Polskie Radio Dzieciom

Historia powstańca zrealizowana w technologii wirtualnej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 11:00
"Kartka z Powstania" - pierwsze fabularyzowane widowisko historyczne zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) w Polsce. Opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który wychodząc do Powstania w sierpniu 1944, otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy.
Audio
  • Posłuchaj rozmowy o widowisku filmowym "Kartka z Powstania". (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom).
Kartka z Powstania
"Kartka z Powstania"Foto: Narodowe Centrum Kultury

Technologia VR umożliwia doświadczenie wirtualnej przestrzeni „tu i teraz”. Połączenie stereoskopii, czyli techniki obrazowania oddającej wrażenie dwuocznego odbioru głębi i odległości, oraz dźwięku ambisonicznego pozwala na odczuwanie imersji – wrażenia, że zatapiamy się w oglądanym obrazie. Wirtualna rzeczywistość za pośrednictwem specjalnych gogli oszukuje ludzkie zmysły, dzięki czemu mamy możliwość przeniesienia się w inną przestrzeń.

Gośćmi Strefy Rodzica Polskiego Radia Dzieciom był Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury i Tomasz Dobosz, reżyser i scenarzysta widowiska fabularnego „Kartka z Powstania”.

Bezpłatne pokazy widowiska „Kartka z Powstaniaodbywają się w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury.
Od 1 sierpnia do 16 września 2018 roku (od wtorku do niedzieli) w godz. 11.00–19.00, co 30 minut.

Pokaz dla widzów od 12 roku życia.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowy program radiowy dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, nadawany w Internecie, w systemie DAB+ oraz przez aplikację Polskiego Radia, skierowany do rodzin z dziećmi z miast, mniejszych miejscowości i wsi.

Misją Polskiego Radia Dzieciom jest zachęcanie rodzin do wspólnego spędzania czasu i edukacja przez zabawę.

Stacja emituje program 7 dni w tygodniu przez 24 godziny. Od godz. 7.00 nadawane są audycje dla dzieci, a od godz. 21.00 pasma dla rodziców, w których znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

W audycjach poruszana jest różnorodna tematyka dostosowana w formie i treści do percepcji dzieci oraz pory dnia. W swojej ofercie programowej Polskie Radio Dzieciom ma audycje m.in. o tematyce kulturalnej, artystycznej, przyrodniczej, podróżniczej, sportowej, historycznej i popularnonaukowej. 

Polskie Radio Dzieciom, jako jedyne medium na rynku, kierując się misją Polskiego Radia, nie emituje na swojej antenie żadnych reklam. Rodzice mogą zatem czuć się bezpiecznie wiedząc, że ich dzieci nie usłyszą żadnych przekazów podprogowych. 

jo

 

Zobacz także
Czytaj także

Powstanie Warszawskie - temat obcy dzieciom?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 10:40
Andrzej Wernic jest powstańcem warszawskim. Jak wspomina 1 sierpnia 1944 r. W jaki sposób jego zdaniem jako rodzice powinniśmy przekazywać dzieciom wiedzę historyczną i pielęgnować w młodych pokoleniach pamięć o przeszłości? Jak jego syn Marek Wernic postrzega powstańczą historię ojca?
rozwiń zwiń