W kwestii wychowania rodzeństwa, największym powodem do niepokoju są dla rodziców napięcia i starcia, czyli sprawy zwykłej codzienności, które potrafią spędzić sen z powiek niejednemu rodzicowi.
- Kiedy w domu pojawia się drugie, lub trzecie dziecko, to rodzina na nowo się aktualizuje, powstaje zupełnie nowa konfiguracja. Pojawiają się nowe uczucia wobec starszego dziecka. Zazwyczaj wydaje się ono rodzicom starsze. To wszystko jest dla rodziny bardzo trudne – powiedziała Ula Malko, trener i psycholog, gość Polskiego Radia Dzieciom.
- Każdy domownik na nowo szuka swojego miejsca, spotyka się z nowymi wyzwaniami, przybywa nowych relacji z nowym dzieckiem, a dotychczasowe, między członkami rodzininy ulegają zmianie. Starsze dziecko zaczyna zachowywać się w inny sposób, i to wydaje się rodzicom obce – dodała Małgorzata Stańczak, psycholog.
Bardzo ważne dla rodziców w wychowaniu rodzeństwa, jest zbudowanie między dziećmi silnej więzi. Jak mówi Małgorzata Stańczak, - te wczesne relacje będą rzutowały na zachowania dzieci w przyszłości. Ponadto, nie możemy oczekiwać, że kilkuletnie dzieci będą sobie radziły z emocjami, z rozwiązywaniem konfliktów, i że będą rozwiązywały swoje spory wyłącznie werbalnie zamiast siłowo i fizycznie. Ciepło okazywane przez dzieci i ich pozytywne doświadczenia, będą miały wpływ na relacje i sposób rozwiązywania problemów w wieku nastoletnim i w dorosłości.
Niezwykle ważna dla rodziców jest kwestia zachowania się w sytuacji sporu pomiędzy rodzeństwem. Jak reagować? Wejść w relacje konfliktową czy być obok niej? Czy rozważnym zachowaniem jest pozwolić rodzeństwu na kłótnię, na samodzielne uporanie się ze sporem? Czy takie podejście nauczy dzieci samodzielności w rozwiązywaniu problemów? – o to zapytał Gości w studiu redaktor prowadzący ’”Strefę rodzica” - Mikołaj Foks.
- Kluczowe w sprawie reagowania w takich sytuacjach jest znalezienie momentu, w którym warto interweniować. Żeby ten moment znaleźć, trzeba być gdzieś w pobliżu, zachowując uważność i czujność. Ważne, żeby to nie było za wcześnie, bo im więcej odpowiedzialności weźmie rodzic w sytuacji konfliktu, tym wolniej i później nauczą się jej dzieci – powiedziała Małgorzata Stańczak, gość ”Strefy rodzica”.
Więcej w ”Strefie rodzica”. Zapraszamy do wysłuchania audycji.
”Strefa rodzica” w Polskim Radiu Dzieciom, od poniedziałku do piątku w godz. 21.00 – 23.00
jo