Kopciuszka

    Ostatnia aktualizacja: 16.01.2025 19:00
    Protoplastą uważności była macocha Kopciuszka, która kazała dziewczynce oddzielać groch od fasoli. Przecież ona w ten sposób ćwiczyła uważność tego dziecka. Niby była zła, choć pomysł miała dobry, tylko działała w złej wierze - żartowała Hanka Warchałowska, trenerka "Rosnę z uważnością", która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Katarzyna Bosacka: warto wyposażyć dziecko w umiejętności gotowania

    Ostatnia aktualizacja: 16.01.2025 19:00
    - Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nauczenie naszego dziecka kilku podstawowych potraw, które lubi, niech to będzie zupa pomidorowa, czy nawet zapiekanka lub jajecznica, to jest jego wyposażenie na przyszłość. Dziecko sobie poradzi, nawet jeśli będzie daleko od domu. Niech nie wchodzi w dorosłość tylko z umiejętnością zagotowania wody - powiedziała w "Strefie Rodzica" Katarzyna Bosacka.
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Malwina Buss o samotności i najpiękniejszych chwilach w macierzyństwie

    Ostatnia aktualizacja: 17.01.2025 11:36
    - Najpiękniejsze w macierzyństwie jest moment, kiedy maluszki mówią: "kocham cię" - powiedziała Malwina Buss - aktorka filmowa i telewizyjna, mama 6-letniej Jagody, która była gościnią "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
    rozwiń zwiń