Dzieci często płaczą. Łzy nie powinny być jednak efektem bólu zdawanego przez dorosłych, szczególnie tych, najbliższych w których mają oparcie. Zapobieganie krzywdzeniu dziecka w początkowym okresie życia ma szczególne znaczenie. To czas intensywnego rozwoju we wszystkich sferach – biologicznej, emocjonalnej i społecznej. Doświadczenia związane z przemocą zaburzają ten proces i mogą powodować poważne deficyty, które determinują całe życie człowieka.
W Europie szacuje się, że odsetek dzieci doznających przemocy lub zaniedbywanych waha się w granicach 0,1-0,5%. Najniższy jest w krajach skandynawskich - 0,1%. Z danych zebranych w ramach kampanii „Dzieciństwo Bez Przemocy", w 2001 roku, wynika, że 60 proc. dorosłych Polaków stosuje kary fizyczne wobec swoich dzieci poniżej dziewiętnastego roku życia. Co szósty dwunastolatek przyznaje, że w wyniku przemocy ze strony rodziców doznał urazów, takich jak siniaki i zadrapania.
Co to jest przemoc? Jak jej zapobiegać i jak odróżnić działania krzywdzące wobec dziecka od "twardego chowu"? Czy zakres występowania tego zjawiska jest duży i jak duża grupa dzieci pada ofiarą przemocy? Zajrzyjcie do Strefy Rodzica!
Zapraszamy do posłuchania audycji, a także do komentowania i zadawania pytań na naszym funpage'u:
www.facebook.com/polskieradiodzieciom oraz do kontaktu telefonicznego w trakcie audycji: 22 645 20 55.
Program "Strefa Rodzica" adresowany jest dla wszystkich, którzy chcą dobrze, mądrze, zdrowo i świadomie wychowywać dzieci oraz optymalnie wspierać ich rozwój. Rozmawiamy o wychowaniu, zdrowiu, kulturze i innych tematach nurtujących przyszłych i obecnych rodziców. Poruszamy też istotne problemy z tym związane. Bardzo cenne są dla nas również opinie samych słuchaczy, którzy e-mailowo lub telefonicznie dzielą się na antenie swoimi doświadczeniami i uwagami. Zapraszamy na "Strefę Rodzica" od poniedziałku do piątku w godzinach 21:00 - 23:00, a szczególnie we wtorek 26 kwietnia.